(Pahoittelen Suomi24:ää, että se jättää osan pois, mutta voinette arvata puutteet.)
Tämä harjoitustyö tekee oikeasti jotain. Se kryptaa ja dekryptaa,mutta matkalla teksti muuttuu oudosti. Esim. osa kirjaimista tuplaantuu. Mistä on kyse ja miten sen voi korjata?
Avaimeksi hyvin sopivan kohinakuvan voi tehdä "kuvaamalla" peitetyllä linssillä 10-30 sekunnin valotusajalla suurimmalla iso-arvolla ja pakkaus löysimmällä. Mikä tahansa kuva käy, mutta sitten on viisaampaa kasvattaa muuttujaa "hyppy".
********************************************* kryptaus.cpp
#include //tässä pitäisi olla iostream, string ja fstream
#include
#include
int alku=12345; //alussa on epäsatunnaisuutta, joka ohitetaan
int hyppy=7; //peräkkäisillä tavuilla voi olla riippuvuutta
int av;
int vi;
int y;
int kr;
char ca;
char cv;
int main ()
{
using namespace std;
fstream avain;
fstream viesti;
avain.open("kohinakuva.jpg", ios::in |ios::binary);
viesti.open("viesti.txt",ios::in |ios::out |ios::binary);
for(y=0;y> ca;
viesti.seekg(y);
viesti >> cv;
av=ca;
vi=cv;
kr=av vi;
if(kr>255) {kr=kr-256; }
viesti.seekp(y);
cv=kr;
viesti ca;
viesti.seekg(y);
viesti >> cv;
av=ca;
vi=cv;
kr=vi-av;
if(kr
(de?)Kryptaus... melkein (char-pulma)
4
718
Vastaukset
- -anon-
Nojoo, yleensä nois muunnosfunkkareis on ihan hyvä testi vuoksi tehdä käänteisfuntio samalla ja vaikka assertoida asioita. Perusongelma kyllä näin kääntämättä näyttää olevan se että hävität informaatiota tuolla 256 hässäkällä. Koska kerran luet ja kirjoitat 8 bittiä ja laskutoimituksesi ovat väh 32 bittisiä niin siinä aina joskus infoo jää käyttämättä. Muuta käyttämään loogisia bittioperaatioita kuten xor etc... Tai kirjoita salauksesti samantien 4 kertaa isommaksi kuin alkuperäinen kirjoittamalla laskutoimituksen tulos inttinä levylle ja lukemalla se inttinä levyltä.
Vielä sellainen tiedostojen käsittelyyn littyvä asia että kannattaa kirjoittaa salattu viesti eri tiedostoon, asiat sujuu helpommin.- juuso*
??
- taikuri-hb
juuso* kirjoitti:
??
tms..
- harrastaja591
vika löytyi. pitää olla:
virtaolio >> noskipws >> muuttuja;
noskipws muuttaa extraction- tai voisiko sanoa (?) syöteoperaattorin toimintaa niin ettei tyhjiä (tai "tyhjiä") skipata.
no-skip white spaces
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943839Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512712Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741290Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151230Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101149- 46934
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019920- 40835
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt211800Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä
Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua54668