(de?)Kryptaus... melkein (char-pulma)

harrastaja591

(Pahoittelen Suomi24:ää, että se jättää osan pois, mutta voinette arvata puutteet.)

Tämä harjoitustyö tekee oikeasti jotain. Se kryptaa ja dekryptaa,mutta matkalla teksti muuttuu oudosti. Esim. osa kirjaimista tuplaantuu. Mistä on kyse ja miten sen voi korjata?

Avaimeksi hyvin sopivan kohinakuvan voi tehdä "kuvaamalla" peitetyllä linssillä 10-30 sekunnin valotusajalla suurimmalla iso-arvolla ja pakkaus löysimmällä. Mikä tahansa kuva käy, mutta sitten on viisaampaa kasvattaa muuttujaa "hyppy".

********************************************* kryptaus.cpp
#include //tässä pitäisi olla iostream, string ja fstream
#include
#include
int alku=12345; //alussa on epäsatunnaisuutta, joka ohitetaan
int hyppy=7; //peräkkäisillä tavuilla voi olla riippuvuutta
int av;
int vi;
int y;
int kr;
char ca;
char cv;
int main ()
{
using namespace std;
fstream avain;
fstream viesti;
avain.open("kohinakuva.jpg", ios::in |ios::binary);
viesti.open("viesti.txt",ios::in |ios::out |ios::binary);

for(y=0;y> ca;
viesti.seekg(y);
viesti >> cv;
av=ca;
vi=cv;
kr=av vi;
if(kr>255) {kr=kr-256; }

viesti.seekp(y);
cv=kr;
viesti ca;
viesti.seekg(y);
viesti >> cv;
av=ca;
vi=cv;
kr=vi-av;
if(kr

4

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -anon-

      Nojoo, yleensä nois muunnosfunkkareis on ihan hyvä testi vuoksi tehdä käänteisfuntio samalla ja vaikka assertoida asioita. Perusongelma kyllä näin kääntämättä näyttää olevan se että hävität informaatiota tuolla 256 hässäkällä. Koska kerran luet ja kirjoitat 8 bittiä ja laskutoimituksesi ovat väh 32 bittisiä niin siinä aina joskus infoo jää käyttämättä. Muuta käyttämään loogisia bittioperaatioita kuten xor etc... Tai kirjoita salauksesti samantien 4 kertaa isommaksi kuin alkuperäinen kirjoittamalla laskutoimituksen tulos inttinä levylle ja lukemalla se inttinä levyltä.
      Vielä sellainen tiedostojen käsittelyyn littyvä asia että kannattaa kirjoittaa salattu viesti eri tiedostoon, asiat sujuu helpommin.

      • juuso*

        ??


      • taikuri-hb
        juuso* kirjoitti:

        ??

        tms..


    • harrastaja591

      vika löytyi. pitää olla:

      virtaolio >> noskipws >> muuttuja;

      noskipws muuttaa extraction- tai voisiko sanoa (?) syöteoperaattorin toimintaa niin ettei tyhjiä (tai "tyhjiä") skipata.

      no-skip white spaces

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      254
      9552
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      152
      7722
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      160
      5337
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      154
      4994
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      59
      4680
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      105
      4360
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      147
      4224
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      175
      2084
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      10
      2035
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      294
      1701
    Aihe