PUSLAT/NIVELET

joni

Täällä oli juttua puslien voitelusta... Niin älkää hyvät ihmiset käyttäkö mitään CRC:tä tai vastaavaa lyhennätte vain niiden ikää entisestään. Jos haluatte kuitenkin natinoita poistaa niin koittakaa moottoripyörien ketjuihin tarkoitettua CASTROL:in ketjuVAHAA siis VAHAA, soveltuu meinaan 0-ja X-rengasketjuihin joten ei syö kumia. KESÄÄ ODOTELLESSA...

8

1801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai

      siis kyseessähän on mineraaliöljy-pohjaiset voiteluaineet: tavallinen kumimateriaalihan tehdään myös mineraaliöljyä raaka-aineena käyttäen joten tässä syy miksi kumi syöpyy.
      Eli öljyjä voi käyttää kunhan vaan katsoo mitä öljyä mihinkin tunkee :)

      • Käki Äimänen

        Tavallinen kumimateriaali tehdään kyllä kai vieläkin kautsusta, joka on kumipuun mahlaa. Suojakumia ei vain taideta tehdä oikeasta kumista.


      • Alfista
        Käki Äimänen kirjoitti:

        Tavallinen kumimateriaali tehdään kyllä kai vieläkin kautsusta, joka on kumipuun mahlaa. Suojakumia ei vain taideta tehdä oikeasta kumista.

        Renkaissa, puslien kumissa ja nivelten suojakumeissa on tietääkseni tosiaan öljyä ihan niin kuin tai tarkensi. Siksi öljyn lisääminen pehmentää kumiainesta, joka voi olla joskus toivottuakin niin kuin esim karting piireissä. Säästöbudjetilla (?) ajavat saattavat pehmentää kuumiksi (koviksi) ajettuja slicsejä öljyllä tai erikseen ko käyttöön tarkoitetulla öljypohjaisella seoksella.

        Alustan puslissa pehmeneminen on harvoin toivottua.


      • tai
        Käki Äimänen kirjoitti:

        Tavallinen kumimateriaali tehdään kyllä kai vieläkin kautsusta, joka on kumipuun mahlaa. Suojakumia ei vain taideta tehdä oikeasta kumista.

        ehkä olisi pitänyt ajatella asia loppuun asti ennenkuin mitään kirjoittaa niin ittekin ymmärtäisi :)
        Ei ole tullut tutkittua auton kumimateriaaleja sen kummemmin, mutta ainakin järkevintä olisi käyttää autossa sellaisia kumimateriaaleja mitkä eivät sisällä luonnonkumia. Luonnonkumilla on mahdottoman huono kemikaalinkestävyys (öljy ja bensa) ja tuosta johtuen onkin kumiteollisuus tehnyt noita synteettisiä versioita ja sekoitteita, millä haetaan kulutuskestävyyttä ja läpäisemättömyyttä.
        Toisaalta taas, esmes o-renkaissa ja kumilevyissä jne. yleisin materiaali (ja materiaali mitä pitäisi suosia juuri autoissa) on NBR, kansankielelllä nitriilikumi. Tuolla sekoitteella on hyvä kestävyys öljyn ja bensan suhteen. Tuota kumilaatua saa uittaa mineraaliöljyissä vaikka kuinka mutta laatuun se ei vaikuta.
        Ja vielä, että oikein sekoittaisi kaiken jutun, niin saattaapi olla että noiden öljyaerosolien kumia haperoittava ainesosa onkin se liuotin, mitä kaikki aerosolit sisältävät. Kun nimittäin ei ole montaakaan liuottimia kestävää kumilaatua.

        Eli tästä voimme tulla taas siihen johtopäätökseen että ei tarvitsekaan välittää öljystä vaan siitä mitä sen öljyn mukana sinne tunkee :)) Ja tähän perustuu varmaan tuo alkuperäinenkin kehoitus noista vahoista.


    • AlfaRomeo

      Mistä olette noita puslia ostaneet? Deltalta niitä kyllä saa, mutta mihin hintaan?

      • el hombre

        motonet rokkaa! :) puslat ja nivelet pilkkahinnalla...


      • Alfa156
        el hombre kirjoitti:

        motonet rokkaa! :) puslat ja nivelet pilkkahinnalla...

        Ainakaan netistä en löytänyt puslia...kai niitä sieltä kuitenkin saa?


    • MOTONET rokkaa!  puslat ja nivelet pilkkahinnalla….
      => LUE KALLIILLA HINNALLA !!! Tulin juuri katsastuksen jälkitarkastuksesta. Kävin näyttämässä oikean puolen uuden alatukivarren. Ko. tukivarsi on vaihdettu aikaisemmin kaksi kertaa 3,5 vuoden aikana (noin 40000km pääkaupunki/asvalttiajoa). Motonetin hinta varaosasta on 59,90€, edullinen. Mutta köyhän ei kannata köyhäillä. Aamulla vaihdettu alatukivarsi maksoi asennuksen kanssa 210€ plus uusintakatsastus 25€. Ei loppujen lopuksi paljonkaan ammattitasosessa korjaamossa. Edelliset vaihdot oli n. 100€ per kappale kaverini kanssa asennettuna. Mun vertailukohde on vasen alapallonivel jonka vaihdoin noin 4 vuotta sitten, eli pelkän nivelen (luultavasti) alkuperäiseen alatukivarteen ja alkuperäisvaraosana. Laitoin tänään huoltokirjaan merkinnän vaihdosta ihan vertailun vuoksi. Saas nähdä haukuinko väärää puuta. Autoni on Renault Laguna II. Olen myös vaihtanut takatuennan puslat kolmeen kertaan. Puslat kakkonen kesti alle KOLME KUUKAUTTA ja motonetistä tietenkin. Kolmannet hain Relluosasta Vantaalta ja yllätys ne olivat halvemmat kuin motonetin. Niin minulla ei OLE MITÄÄN Motonettiä VASTAAN, kunhan en enään osta sieltä puslia enkä niveliä ”halvalla”. Motonet on edullinen ostopaikka, muut tavarat OK ja saamani palvelu on ollut erittäin hyvää. He ovat hyvittäneet jopa itseni tekemät virheostokset. Toivottavasti Motonet lukee ”vuodatukseni” ja parantavat ko. osien laatua. Olen valmis maksamaan laatutavarasta oikean hinnan.
      Hyvää syksyn alkua ;-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      6095
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      289
      5420
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      98
      4111
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2880
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      26
      2722
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      119
      2060
    7. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      2020
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1747
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      72
      1291
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      159
      1141
    Aihe