Mielipidekirjotukseen tarvitsen mielipiteitä...

lemmikkieläinten hautajaisista. Millaiset hautajaiset on ? Voi kirjottaa jos vastaan eläinten hautajaisia ja miksi?. itse olen ollut monissa lemmikkieläinten hautajaisissa. koskettavaa.
6401
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tarvitse kuin maahan lapiolla monttu ruppi sinne ja monttuumpeen.
noita eläimiä on tässäkin maassa alettu jo inhimillistää vähän liikaa ,liekö syy alunpitäen lastenohjelmissa?mene ja tiedä mutta johonkin se raja on vedettävä onhan kyse pelkästä eläimestä joten en kyllä itse näe syytä mitään kiviä tai hautapaikkoja ostella.

Äänestä
  • NO älä sinä siinä puhu kun et nähtävästi asiasta tiedä!!!!!!!! sinä viestin aloittaja niin jos lemmikki on ollut sinulle rakas, voi sen ihan hyvin haudata vaikka takapihalle. Hautaan voi laittaa vaikka koiran tai muun lemmikin herkkua. Ja kumulle tietysti oman pihan kukkia!

    Äänestä

  • siinä ohjeet kirjoitti:

    NO älä sinä siinä puhu kun et nähtävästi asiasta tiedä!!!!!!!! sinä viestin aloittaja niin jos lemmikki on ollut sinulle rakas, voi sen ihan hyvin haudata vaikka takapihalle. Hautaan voi laittaa vaikka koiran tai muun lemmikin herkkua. Ja kumulle tietysti oman pihan kukkia!

    tarpeeksi ollut sen verran lemmikeitä itselläkin että niille riittää kyllä ihan kuoppa metsässä ja sillä selvä.

    Äänestä

  • siksi on annettava tilaa monille mahdollisuuksille hoitaa oma lemmikki rauhaansa... itsekin olen tietyissä tapauksissa kuulakalloonmonttu periaatteella mutta en kaikissa tilanteissa pystyisi siihen millään, koiraan esimerkiksi kiintyy aivan erilailla kuin kissaan... lue esimerkkini.

    Toisaalta jos tuo meidän matriarkkamme tuosta joskus menee, taidan sen kuitenkin viedä eläin lääkärille ja antaa hieman kunniallisemman tavan poistua maallisesta vaelluksestaan, niin monessa kissa kuitenkin on ollut minun kanssani mukana.

    asiat ei kuitenkaan aina ole niin mustavalkoisia :/

    Äänestä

  • siinä ohjeet kirjoitti:

    NO älä sinä siinä puhu kun et nähtävästi asiasta tiedä!!!!!!!! sinä viestin aloittaja niin jos lemmikki on ollut sinulle rakas, voi sen ihan hyvin haudata vaikka takapihalle. Hautaan voi laittaa vaikka koiran tai muun lemmikin herkkua. Ja kumulle tietysti oman pihan kukkia!

    Yritäppäs nyt rauhoittua. Eikös aloittaja juuri kysellyt mielipiteitä eläinten hautajaisista? Minun mielestäni silloin saa kertoa kannattaako lemmikkien hautajaisia vai ei. Paljonko lienee kirjoittajalla ikää kun noin "kypsästi" käyttäydyt?

    Äänestä

Meillä kuoli taannoiN koiramme, se vietiin eläinlääkärille joka nukutti koiran, en ole surrut mitään tai ketään niin paljon kuin Aidan menetystä, vaikka sen aika olikin jo mennä, ikänsäkin puolesta; sairastui vanhoilla päivillään kohtutulehdukseen joka vei sen niin huonoon kuntoon että koira oli syytä lopettaa ... kremarointi ja hautaus kulut muuten maksoivat ihan maltaita.

Otimme seuraavaksi Brittibulldogin... joka jouduttiin lopettamaan alle puolivuotiaana koska se oli jo kehittyessään kohdussa sairastunut ja alikehittynyt (SELKÄRANKA/YDIN VAMMA) jota ei kuitenkaan edes kasvattajakaan huomannut. Koira vain lopetti kävelemisen eräällä lenkillä äkisti.
Emme saaneet uutta pentua tilalle. Tosin, en olisi huolinutkaan mutta kasvattaja ei suostunut palauttamaan edes osaa pennun hinnasta takaisin, juttu oli kuluttajavalituslautakunnassa ja sieltä tuli puoltava vastaus mutta kasvattaja kitkuttaa tilannetta koska tuo paperi ei vaadi toimenpiteisiin, aionko viedä jutun oikeuteen, en tiedä... voittaisin sen mutta millä hinnalla. Toisaalta, kasvattaja ansaitisi kyllä pienehkön näpäytyksen.

Eilen jouduimme lopettamaan 15v. uroskollimme koska joku koitti/myrkytti sen ja se kituutti tuossa aikansa kunnes ajattelin että nyt on sille parasta mennä, naapurin kautta kissojen taivaaseen, hoidettiin pistoolilla ja hautaus menoilla kissa rauhaansa metsikön monttuun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pikaista apu pliis! kirjoitti:

lemmikkieläinten hautajaisista. Millaiset hautajaiset on ? Voi kirjottaa jos vastaan eläinten hautajaisia ja miksi?. itse olen ollut monissa lemmikkieläinten hautajaisissa. koskettavaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu