China Center

toivomaa vastakauppaa kiinalaisten kanssa? Outoa.

http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/arkistot/rikos/2009/11/994570

Tosin joku taisi ylistää saitilla työpaikkojen pakenemista kiinaan. Se kun parantaa vastakauppoja heh heh heeeeeeeeeeeee
180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itsekin olen vuosia ollut Kiinassa suurien, jopa Suomessa toimivien yritysten palkkalistoilla. Yleinen käytäntöhän on että Kiinaan mentiin ja mennään turistiviisumilla ja monesti veroja ei 185 pv:n jälkeen tarvitse maksaa Suomeen. Ei näitä veroja kyllä Kiinassakaan oteta edes jälkikäteen, joten ihmettelen monien kavereideni ja kollegojeni kanssa tätä meidän Stalinin tyyppistä maahantulopolitiikkaa. Suomessa toimivat yritykset kun saapuvat Kiinaan, niin ne saavat verovapauden joko 3-5 vuodeksi tai suurten yritysten ollessa kyseessä, jopa 10 vuodeksi sekä tontit kiinteistöineen käyttöönsä, jonka jälkeen myös saavat ne halutessaan myydä eteenpäin... Itse rällästämme kuin buuriherrat ja toisten pitää olla kyykyssä ja hiljaa...? Antaisimme ihmisten tehdä liiketoimintaa jos niin tahtovat, eikä kiusata esim. kansakuntaa joita on yli 200 krt. enemmän kuin meitä härmäläisiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko hallituksen kirjoitti:

toivomaa vastakauppaa kiinalaisten kanssa? Outoa.

http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/arkistot/rikos/2009/11/994570

Tosin joku taisi ylistää saitilla työpaikkojen pakenemista kiinaan. Se kun parantaa vastakauppoja heh heh heeeeeeeeeeeee

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu