Hei,
miten saisi hepan lopettamaan omien ulosteidensa syömisen? Eikös tuo ole yleensä merkki ongelmista mahassa?? On syötetty maitohappobakteeria, mutta edelleen syö. En tiedä liittykö tämä tähän samaan asiaan, mutta maha on pyöreä kuin pallo. Lihominen ja ulosteiden syöminen tulivat samoihin aikoihin. Kyseessä on vuoden ikäinen varsa.
syö ulosteitaan
4
7352
Vastaukset
- agrologi
Syitä ulosteen syömiseen voi olla monia ja satunnaisesta ulosteiden syömisestä ei ole haittaa, näin hevonen vain korjaa elimistönsä bakteeritasapainon puutteita.
Mutta teillä tilanne vaikuttaa huolestuttavalta. Pallomainen vatsa ja jatkuva ulosteiden syöminen on merkki jostain vakavammasta. Ota yhteyttä eläinlääkäriin heti maanantaina (niin kiire ei ole, että tarvitsisi pävystävälle soittaa.)
Syitä ulosteen syömiselle voi olla monia. Ensiksi tulee mieleen ongelmat ruuansulatuksessa (kolit...), madot (hevonen syö ulostetta helpottakseen tukalaa tunnetta vatsassa.), tylsyys (hevonen kuluttaa aikaansa syömällä lantaansa), Kuidunpuute ruokavaliossa (hevonen syö lantaansa, koska sillä on tunne nälästä, liittyy yleensä edelliseen). Jonkun kivennäisen ja tai hivenaineen puute, jota hevonen yrittää korjata syömällä lantaansa. Kolmessa viimessä pallomassu on seuraus lannan syömisestä edellisissä syy lannan syömiseen.
Joka tapauksessa, kun tilanne ei ole korjaantunut muutamassa päivässä ja maitohapot eivät auta niin on syytä ottaa yhteyttä eläinlääkäriin ja pyytää tutkimaan varsa, ennen kuin on myöhäistä. - -
Oma hevoseni on joskus syönyt omia ulosteitaan ja kun syötin sille AB piimää (saa ihan kaupan hyllystä siis) niin se loppui. Hevonen syö joskus omia ulosteitaan, jotta saisi bakteeri tasapainon taas kohdalleen. Eläinlääkäri ei nyt välttämättä ole tarpeellinen heti ensimmäiseksi, mutta koita syöttää sille piimää ja jos mikään ei muutu niin koita soittaa sitten vasta eläinlääkärille.
- heposhullu
Meilläkin poni syö ulosteitaan ja piimä ja maitohappobakteeri ei ole auttanut lihonutkin se on huomattavasti.
- Kasiro
Kuten ylempänä sanottiin, niin soita lääkärille. Kolit tulee ensimmäisenä mieleen ja sitten madot. Onko saanut matokuurin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 871633
- 771273
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr1761217Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!55952Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46901- 47898
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38888Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9823- 46822
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35789