rabies riski?

mehtäläenen

Eli tällainen tapaus sattui. Olin metsällä näätää jäljittämässä eilen. Pitkän päivän jälkeen sain näädän jäljitettyä erääseen kuuseen; jonka oksalla olleessa linnunpesässä se makaili. Ammuin pesässä ollutta näätää, joka tippui maahan. Menin nostamaan kädellä maassa ollutta näätää reppuun, mutta se vielä virkosikin ja puraisi peukalosta ja lähti painelemaan karkuun. Näädän sain toisella laukauksella sitten hengiltä, mutta sormeen jäi pieni naarmu ja punainen jälki. Ilmeisesti iho ei ollut kokonaan mennyt rikki, koska ainakaan verta ei tullut.

Emännän kehotuksesta lähdin sitten tänä aamuna käymään terveyskeskuksen vastaanotolla, lähinnä puremaan liittyvän rabies riskin takia (tai näin ainakin me luulimme). Minkäänlaisia kipuja tai punoituksia puremajäljen ympärille ei ollut yön aikana tullut.
Terveyskeskuksessa hoitaja sitten tutkaili jälkeä muutaman sekunnin, ja sanoi ettei sille tarvitse tehdä mitään jos ei ala tulehtua. Jäykkäkouristus rokotuskin minulla on voimassa, joten sitäkään ei tarvinnut pistää. Rabies riskistä ei hoitajan mukaan tarvitsisi murehtia; ei vaikka tapaus sattui vain parin kymmenen kilometrin päässä itärajasta; joten mitään rabiekseen liittyvää lääkitystä ei annettu.

Mitenkäs tuo rabies juttu nykyään menee? Onko siihen riskiä sairastua näinkin lähellä itärajaa. Itseä kun jäi ainakin kaivelemaan tuo, kun on vaikka minkälaisia juttuja tullut luettua rabiekseen ja sen taudinkuvaan liittyen. Mahtaakohan olla kuinka yleinen näädällä tuo rabies? Esiintyykö rabiesta Suomessa tai Venäjällä kuinka paljon?

1

683

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • biologi.

      nuin lähellä itärajaa kaikilla on rabies

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      367
      1616
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1246
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1171
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      139
      1000
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      24
      912
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      842
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      42
      535
    8. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      112
      517
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      500
    10. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      488
    Aihe