"Kirsti Pohjonen
Anita Simola
Helsinki
Afganistanissa ollut vaalivahvennusosasto ei olisi pystynyt jatkamaan työtään, vaikka jatkoaika olisi saatu neuvoteltua.
Tätä mieltä on puolustusministeri Jyri Häkämies (kok.).
-Keskustelin Afganistanissa olleen suomalaiskomentajan kanssa ja hän oli sitä mieltä, että vaalivahvennusosasto oli loppuun kulutettu. Pitää muistaa, että he olivat olleet alueella vaikeissa olosuhteissa jo neljä kuukautta.
Osasto oli täydessä valmiudessa 24 tuntia vuorokaudessa seitsemän päivää viikossa. Osasto ei liioin saanut lomia.
Häkämiehen mukaan kyse on ennen kaikkea palvelusturvallisuudesta.
- Se on aina etusijalla. Siitä ei tingitä.
Mikäli vahvennusosasto olisi jäänyt turvaamaan myös vaalien toista kierrosta, olisi pitänyt rekrytoida uudet rauhanturvaajat."
Mitä tuo "loppuun kulutettu" oikein tarkoittaa? Pojat henkiseti romuina vaikka eivät ole oikeastaan edes taistelleet?
Nostaa kysymyksiä kuinka hyvin puolustusvoimat pärjää tositilanteessa jos tuollaisessa reissulla on jo "sotilaat" loppuunkulutettuja.
Vaalivahvennusosasto oli loppuun kulutettu
Peltivene
1
386
Vastaukset
- JL
"Mitä tuo "loppuun kulutettu" oikein tarkoittaa? Pojat henkiseti romuina vaikka eivät ole oikeastaan edes taistelleet?
Nostaa kysymyksiä kuinka hyvin puolustusvoimat pärjää tositilanteessa jos tuollaisessa reissulla on jo "sotilaat" loppuunkulutettuja. "
Tämä on kyllä kaikkien aikojen sammakko.
Pojat hoiti homman 100% ja olisivat jatkaneet jos poliittiset päätökset olisi tehty syyskuussa eikä viikkoa
ennen sopimuksen päättymistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859