varikset ja harakat samassa parvessa

Hei, Olen tässä monena päivänä ihmetellyt kuinka muutama harakka viihtyy isossa varisparvessa. Varikset näyttäisivät pitävän näitä muutamia harakoita ominaan. Eikä mitään kinaa ole näkynyt näiden kahden lajin yhteiselossa. Onko ihan normaalia? Jotenkin semmoinen muisto kouluajoilta, etteivät tulisi toimeen nämä linnut keskenään.
2505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pesimäaikana on skismaa, kun tuppaavat ko lajit olemaan munavarkaita, mutta muuten varislinnut hyvinkin viihtyvät samassa porukassa. Näinpä joskus, kun varikset, harakat ja naakat yhteistyössä repivät tikkaläskin puusta irti. Yhteistyö tosin tuskin jatkui saaliin jaossa.

Äänestä

Harakat lyöttäytyvät samaan remmiin variksien vain siinä tapauksessa, että näköpiirissä olisi jotain kiinnostavaa tai peräti murkinaa.
Varikset eivät kyllä tykkää heimoveljistään yhtään kilpailijoina, mutta ovat huomanneet, että ei harakoihin kannata enrgiaansa tuhlata, kun harakat ovat paljon vikkelämpiä, joten ei kannata hätistellä.
Harakat pitävät aina turvavälin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


normaalia? kirjoitti:

Hei, Olen tässä monena päivänä ihmetellyt kuinka muutama harakka viihtyy isossa varisparvessa. Varikset näyttäisivät pitävän näitä muutamia harakoita ominaan. Eikä mitään kinaa ole näkynyt näiden kahden lajin yhteiselossa. Onko ihan normaalia? Jotenkin semmoinen muisto kouluajoilta, etteivät tulisi toimeen nämä linnut keskenään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu