äs dee

Riihisäätiön johtajalle vaaditaan hovioikeudessa yli kuuden vuoden vankeutta miljoonapetoksista. Saas nähdä pääseekö punikkidemari linnaan. http://elisa.net/uutiset/kotimaa/?id=47073592
6152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kyllä tässä kalpenee monikymmenkertaisesti kaikki vaalirahaepäselvyydetkin. Miksei näitä juttuja näy lehtien palstoilla eikä uutisoida tv:ssä?

Äänestä

paikat alkaa täyttymää porvareista!

Äänestä
  • YLEISRADIOSSA JO SDP ENEMMISTÖ JA SE KYLLÄ NÄKYY OHJELMISSA

    Äänestä

  • TOVERIT kirjoitti:

    YLEISRADIOSSA JO SDP ENEMMISTÖ JA SE KYLLÄ NÄKYY OHJELMISSA

    tosi on !

    Äänestä

sitten vedetään välistä kunnolla. Eikö näille tovereille löydy mitään lakeja.

Äänestä
  • TT-säätiön x-miljoonat jäivät epähuomiossa ilmoittamatta.

    Kyllä iso raha liikkuu ihan muualla kuin "tovereiden vaalirahoissa". Yrityspomot päättivät tehdä Kokoomuksesta ja Kepusta päähallituspuolueet vaalirahoittamalla tuntuvasti omia "pyyteettömiä" ehdokkaittaan ja käyttämällä hyväksi Suomen suhteellista vaalitapaa. Ja näin tapahtui. Vaalien jälkeen KMS:n Yli-Saunamäki ilmoitti rahoittajille päähallituspuolueen olevaan heidän puolellaan.

    Ministereistä vaalirahaa pelkästään KMS:lata saivat:
    Matti Vanhanen 10.000 €
    Liisa Hyssälä 5.000 €
    Jyri Häkämies 10.000 € (kokoomuslaisten ehdokkaiden nimeäminen vaalirahan saajaksi)
    Jyrki Katainen 5.000 €
    Paula Lehtomäki 15.000 €
    Suvi Lindén 5.000 €
    Mauri Pekkarinen 10.000 € (ei muistanut Suomi Soffan saamaa yritystukea)
    Stefan Wallin 10.000 €
    Anu Vehviläinen 10.000 €
    Henna Virkkunen 5.000 €
    Paavo Väyrynen 10.000 €

    Erityisesti vaalirahoittajien listoilla olivat ne kansanedustajaehdokkaat, joilla on kaavoitusvaltaa kunnissa.

    Miksi hallitus vastustaa vaalirahoituslakien tiukentamista? Miksi hallitus vastustaa vaalirahakattoa ja sanktioita lakien rikkojille? Ehkä valtaa olisi vaikeampi ostaa, jos vaalirahoitusta tiukennettaisiin - vai mitä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pee kirjoitti:

Riihisäätiön johtajalle vaaditaan hovioikeudessa yli kuuden vuoden vankeutta miljoonapetoksista. Saas nähdä pääseekö punikkidemari linnaan. http://elisa.net/uutiset/kotimaa/?id=47073592

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu