Olisin aikeissa hankkia ensimmäisen oman veneen, jolla olisi tarkoitus lähinnä kulkea vajaan kilometrin matka mantereelta kesämökille sekä kalastella. Lähinnä uistelua. Aiemmin käytössäni on ollut isäni vene Terhi 40 hv Yamaha. Jotain samantyyppistä/about samaa kokoluokkaa olisin katselemassa, mutta rahaa ei kovin paljon ole nyt veneeseen laittaa. En ole vielä ehtinyt lainkaan perehtyä käytettyjen veneiden markkinoihin, joten antakaapa vähän ennakkotietoa, mitä suunnilleen tuolllaisella 30-50 heppaisella moottorilla varustettu vene tulisi käytettynä maksamaan. Ei tarvitse olla mikään uudenkarhea paketti, mutta vuosimallin -78 pakettiakaan ei ehkä kannata ostaa. Mutta vaikka tuollainen 10-15 vuotias kokonaisuus voi olla vielä ihan ok. Entäs onko kellään ehdottaa veneen tai moottorin mallia/merkkiä, jota erityisesti kannattaisi etsiä.
Perusvenepaketti käytettynä
Jiipee
4400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattaa avata paketti tai poistaa pakkaus muuten ennen käyttöä
Olet erittäin hauska trollaaja. Onko sinulla mielisairaus vai miksi jatkat samaa käytöstä samoilla epämääräisillä numero nimimerkeillä?
https://www.nettivene.com/moottorivene?pfrom=4000&pto=12000&yfrom=2007&pwfrom=30&pwto=50&show_search=1<o=5
Tuosta valitsemaan, helppoa kuin heinanuhan teko.
Kannattaa ostaa jos halvalla haluat päästä niin yksikuorinen lasikuitu vene kuten suvi tai terhi yms. Lisäksi moottorista sen verran, että Japanilainen tai Amerikkalainen 20-50hv perämoottori . Suosittelen ihan perus ruisku nelitahtista tai sitten Evinrude e-tecciä. Kannattaa vertailla noita moottoreita esim. Kippari lehdestä. Tossa 30hv testi vuoden 2009 moottoreista. Kuten huomaat, moottoreilla on isotkin erot kulutuksessa, tehoissa, väännössä, huoltovapaudessa ja painossa. Melutaso on suurinpiirtein sama.
https://kipparilehti.fi/digilehti/092009-nakoislehti/52-47
Kysy lisää jos tarvitset mihinkään apua, autan miellelläni ja varmasti myös muut ihmiset.