Avensis 2.0TD savuuttaa paikallaan käydes.

Auto käy paikallaan muutaman minuutin,niin hetken päästä tulee putken täydeltä sinistä savua.
Ajettu 350tkm. Onko suutin,vai mikä?
41054
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tarkoitatko, että kun kylmänä pistää käyntiin ja hetken käy niin sitten savuttaa? Se voisi olla venttiilivarren kumitiivisteet, jotka valskaavat. Auton seisoessa öljyä valuu siihen venttiililautasen päälle ja kun auton käynnistää ja moottori lämpenee, rupeaa öljy palamaan ja haihtumaan pakokaasujen mukaan. Jos siinä ei mitään katalysaattoreita ole, niin pitäisi öljynpalon haiskahtaa siellä auton takana.

Toisaalta: jos auto ei ylettömästi syö öljyä, käy siististi ja vetää kunnolla, niin eipä tuo haittaa vaikka vähän savuttaakin. Nimittäin kylläpä se oikeastaan auto kuin auto savuttaa kylmänä näin kosteana vuoden aikana - se "savu" on vesihöyryä (katsopa vaikka kaupan parkkipaikalta lähteviä autoja). Kun oikein kuvittelee, niin siniseltähän se höyry näyttää...

Äänestä
  • Vedot on tallella ja lähtee hyvin kylmänäkin käyntiin. Mutta kun tulet ajosta ja jätät tyhjä käynnille,niin hetken päästä savuutus alkaa. Savu on hajultaakin tosi kitkerä. Kaverilla on TD carina siinä,pakokaasun haju on tosi mieto. Eikä se savuuta yhtään,vaikka kävis tunnin paikallansa.
    Voisko suutin ns.kusta koko ajan?

    Äänestä

  • Anjovis 2.0TD kirjoitti:

    Vedot on tallella ja lähtee hyvin kylmänäkin käyntiin. Mutta kun tulet ajosta ja jätät tyhjä käynnille,niin hetken päästä savuutus alkaa. Savu on hajultaakin tosi kitkerä. Kaverilla on TD carina siinä,pakokaasun haju on tosi mieto. Eikä se savuuta yhtään,vaikka kävis tunnin paikallansa.
    Voisko suutin ns.kusta koko ajan?

    Kylläpä se melko todennäköisesti suutinvika sitten on tai polttoainepuolen vika kuitenkin...

    Äänestä

villi arvaus,mut vaihto ehdoista yksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anjovis 2.0TD kirjoitti:

Auto käy paikallaan muutaman minuutin,niin hetken päästä tulee putken täydeltä sinistä savua.
Ajettu 350tkm. Onko suutin,vai mikä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu