Menipä viimeistä rengasta vaihtaessa lukkopultti rikki (kierteet kuluivat). Ei muuta kuin rengasliikkeeseen kyselemään ja laittoivat uuden avaimen tilaukseen. Tänään kävin sitten taas liikkeessä, mutta eipä mitään: meni sielläkin täysin uusi avain p*skaksi. Rengasliikkeessä olivat sitä mieltä, että aika hankala lähteä hitsaamaan ja pitäisi olla timanttiterä, että purisi, jos poraamalla kokeilee.
Lukkopultti on mallia, jossa piparkakkukuvio päässä.
Onko vinkkiä jostain firmasta, jossa saisivat pultin pois? Metallipaja tms.?
Lukkopultti on mallia, jossa piparkakkukuvio päässä.
Onko vinkkiä jostain firmasta, jossa saisivat pultin pois? Metallipaja tms.?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pysäytä ensimmäinen vastaantuleva venäjän kilvissä oleva auto ja pyydät niiltä apua.
Veli-venäläinen avaa sen kuten tavallisen pultin.
pitäisi lähtee vastakierre hylsyllä. Jos lukkopultissa on irtonainen holkki ympärikkä niin sen vaan eka hakkaa pois jollakin ja sit se vastakierre hylsy siihen. Pitäisi löytyä monesta rengasliikkeestä. Noita joutuu ottamaan yllättävän aljon väkisin irti kun oikea avain häviää.
itse sorvasin lyöntisovitteisen rosteritapin ja paukutin pultin kantaan kiinni. sit hitsasin vielä muutaman hepin tapin ja pultinkannan väliin. ainakin itsellä lähti ihan kuin tyhjää vain parin metrin jatkovarren kanssa :) tosin ei kannata hitsailla jos on liian arvokkaat vanteet, voi tulla jälkiä.
ollaan noita myös jouduttu välillä poraamaan, ihan "tavallisella" kovametalliporalla uppoaa kyllä kuin sulaan voihin, ei ole tuottanut tähän mennessä mitään ongelmia. mutta toisaalta tuskin missään rengasliikkeissä onnistuu moinen, eihän niillä nyt siellä ole edes kunnon poranteriä yleensä. siis KUNNON poranteriä.