Eli ois tuommonen vm. -99 2.8 DI ducato kohtuu edullisesti tiedossa, että onko kokemuksia tekeekö tuommosella mitään?? tyyppiviat, moottorin ja laatikon kestävyys? lahoaako helposti? mittarilukemakin oli n. 380tkm. Mitä kannattaa erityisesti tarkistella jos menen kattoon/koeajamaan?
Fiat Ducato kokemuksia?
antsaa
2710
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olet ostamassa 10 vuotta vanhaa 400tkm ajettua autoa. Tuonikäisissä ja ajetuissa autoissa kannattaa tarkastaa alusta, moottori ja voimansiirto. Hallintalaitteiden toiminta tulee todentaa. Verhoiluissa yms voi olla jo sanomista.
Ruostevauriot ovat mahdollisia, joten korin kuntoon on kiinnitettävä huomiota.
Tyyppiviat, huoh...
helpompi sanoa mitä ei tartte tarkistaa. Ikää 10 vuotta ja 4000 tonnia matkaa takanma. Ja mitä on jo uusittu vai onko mitään?? Vai etkö tiedä??
Ne Viiatin nimilätkät, niitä ei tartte tarkistaa, eivät vaikuta mihinkään vaikka olisvatkin risoja tai puuttuvat.
Kaikki muu sitten pitääkin käydä läpi jos toivoo tai edellyttää että ne ovat kunnossa.
Riippuu tietysti mihin käyttöön sitä autoa ajattelet. Ajoon seuraavakjsi 3 vuodeksi pitkin Eurooppaa vai mihin? "tekeekö sillä mitään" -käyttöä on vaikkapa heinälatona toimiminenne pellonreunalla. Silloin ei vitosvaihteen synkronoinnillakaan ole paljoa väliä. Monesta muusta puhumattakaan.