Kääpiöparta-agama

krisb3

Kauanko yleensä kääpiöparta-agaman terraarion siivoaminen kestää?
Te keillä on kääppäri niin mistä olette sen hankkinut?
Ja meneekö sille joka päivä kauan aikaa?
ja onko se helppo hoitoinen?



KIITOS KAIKILLE VASTAAJILLE!!!!!

12

2133

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kääppäri

      Haluatkohan oikeasti vastauksia vai kerjäätkö vain huomiota, sillä kysyt jokaisesta mahdollisesta asiasta?

      Voin kuitenkin vastata tuohon siivoamiskysymykseen. Riippuu ensinnäkin siitä, teetkö vain pikasiivouksen vai suursiivouksen. Pikasiivous ei kestä kauaa, mutta riippuu täysin siitä, miten nopea itse olet ja muusta tällaisesta. Tarkkaa aikaa ei ole; jollain menee kauemmin, joillain vähemmän.

      Oman kääpiöparta-agamani tulen hankkimaan kasvattajalta, koska en vielä semmoista omista.

      • krisb3

        Miten nii huomiota kuule ei tarvii vastata jos oot tota mieltä!
        Ja en vaa luota johonkin yhteen tyyppiin siks kysyn samoja asioita paljon!
        Ja noista kysymyksistä en tiedä vielä mitää!

        NO mut kiitos kumminki tost vastauksest;)


      • Kääppäri
        krisb3 kirjoitti:

        Miten nii huomiota kuule ei tarvii vastata jos oot tota mieltä!
        Ja en vaa luota johonkin yhteen tyyppiin siks kysyn samoja asioita paljon!
        Ja noista kysymyksistä en tiedä vielä mitää!

        NO mut kiitos kumminki tost vastauksest;)

        Käsitin sitten väärin enkä halunnut loukata :) Onhan se kuitenkin parempi, että otat ensin selvää liskon hoidosta ja hankit sen vasta sen jälkeen :)


      • Krisbb3
        Kääppäri kirjoitti:

        Käsitin sitten väärin enkä halunnut loukata :) Onhan se kuitenkin parempi, että otat ensin selvää liskon hoidosta ja hankit sen vasta sen jälkeen :)

        joo sori munkin puolesta:)


      • kric3
        Krisbb3 kirjoitti:

        joo sori munkin puolesta:)

        Osaatteko vastata noihin ylhäällä oleviin kysymyksiin??:)


      • Kääppäri
        kric3 kirjoitti:

        Osaatteko vastata noihin ylhäällä oleviin kysymyksiin??:)

        Kääpiöparta-agama on melko helppohoitoinen laji, jota voidaan hoitaa samoilla ohjeilla kuin 'tavallista' parta-agamaa. Ohjeet liskon hoitamiseen ja muihin mieltä askarruttaviin kysymyksiin löytyy täältä: www.outoot.us


      • Jalunnn
        Kääppäri kirjoitti:

        Kääpiöparta-agama on melko helppohoitoinen laji, jota voidaan hoitaa samoilla ohjeilla kuin 'tavallista' parta-agamaa. Ohjeet liskon hoitamiseen ja muihin mieltä askarruttaviin kysymyksiin löytyy täältä: www.outoot.us

        Mut ei sieltä löydy noihin yllä oleviin:(


      • kääppäriomistaja
        Jalunnn kirjoitti:

        Mut ei sieltä löydy noihin yllä oleviin:(

        Kun siivoo roskia/ulosteita hiekalta niin eipä siihen nyt varmaan pari minuuttia enempää kulu jos sitäkään.

        Itse ostin oman kääpiöni eläinkaupasta, Sillä ,uutama vuosi sitten ei suomessa ollut vielä sen lajin kasvattajia.

        Ei noihin kauaa päivässä aikaa normaalisti kulu. Salaatti tehdään joka päivä. Välillä on hyvä juottaa ruiskusta (esim. kerran viikossa). Sen lisäksi lisko saa tietty ruoastansa nestettä.
        Riippuen kääppärin iästä annetaan ötököitä joka toinen päivä - pari kertaa viikossa. Ei siinäkään nyt hirveää aikaa mene, on nuo sen verran ahmatteja elukoita. Kylpypäivää voi välillä pitää ja kesällä kannattaa viedä välillä ulos, jotta lisko saa auringonvaloa. Ulkoilutuksesta taitaakin olla tuola outo otus sivuilla. Kannattaa päästää välillä myös lattialle juoksentelemaan, ovat kovin aktiivisia liskoja ja näin saavat paremmin toteuttaa liikunnan halujaan ;) Tilavasta terraariosta huolimatta. Että se päivittäisen hoidon pituus vähän riippuu.

        Talvella vastaavasti ei tarvitse kuin välillä (ehkä parin viikon välein) herätellä katsoakseen että kaikki on ok. talviunistakin on outo otus sivuilla juttua.

        Ja kääpiöpartiset ovat yhtä helppohoitoisia kuin tavalliset partiksetkin.


    • Ebapoika

      Voiko kääpiö partiksille/kääpiö partiksille antaa ihan suomen luonnosta löydettyjä heinäsirkkoja vai pitääkö vain niitä kenttä sirkkoja syöttää

      • Fanni H

        Kyl voi syöttää mitä hyönteisiä luonnosta nyt löytyykään kunhan eivät ole pistäviä. Onhan se helpompaa ostaa sirkat mutta toki voi luonnosta löytämiä antaa :)


    • Fanni H

      Mä oon ostanu mun poika kääppärin faunattaresta. Siellä makso 250€ muistaakseni ;)

    • Anonyymi

      Mulla 150€
      Kasvattaja taru putkuri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      147
      1043
    2. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      120
      1037
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      768
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      557
    5. 42
      529
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      511
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      483
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      437
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      421
    10. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      391
    Aihe