:) OStin sen noin vuosi sitten kuten kaiken muunkin eli eheim pro II 2028, putsasin sitä vähän alkupuolella tätä uutta harrastustani noin 3kk kohdalla. Vesi kiertää luullakseni edelleen ihan hyvin.
Olen se kaveri joka laittoi reilusti sinineonteroja 400L altaaseen, kaikki tallessa edelleen ja olisiko niitä 50kpl (mahdoton laskea) nyt kaiken kaikkiaan kun keväällä hieman täydensin, mitä nyt alkumetreillä kävi katoa niiden ykstyiseltä tuntemattoman ikäisiä sinineonterojen kanssa.
Edelleen asian sivusta niin hapetinta ei ole ollut 6kk kun sain niistä eheim romuista tarpeekseni.
Joko aika huoltaa suodatin
7
467
Vastaukset
- fish KING
Itse puhdistan vain tarvittaessa, kun huomaan että suodatin ei enää jaksa kierrättää vettä normaalla voimakkuudella.
BTW. mitäs muuta kalastoa tuolla nelisatasessa olikaan... ei muista :)- 11111111111111111111
2 x Palettikala - Pelvicachromis pulcher
10 x Kirsikkabarbi - Puntius titteya
4 x Helmirihmakala
2 x partamonni jotka kai onneksi on samaa sukupuolta..
Ja ne noin 50kpl sinineonteroja.
Ei näytä mitenkään täydeltä akvaario vielä, sinineonterat tykkää pysytellä melkein aina taka-alalla että sikäli hieman tylsiä kaloja, pimeässä ne kyllä tulee esille. Helmirihmoilla nykyään aika vähän kiistoja, sopineet kai riitansa 2u 2n.. - fish KING
11111111111111111111 kirjoitti:
2 x Palettikala - Pelvicachromis pulcher
10 x Kirsikkabarbi - Puntius titteya
4 x Helmirihmakala
2 x partamonni jotka kai onneksi on samaa sukupuolta..
Ja ne noin 50kpl sinineonteroja.
Ei näytä mitenkään täydeltä akvaario vielä, sinineonterat tykkää pysytellä melkein aina taka-alalla että sikäli hieman tylsiä kaloja, pimeässä ne kyllä tulee esille. Helmirihmoilla nykyään aika vähän kiistoja, sopineet kai riitansa 2u 2n..... ainakin kaksikertainen määrä siellä niitä saisi olla ellei vielä siitäkin tuplaten ;) , viljely kun on noiden kanssa perin hankalaa, ei auta kuin ostaa poikasia ;/
Mulla kyllä viihtyvät komeesti myös akvan etu alalla, vaikka ovatkin vielä alle sentin mittaisia. 40kpl puolta pienemmässä akvassa ;)
Palettikaloille annan lähtö tuomion ennen kuin alkavat siellä lisääntymään holtittomasti !! 8(
Kirsikkabarbia myös voisit hankkia viitisenkymmentä, tulee komee sekaparvi !! - 11111111111111111111
fish KING kirjoitti:
... ainakin kaksikertainen määrä siellä niitä saisi olla ellei vielä siitäkin tuplaten ;) , viljely kun on noiden kanssa perin hankalaa, ei auta kuin ostaa poikasia ;/
Mulla kyllä viihtyvät komeesti myös akvan etu alalla, vaikka ovatkin vielä alle sentin mittaisia. 40kpl puolta pienemmässä akvassa ;)
Palettikaloille annan lähtö tuomion ennen kuin alkavat siellä lisääntymään holtittomasti !! 8(
Kirsikkabarbia myös voisit hankkia viitisenkymmentä, tulee komee sekaparvi !!Kuparitetroja piti kirjoittaa eikä Kirsikkabarbi, katoin väärin..
- 11111111111111111111
- fish KING
videomakerillako ton oot miksaillu
- 11111111111111111111
fish KING kirjoitti:
videomakerillako ton oot miksaillu
Avs videoconvertor ja on todella pätevä ohjelma yksinkertaisuudenkin takia mutta myös ominaisuuksien.
Jostain kun löydät vaan ns ilmaisen version.. tai sitten ostaa ei kai se kovin kallis ohjelma edes ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695900Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1181395- 121231
- 1831064
- 59887