Tarvitsisin teiltä apua tämmöiseen:
Autoritaarisen ja ohjaavan kasvatuksen merkitystä lapsen kehitykselle esimerkein??
kiitoksia.
Autoritaarinen ja ohjaava kasvatus
9
3012
Vastaukset
- autori
Onks sulla joku kasvatustieteen esseetehtävä kirjoitettavana...? :)
- ..
ohjaavassa kavatuksessa aikuinen asettaa turvalliset rajat lapselle, mutta kysyy myös lapsen mielipidettä ja kuuntelee mitä hänellä on sanottavaa. Aikuinen on aina aikuinen ja viime kädessä vastuussa, mutta myös lapselle pitää antaa oman ikätasonsa mukaisesti oikeuksia ja velvollisuuksia. Lapsi oppii tämän kasvatuksen myötä hyvää ja oikeanlaista vuorovaikutusta ja sosiaalisuutta. Lapsi oppii luottamaan vanhempiinsa ja muihin ihmisiin. hänen itsetuntonsa myös kehittyy myönteisesti.
- pilevetöntaivas
Mielestäni edellisessä viestissä olivat tiivistettynä myös minun ajatukseni. Lisäisin vain turvallisuuden tunteen, jota tällaisella kasvatuksella luodaan lapseen. Se ehkä liittyy tuohon luottamukseen. Lapsella ja nuorella on luottoa siihen, että ongelmien sattuessa joku häntä kokeneempi tai vanhempi ottaa vastuun tilanteesta, neuvoo, mitne edetä. Aikuistuttuaan lapsi tai nuori voi arvioida, missä ehkä tekisi toisin, mutta lapsena häneen on iskostett vankkumaton usko hyvän voittoon ja siihen, että asiat järjestyvät parhain päin - myös myrskyt kestetään, koska pilvetönkin päivä on luvassa.
- 10+11
pilevetöntaivas kirjoitti:
Mielestäni edellisessä viestissä olivat tiivistettynä myös minun ajatukseni. Lisäisin vain turvallisuuden tunteen, jota tällaisella kasvatuksella luodaan lapseen. Se ehkä liittyy tuohon luottamukseen. Lapsella ja nuorella on luottoa siihen, että ongelmien sattuessa joku häntä kokeneempi tai vanhempi ottaa vastuun tilanteesta, neuvoo, mitne edetä. Aikuistuttuaan lapsi tai nuori voi arvioida, missä ehkä tekisi toisin, mutta lapsena häneen on iskostett vankkumaton usko hyvän voittoon ja siihen, että asiat järjestyvät parhain päin - myös myrskyt kestetään, koska pilvetönkin päivä on luvassa.
Kiitos vastauksistanne :) minulle ei ole esse-tehtävää, vaan saatin tälläinen kotitehtävä, mutta olin (sikainfluenssan takia) poissa viikon koulusta, niin tämä aihe meni ohi :( mutta kiitos kun autoitte sen ymmärrtämisessä.
- sieluntoveri
ahahahah teen samaa tehtävää parhaillaan :D
- sieluntoveri2
Oi niin minäkin!
- ellliiii
haha samat tehtävät menos xD paskaaaa
- näin on
Esim lapsi itkee, kiukuttelee. Autoritaarisessa kasvatuksessa ajatellaan että lapsi on silloin huono käytöksinen jolloin hänet hiljennetään käskyllä ja jos ei tottele niin rangaistus. lapsi jää niiden tunteidensa varaan ja ei ymmärrä miksi ne ovat kiellettyjä mutta kokee kuitenkin ne. lapselle jää mielikuva siitä että hän on huono.
Ohjaavassa kasvatuksessa vanhempi selvittää mistä lapsella on kysymys käytökseen. Lohduttaa lasta ja antaa turvaa lapsen kokemalle pahalle ololle. Antaa lapselle mahdollisuuden purkaa kiukkunsa rauhassa kestämällä huudon. Lapsi oppii erottamaan tunteitaan ja niiden syitä. Hallitsemaan ja puhumaan niistä. Lapselle ei jää kokemusta siitä että olisi ilkeä jos vaikka väsymystään itkee.
Yleensä kasvatustulos näkyy koko iän. Autoritaarisen kasvatuksen ihminen voi olla persoonallisuushäiriöinen joita on paljon diagnostoimattomina keskuudessamme. He eivät siedä tunteenpurkauksia. Eikä oikeastaan osaa edes näyttää tunteitaan saatikka nimeämään. Vika on yleensä aina toisissa.
Ohjaavassa kasvatuksessa lopputulos näkyy tunteiden hallinnalla ja tunnistamisella. Osaa asettua toisen asemaan. sos.emotiaalinen kasvatuslopputulos näillä ihmisillä huomattavasti parempi. Kykenevät tasavertaiseen vuorovaikutukseen.
aihetta voi jatkaa loputtomiin.- Ei ihan
On olemassa myös ohjaavalla kasvatuksella kasvatettuja, jotka ovat vailla tunteita ja empatiaa muita ihmisiä kohtaan ja ovat vuorovaikutuskykyä vailla. Eli aivan noin yksioikoisesti homma ei tietenkään mene, kuin edellä on esitetty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww731167EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 78832
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43668
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30616