olen jostain lukenu tai saanu päähäni, jotta himemntimen taakse ei voi laittaa energiasäästölamppuja. missään ei ole kerrottu miksi? mutta kokeilin just ikeas 7W lappua ja hyvin toimii.. tosin ei se hirveesti himmennä mutta ei haittaa koska lapussa on oikeesti 5 x 40W E14 lamput ja nyt ku korvasin yhden tommosella 7W lampulla niin hyvin toimii.. eli onko tossa yhdistelm'ssä' jotain vaarallista tai herkästi hajoavaa.. vai tarkoittaako se kielto sitä, että YHTÄ energiansäästölamppua ei voi laittaa himemntmen perään (eli himmennin ei toimi tommosella 7W kuormalla)?
himmennin energiansäästölampuisaa, taas kerran
himmeennin
10870
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
On eri asia, onko himmentimen perässä pelkästään energiansäästölamppuja vai vain yksi energiansäästölamppu ja muut hehkulamppuja. Jos vaihdat loputkin energiansäästölamppuihin, ei välttämättä enää toimi se ensimmäinenkään.
Himmenninkäyttöön on saatavana siihen käyttöön tarkoitettuja energiansäästölamppuja.
Himmennin tai lamppu voi sanoa sopimuksen irti. Himmennin on tod. näk. triakkipohjainen, joka katkoo jännitettä aina sopivasta kohdasta aaltoa. Energiansäästölamppu ei tällaisesta risuaitajännitteestä ihastu: nimellesvirta voi nousta moninkertaiseksi ja huippuvirta vieläkin suuremmaksi. Erään australialaisen testituloksista voi lukea osoitteesta: http://sound.westhost.com/articles/incandescent.htm#dim2
Hei
Siis yksinkertaisesti sanottuna useimmat vanhat himmentimet eivät kestä uusia induktiivisia ebergiansäästölamppuja elikä loistepukia.
Tavalliset himmentimet ovat tarkoitettu hehkulamppukuormalle .
Todennäköisesti himmentimesi hajoaa ennen joulua tai jouluksi.
aivan sama tilanne jos vaikka yrittäisit laittaa hehkulamppuhimmentimen vaikka pienen sähkömottorin tai uppopumpun ohjaukseen hajoaa aivan varmasti.
Loistepukille ja ns. energiansäästölampuille on saatavissa himmentimiä taitavat vaan maksaa n200-300 e
Mutta hyväksi onneksi energiansäästölamppuja ei juuri tarvii himmentää, palavat himmeemmin ja kuluttavat jo vähemmän sähkö.
"uusia induktiivisia ebergiansäästölamppuja elikä loistepukia."
Energiansäästölamput eivät ole induktiivinen kuorma.
"hyväksi onneksi energiansäästölamppuja ei juuri tarvii himmentää, palavat himmeemmin"
Hehkulamput ovat energiansäästölamppuja himmeämpiä. Esim. 20 W energiansäästälampun valovirta on 70 % isompi kuin 60 W hehkulampun.
Eivätkö laikki loistelamput ja yleensä kaikki elektroniikka jossa ei vaan resistanssia ole induktiivinen kuorma.
Eivät todellakaan ole.
jos laitteisto sisältää esim kondensaattorin , tulee kuormaan vaihesiirtoa, vai tuleeko ?
mutta se on sitten toinen juttu, että tuleeko konkalla kovinkaan induktiivista kuormaa..
loisteputkissa käytetään muuntajia ja keloja = indukttassia
Loisteputkista tulee kapasitiivista loistehokuormaa, moottorit esim tuottavat induktiivistä. Mutta loisteputket kuluttavat induktiivista. Vai meniköhän tää nyt just väärin