Meitä on täällä muutama tuleva äiti jotka ihmettelevät kelan systeemiä! Kuljemme päivittäistä työmatkaa noin 100km/päivä. Kuljemme molemmat omilla autoilla koska joukko liikennettä ei ole. Luonnollisesti auto kuluttaa poltto-ainetta jota vuoden tankkaamme kulkuvälineisiimme, elikkä huomattavan summan kuukaudessa. Nyt siis äitiyspäivärahaa laskettaessa kela huomioi veronpalautukset matkakulukorvauksista ilmeisesti tulona koska se vähentää meidän tulevaa äitiyspäivärahaa todella paljon.
Onko siis oikein, että jos työpaikka on lähellä niin se on etu ä-päivärahassa? Kaikeille ei voi löytyä työtä omalta paikkakunnalta! Mistä voimme saada apua tähän hyvin loukkaavaan asiaan kun kela ei suostu auttamaan?
Miksi KELA asettaa äidit eriarvoiseen asemaan?
3
502
Vastaukset
- valitettavasti!
Tämä ei ole Kelan vika. Päiväraha määräytyy sairausvakuutuslain mukaan. Sen 11 luvun 2 §:ssä on lueteltu ne tulot, joiden mukaan se lasketaan. Tavalliselle ihmiselle se tarkoittaa ihan tavallista palkkatuloa. Verot eivät vaikuta päivärahaan. Se että saat veronpalautusta sen takia, että olet saanut matkakuluvähennystä, ei mitenkään vaikuta päivärahan perusteena olevaan vuosityötuloon. Joten muutostoiveet pitää kohdistaa eduskunnalle, joka lakeja säätää. Soita omaan liittoosi. Siellä on lakimies, joka osaa selittää tämän asían, paremmin.
- juub
Tämä edellinen ei huomannut että työtulo on se, josta on jo vähennetty kaikki verotuksessa hyväksytyt vähennykset, kuten tulonhankkimiskulut ja omavastuun jälkeiset matkakulut ynnä ay- tai työttömyyskassan jäsenmaksu. Minua ihmetyttää tuo tulonhankimisvähennys, joka omassa ammatissani on vuosittain huomattavan suuri ja sekin, että järjestäytyneillä ay-maksut vaikuttavat.
- hoh hoijaa
Kela ei päätä mistään. Eduskunta on päättänyt. Kelan työläinen vain tallentaa hakemuksen faktat atk:lle ja ohjelma jakaa rahan kuten edustajamme viisaudessaan ovat säätäneet....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614458KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1563352Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582667Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492584- 1322476
- 241903
- 241721
- 301636
- 1741590
- 381293