syö ulosteitaan

mistä johtuu?

Hei,

miten saisi hepan lopettamaan omien ulosteidensa syömisen? Eikös tuo ole yleensä merkki ongelmista mahassa?? On syötetty maitohappobakteeria, mutta edelleen syö. En tiedä liittykö tämä tähän samaan asiaan, mutta maha on pyöreä kuin pallo. Lihominen ja ulosteiden syöminen tulivat samoihin aikoihin. Kyseessä on vuoden ikäinen varsa.

4

8136

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agrologi

      Syitä ulosteen syömiseen voi olla monia ja satunnaisesta ulosteiden syömisestä ei ole haittaa, näin hevonen vain korjaa elimistönsä bakteeritasapainon puutteita.

      Mutta teillä tilanne vaikuttaa huolestuttavalta. Pallomainen vatsa ja jatkuva ulosteiden syöminen on merkki jostain vakavammasta. Ota yhteyttä eläinlääkäriin heti maanantaina (niin kiire ei ole, että tarvitsisi pävystävälle soittaa.)

      Syitä ulosteen syömiselle voi olla monia. Ensiksi tulee mieleen ongelmat ruuansulatuksessa (kolit...), madot (hevonen syö ulostetta helpottakseen tukalaa tunnetta vatsassa.), tylsyys (hevonen kuluttaa aikaansa syömällä lantaansa), Kuidunpuute ruokavaliossa (hevonen syö lantaansa, koska sillä on tunne nälästä, liittyy yleensä edelliseen). Jonkun kivennäisen ja tai hivenaineen puute, jota hevonen yrittää korjata syömällä lantaansa. Kolmessa viimessä pallomassu on seuraus lannan syömisestä edellisissä syy lannan syömiseen.

      Joka tapauksessa, kun tilanne ei ole korjaantunut muutamassa päivässä ja maitohapot eivät auta niin on syytä ottaa yhteyttä eläinlääkäriin ja pyytää tutkimaan varsa, ennen kuin on myöhäistä.

    • -

      Oma hevoseni on joskus syönyt omia ulosteitaan ja kun syötin sille AB piimää (saa ihan kaupan hyllystä siis) niin se loppui. Hevonen syö joskus omia ulosteitaan, jotta saisi bakteeri tasapainon taas kohdalleen. Eläinlääkäri ei nyt välttämättä ole tarpeellinen heti ensimmäiseksi, mutta koita syöttää sille piimää ja jos mikään ei muutu niin koita soittaa sitten vasta eläinlääkärille.

    • heposhullu

      Meilläkin poni syö ulosteitaan ja piimä ja maitohappobakteeri ei ole auttanut lihonutkin se on huomattavasti.

    • Kasiro

      Kuten ylempänä sanottiin, niin soita lääkärille. Kolit tulee ensimmäisenä mieleen ja sitten madot. Onko saanut matokuurin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      851
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      86
      800
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      696
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      664
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      529
    9. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      60
      493
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      486
    Aihe