Elikkä, jos olen käyttänyt vaikka visaani 400e edestä ja maksan luottokunnalle vahingossa 500e, niin tuleeko se kortin saldoon näkyviin?
Elikkä jos vaikka luottoraja 2000e, niin nakyykö siellä silloin 2100e?
Vai pitääkö ottaa yhteyttä asiakaspalveluun?
Kiitos tietäville :)
Mitä jos maksan liikaa?
6
3960
Vastaukset
- Ymmällä!?
Maksat vahingossa liikaa?
Miten tämä on mahdollista.
Olen kuvitellut että luottokorttia veloitetaan sille ilmoitetulta tililtä.
Jos korttilasku on 400E niin miten hitossa on mahdollista maksaa 500E?- 8+3
Luottokunnan laskuja ei tarvitse maksaa suoraveloituksen kautta. On täysin mahdollista maksaa lasku joka kerta vaikka verkkopankin kautta. Tällöin voi vahingossa laittaa maksettavaksi vääränkokoisenkin summan.
Oma käsitykseni aloittajan liikaa maksamisesta on se, että Luottokunta hyvittää ylimääräisen maksetun seuraavassa laskussa. Luottorajaan tuo ei vaikuta. - ...
8+3 kirjoitti:
Luottokunnan laskuja ei tarvitse maksaa suoraveloituksen kautta. On täysin mahdollista maksaa lasku joka kerta vaikka verkkopankin kautta. Tällöin voi vahingossa laittaa maksettavaksi vääränkokoisenkin summan.
Oma käsitykseni aloittajan liikaa maksamisesta on se, että Luottokunta hyvittää ylimääräisen maksetun seuraavassa laskussa. Luottorajaan tuo ei vaikuta.Luottokunnalle voi maksaa juuri niin paljon rahaa kuin haluaa, ja juuri niin usein kun haluaa.
Jos kuukauden ensimmäisenä päivänä käytät koko luottorajasi, voit maksaa sen takaisin toisena päivänä, ja koko summa on taas käytetävissä.
Jos taas maksat laskun lisäksi luottorajasai verran ylimääräistä tässä kuussa, sinulla onkin käytettävissä 2 x tavallinen luottoraja. - 20
en tiedä tuleeko näkyviin, mutta kyllä varmaan huomioidaan eikä mitään haittaa.
me olemme maksaneet useinkin ylimääräistä kun oli muutama vuosi takaperin vain 2000 € luottoraja ja matkoilla oli vaara ylittyä, maksoimme joka kortin tilille tonni pari lisää etuajassa
ja kerran kotitalouskoneitakin ostaessa, viisi tonnia lisää, aina on toiminut. - Ymmällä!?
... kirjoitti:
Luottokunnalle voi maksaa juuri niin paljon rahaa kuin haluaa, ja juuri niin usein kun haluaa.
Jos kuukauden ensimmäisenä päivänä käytät koko luottorajasi, voit maksaa sen takaisin toisena päivänä, ja koko summa on taas käytetävissä.
Jos taas maksat laskun lisäksi luottorajasai verran ylimääräistä tässä kuussa, sinulla onkin käytettävissä 2 x tavallinen luottoraja.Ilmeisesti tuosta meuhkaamisesta on jotain hyötyäkin?
Vai tekeekö eron kortin käyttö luotto- tai maksuaikaominaisuudella?
Luottorajani ei ole oikeastaan koskaan tullut vastaan.
Pankkisiirto on aina hyväksytty.
- Markus^^
se vain jää sinne ylimääräiseksi käyttövaraksi. Itse asiassa voisit vinkasta sillä visalla vaikka ostoksia sadan euron edestä niin tilanne olis sitten plusmiinus nolla sun lyhennystavoittees suhteen! (:
Mutta tosiaan miellä visakortti vain tilinä. Jos käytät sitä ylitte, se muuttuu maksuajaksi ja sitten pitää maksaa viimeistään laskun eräpäivänä minimilyhennys tai koko luotto kerralla riippuen sopimuksesta. Mutta tuo vain siis VIIMEISTÄÄN eräpäivänä.
Aikasemmin saa maksaa niin paljon kuin huvittaa kunhan on sitten ylitte sen minimilyhennyksen mitä kuukauden aikana pitää maksaa. Viitenumero ja tilinumero on aina sama, joten lyhennykset on helppo tehdä. Tiedät myös ulkoa päästä miten on tullu korttia käytettyä. Tässä tapauksessa tiedät etukäteen että oot lyhentäny satasen ylimäärästä joten tiedät myös että voit käyttää satasen ylimäärästä visakortillasi. Nou harm... Jos esim laskua ei jonain kuukautena tule niin siitä ei tartte stressata ja panikoida, tiedät kyllä ootko sinne tonnin pystyssä vai satasen ja tiedät kyllä minimilyhennysprosenttisi ja sen että onko sellasta ensinkään koko minimilyhennystä.
Jos minimilyhennys on esim 10% tiedät että tonnin pystyssä ollessasi, vaikka laskua ei tuliskaan, kuun viimiseen päivään mennessä pitää maksaa 110 euroa (toi loppu on vähän niinku korkoa ja kuluja, satanen lyhennystä)... tuolla tavalla kukaan ei koskaan perään soittele eikä katko kortteja kahtia).
Eli siis kyseessä on vain velkatili jonka ehdot on hyvin simppelit ja ennalta arvattavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121226
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201081- 136979
- 96812
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten303777Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait81686Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54616Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48579- 75514