Nettimittareiden erot?

Kustu Silmään-Kö

Olen muutaman kerran käyttänyt PPO:n nettimittaria laajakaistani (Sonera 1M/512K) nopeuden mittaukseen, ja todennut sen näyttävän yleensä n. 800 - 820 Kbps, millä nopeudella esim. youtube- ja uutisvideot ovat yleensä pyörineet pätkimättä. Jotain tapahtui reilu viikko sitten, videot rupesivat pätkimään ja pensseli setä vaan seisoi. Mittasin yhteyteni PPO:n nettimittarilla, nopeudet olivat laskeneet. 11.11. - 16.11 välillä tein kymmenkunta testiä, tulokset 36.70 - 429.20 Kbps välillä. Mittaukset vahvistivat sen mitä "perstuntuma" oli.

Latasin seuraavaksi ficoran nettimittarin, mikä näyttää joka toistuvien mittauskertojen latausnopeudeksi väliltä 800-820, mikä ei oikein vaikuta todelliselta. Onko muilla samansuuntaisia kokemuksia?

2

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gegulis

      Suurin piirtein samoihin aikoihin rupesi oma Soneran 1M/502k -yhteys hidastelemaan. Eräs mittari näyttänyt aina 800 , nyt yhtäkkiä 300 päälle, joskus kävi alle 100. Youtubet pätkivät, mutta lataukset DC -lla kuitenkin näytti tulevban vanhalla nopeudella.

      Oudointa oli että kun kytkin kannettavan työkoneeni samaan yhteyteen, mittaus taas 800 ja kaikki hyvin... Eli vika koneessa, ei yhteydessä tai modeemissa.

      Kaikki tarkistettu kovo- ja softapuolella tarkistettu, virus ym. etsintää, mitään ei havaittu. Jostain keskustelupastalta löytyi sitten viesti, jossa neuvottiin Soneran kohdalla että "Lähiverkko" -asetusten kohdalla: "normaalikäytössä automaattisten asetusten haku, automaattisen kokoonpanon komentosarja ja välityspalvelin kannattaa ottaa pois käytöstä" . "Automaattisten asetusten haku" oli minulla päällä, otin sen pois - ja yllättäen homma rupesi taas pelaamaan!

      Olikohan asetus muuttunut jonkun turvapäivityksen yhteydessä, koska niitä pyrin asentamaan (valikoidusti...) kun ilmestyvät.

      • Pientä käppäilyä!

        Jumaliste jos tämä neuvo toimii kauemmin kuin tähän saakka käyttämäni yhteydenpitokeinno niin se on kymmenen pistettä ja atk-papukaijan merkki. Tähän saakka olen kävelyttänyt WLANia satunnaisen metrimäärän johonkin suuntaan ja se on toiminut muutaman tunnin ihan okei mutta sitten se alkaa taas kaivata pientä kävelytystä, mistä merkkinä se se alkaa kiukuttelemaan ja sovittimen antenni kanssa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1546
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1226
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      231
      1210
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1078
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      973
    7. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      970
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      949
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      822
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      819
    Aihe