http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009111010572892_uu.shtml
Hullu Fasistinen halliatus, Nyt te tietysti urkutatte ihmisen vapauden puolesta.
Mutta tämä lakikin niin kuin muut tämän hallituksen lait, on Suuryritysten toiveiden mukainen NATSI laki!
Hullu Fasistinen halliatus, Nyt te tietysti urkutatte ihmisen vapauden puolesta.
Mutta tämä lakikin niin kuin muut tämän hallituksen lait, on Suuryritysten toiveiden mukainen NATSI laki!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ja mitkähän olis niinku perustelut sille, että alaikäiset vastaavatkin tästä lähtien itse omasta terveydestään ja mihin menee ne rahat, joita suomalaislasten kustannuksella laboratorioissa tienataan. Kuka tämän lain on esitellyt ja kuka sitä on kannattanut. Laki on lapsen oikeuksien vastainen. Miksi oikeusasiamies Paunio ei sano mitään (palkkaa kai nostaa tästäkin kuusta). Samoin lapsiasiainvaltuutettu Aula, kissakos sen kielen on vienyt. En hyväksy kyseistä lakia ja sen laatijat eivät tule enää pääsemään päättäjiksi, koska ovat tehneet meidän kansakunnan naurettavaksi koko maailman silmissä. Tämä on siis nyt maa, jossa lapsi itse vastaa itsestään. Johan meillä lapset vastaavat veloistakin, joita aikuiset ovat ottaneet. (luottohäiriöisinä jo ennen kuin osaavat edes kävellä) ja nyt sitten vielä vastaavat lääketieteellisistä kokeista, joita aikuiset heistä tekevät. Suomi ei ole turvallinen paikka lapsille. MOT.
Kyllä minä olin jo viimeistään 12-v. visaampi, kuin vanhempani. Päätämään näistäkin asioista. Olitte ilmeisesti kehityvammasia?
Ketäänhän ei pakoteta.
Olisit ollut otollinen manipuloinnin kohde, eikä vanhempas olis voineet sille yhtikäs mittään, jos nyt kaavailtu laki menis läpi. No ei se mene. Takaan sen. Nimittäin kansainväliset lapsen oikeuksien sopimukset, joihin mekin olemme liittyneet, velvoittavat viranomaisia ja lainlaatijoita pitämään huolen siitä, että lapsia ei voi manipuloida mihinkään lääketieteellisiin kokeisiin tai tutkimuksiin, vaan viranomaisten tulee nimenomaan lainsäädännöllä ESTÄÄ lasten taloudellinen ja tieteellinen HYVÄKSIKÄYTTÖ toisin kuin nyt suunniteltu laki tekisi. Tuon lain puuhanaiset ja puuhamiehethän lukee Lasten Oikeuksien Sopimusta kuin piru raamattua. Onneksi olemme EU:ssa eikä noiden luupäiden tuosta tuhertamisesta tule yhtään mitään.