Muuten niin mainio ajettava, mutta jos satttuu jäätä ja on huonot talvirekaat, niin perä karkaa alta. Mekoinen yllätys 100:n vauhdissa. Meinasin ostaa ensi talveksi kitkat, mutta taitaa olla tähän autoon parempi tyytyä nastarenkaisiin.
Berlingon talviominaisuudet
Patonki
111071
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
100 km/h, jäinen tie ja huonot talvirenkaat on aika haasteellinen yhdistelmä.
Mihin se perä karkasi ?
No eipä tuo pitkälle päässyt. Kyllä se etuturenkaiden peräässä oikeni, kun malttoi polkea kaasua.
...helposti paremmissakin pirsseissä. (itse en kyllä ole päässyt koskaan hienompaa autoa omistamaan joten en osaa sanoa kaikista ajonvakausvimpaimista...)
Oman kokemukseni mukaan ei vakavuus ole ongelma. Sen sijaan etenemis/liikkeellelähtökyky ja puskeminen pehmeässä lumessa on (siis hitaassa vauhdissa ja paksussa lumessa). Tämä vuoksi kyllä suosittelen nastoja. Ainakin omassani jarrut- vaikkeivat olekkaa ABS:t- ovat erittäin tehokkaat ja tunnokkaat, taitaa olla hyvät renkaatkin.
Ei ollut tarkoitus moittia. Olen vain aiemmin tottunut etuvetoiselta odottamaan aliohjautuvaa käytöstä, siksi oli päästä yllättämään. Jää oli ns. mustaa jäätä, tie suora, eikä mitään äkkinäisiä liikkeitä. Ilmeisesti sen verran uraa kuitenkin, että luisuun lähti. Kokemattomalle olisi varmasti ollu paha paikka. Sinänsä auto on vakaa ajaettaessa joka säällä ja varmaan paremmilla renkaila jäälläkin. Lumessa tuo yliohjautuvuus on oikeastaan parempikin, menee juuri sinne, minne käsketään.
Renkaista vielä. Näyttivät syksyllä ihan kelvollisilta ja katsastuksenkin hyvin läpäisivät. Nastat on näillä etelän teillä jo niittautuneet olemattomiksi, että ensisyksynä uusien ostoon.
Ainakin täällä pohjanmaalla on nastat tarpeen, jäisiä teitä riittää koko talveksi. Kerran olen ajanut työnantajan autolla pari tuhatta kilometriä ihan hyvillä kitkarenkailla ja oli se sellainen kokemus, että koskaan en niitä itselleni hanki.
Olen varmaan viisi kitkasarjaa ajanut loppuun näillä etelän teillä ja pelkästään hyviä kokemuksia on ollut. Käyttömukavuus on huomattavasti nastoja parempi. B-lingon luonteeseen sopisi muuten kitkat mainiosti, mutta tuo perän keveys arveluttaa. Kai se on nastat otettava.
Ja ei muuta kuin paineet takarenkaista alemmas ja johan pysyy tiessä paremmin. Perä kun on tyhjänä kevyt ja taka-akselisto jäykähkö kuin tavara-autossa.
Kaikki valittavat Berlingon kevyttä perää... Itselläni on tosi 1,4 jonka moottori lienee jonkin verran kevyempi kuin esim. dielselin. Mielestäni painojakauma on jopa takapainoinen moneen nykyautoon nähden? Tämä johtaaa mielestäni yllättävän tasapainoiseen kaarrekäyttäytymiseen mutta huonoon liikkeellelähtokykyyn.
En väitä olevani mikään autoilun asiantuntija, tosin olen ajanut satunnaisesti 15 v erilaisia henkilö- ja pakettiautoja.
Kuka on valittanut?
Moi,
Berlingo on tosiaan varsin yliohjautuva. Tätä on kommentoitu joissakin testeissä.
Yliohjautuvuus onkin sitten makuasia. Jotkut pitävät tästä, mutta joidenkin mielestä ominaisuus on negatiivinen. Varsinkin kokemattomille autoilijoille asia varmasti on negatiivinen.
Muistaakseni TM suositteli ABS- jarruja kyseisestä syystä.
Harvemmin olen näille nettisaiteille kommentoinut, mutta itse ostin uuden Berlingo HDi:n pari kuukautta sitten ja siihen Nokian Hakkapeliitta 4- renkaat. Kilometrejä on näiden parin kuukauden aikana kertynyt 14000 ja olen ollut äärimmäisen tyytyväinen tähän yhdistelmään. Vaikka tuo perä tuntuu kevyeltä niin nuo Nokianit pitää liikkeen kurissa. Ainoana miinuksena kitkoilla olleeseen esittelyautoon verrattuna tulee tietenkin vähän lisääntynyt sisämelu, mutta kyllä sen turvallisuuden vuoksi kestää.