Eläkeiän nostolla ei ole mitään muuta tarkoitusta että mahdollisimmän pienelle porukalle maksettaisiin täyttä eläkettä ja näin karsitaan eläkemenoja.
Eläkeiän nosto
10v ja eläkkeelle
566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Näin on ja nyt Suomen kansalle tuputetaan porvaripuolueiden ja Elinkeinoelämän puolesta, että lamasta ei selvitä pelkillä leikkauslistoilla, vaan eläkeikää on nostettava. Jyrki Katainenkin on oikea Elinkeinoelämän äänitorvi, kunhan vain tavallinen työtä tekevä ihminen ja palkansaajan saisi tämän tajuamaan ja sen, että huijaamisesta on kysymys.
Ei se sinun laisia sossulusereita koske. Tiedätkö mitä on työnteko? Nousee ikä väkisin ajan kanssa.
Ketä tuo eläkeiän nosto oikeasti hyödyttää? Jo pitkään on työpaikoilta pantu vanhempia ihmisiä ulos, kun "töitä ei ole". 50 - 60 vuotiaat eivät tunnu enää olevan sitä haluttua työvoimaa ja siltä pohjalta on vaikea rakentaa mitään eläkeiän nostoa, kun porukkaa irtisanotaan jo ennen kuin ovat lähelläkään eläkeikää.
On aika vaikea kuvitella jokin ala, jossa eläkeläisistä olisi enemmän kiistatonta hyötyä suhteessa nuorempiin. Kokemus on ainoa asia, joka puoltaisi vanhusten työssäoloa, mutta miten on jaksamisen laita? Iän myötä keho heikkenee ja usein myös sairastuu, ja silloin ei enää olla oikeilla jäljillä. Eikö silloin olisi aika nuorempien astua remmiin? Ilmeisesti ei, koska Vanhasen kepuhallitus ajaa vanhusten asiaa.
Vai ajaako sittenkään? Eläkeiän nostolla haetaan lisää työvuosia valtion jääräpäille. Hallitukseen ja eduskuntaan, sekä niille, jotka eivät ymmärrä poistua työpaikalta, vaikka ikävuodet sitä jo edellyttäisivät. Heillä kun ei ole muuta tekemistä ja elämää kuin työ. Tällä tehdään suurta hallaa tuhansille ja taas tuhansille työttömille, sillä he ovat työttömiä juuri näiden työpaikalle liimautuneiden ja vailla siviilielämää olevien takia.
Asiaa pitää järkeistää niin, että eläkeikään tulleet pannaan kylmästi ulos ja heidän paikkansa annetaan nuoremmille työttömille. Uuden homman kyllä oppii, jos vain joku heitä siihen opettaa. Tosin monella on pätevyyttä vaikka muille jakaa, joten sekään ei olisi ongelma. Jos nämä nuoremmat eivät määrällisesti pysty kaikkia paikkoja täyttämään, niin vasta sitten otetaan eläkeläisiä töihin vajetta paikkaamaan.
että sdp ja ps tähän kun lisää vas. vie seuraava vaalit VOITTOISASTI ITSELLEEN..
näin tulee TAPATUMAAN silloin tämän porvarihallituksen verohelpotukset lähtee SIJOITTAJILTA ja rikkailta...
ja on porvareiden MAKSUN AIKA....
Monella eläkeläisellä huono sydän.
Tuhaan pelottelet että demarit tulis takasi riisrtämään eläkeläisiä ja toisivat rangaistusveron takasi.
Unelmoi, kun nyppläät peiton alla yksikses!