Afganistan - Halonen

Ketä hyödyttää kiukutella viikosta toiseen joukkojen vetäytymisestä? Vielä lapsellisemmalta tämä alkaa kuulostaa, kun kiukku täytyy kohdistaa 6 miljoonaan suomalaiseen pääuutisissa. Olisiko hyvä tässä vaiheessa ottaa johtamistaidoin oppikirja käteen ja miettiä, mihin nämä viestit voisi suoraan lähettää? Eikö ole tullut mieleen, että ulkoasiainministeriö ja puolustushallinto voisi olla oikea kohde. Tässäkin näyttää pätevän sääntö, että politiikka on julkisuushakuista ja julkisuuskipeää!
4122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

peitellä dementtaansa, vaikka Stubb herrasmiehenä jo otti kantaaksen syyn myötähäpeää tuntien.

Äänestä

Tärkeimpiäkin aiheita olisi Halosella hoitaa kuin kiukutella sotilaiden kotiutuksesta. Ihan sama kuin vaalirahan antamisessa väiteltäisiin monta viikkoa kun joku antoi 20€ säätiöstä ministerille. Halonen voisi mieluummin olla huolissaan miten Suomen kansa selviää tästä kauheasta lamasta ja sikaflunssan seuraamuksista. Ja tietysti joku lämmin sananen arvojohtajalta olisi paikallaan menettäähän Suomessa joka päivä joku lähimmäisensä.

Muuten onkohan Halonen jo käynyt jonottamassa sikaflunssa-rokotetta?

Äänestä
  • Todennäköisesti tällaiset rokotukset on annettu jo vuosia sitten. Tai jos H1N1 rokote tarvitaan, valtionjohhdolle on hankittu sellainen rokote, joka aiheuttaa minimaalisesti sivuvaikutuksia. Eli se ei ole koko kansalle annettava Pandremix.

    Äänestä

voitaisiin olettaa, että presidentin ei tarvitse tietää itse allekirjoittamiensa asiakirjojen sisältöä. Afganistan-joukothan palasivat juuri sillä päivämäärällä, jonka Halonen ylipäällikkönä on hyväksynyt. Jos presidentti ei muista, niin luulisi TPK:ssa olevan muistuttajia.

Puolustusministeriö on toiminut juuri niin, kuin Utva:ssa on päätetty. Se, että Halonen osoittelee sormella jotakuta - ja vieläpä väärää henkilöä - on pöyristyttävää. Mutta milloinpa demarit olisivat omia mokiaan myöntäneet?

Asiaa voidaan tarkastella myös toiselta kantilta: mitä jos joukkoja ei olisikaan kotiutettu Utva:ssa sovitussa aikataulussa? Olisiko puolustusministeri ylittänyt silloin valtuutensa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_1845548 kirjoitti:

Ketä hyödyttää kiukutella viikosta toiseen joukkojen vetäytymisestä? Vielä lapsellisemmalta tämä alkaa kuulostaa, kun kiukku täytyy kohdistaa 6 miljoonaan suomalaiseen pääuutisissa. Olisiko hyvä tässä vaiheessa ottaa johtamistaidoin oppikirja käteen ja miettiä, mihin nämä viestit voisi suoraan lähettää? Eikö ole tullut mieleen, että ulkoasiainministeriö ja puolustushallinto voisi olla oikea kohde. Tässäkin näyttää pätevän sääntö, että politiikka on julkisuushakuista ja julkisuuskipeää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu