Helsinki-turkki, italia tai vaikka espanja?

tsirppaa

Moikka.

Kiinnostaisi kovasti tietää miten Suomesta pääsee junalla johonkin kyseisitä maista? Tarkoitus olisi käydä vain yhdessä kohteessa, eli matkustaa sinne, olla siellä viikko ja matkustaa takaisin.

VR:än sivuja tutkin, mutta en oikeen saanut selkoa yhteyksistä. Joutuuko Suomesta aina ensin menemään esimerkiksi laivalla Viroon tai Ruotsiin? Vai voisiko nousta junaan ja ensiksi vaikka ajaa Venäjälle, jossa tapahtuisi vaihto? Kuinka suoralla yhteydellä esimerkiksi Espanjaan pääsisi?

Entäs hinnat? Tulisiko Interraill lippu joka tapauksessa järkevämmäksi?

Kyselen ensin täältä ja myöhemmin varmaan osaa vr:än henkilökunta kertoa, suunniteluvaiheessa vasta tosin olen. Tahdon matkustaa mutta olen mieluummin vaikka 3pva junassa kuin 3h lentokoneessa. :D

Kiitos jos joku osaa vastata.:)

2

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Orient Express

      Ensi n käy VR:n sivuilta katsomassa sopiva hinta ja sopivat hinnat itsellesi Jos haluat ola junassa enemmän suosittelisin reittiä lautalla Tukholmaan ja siitä Hampuri-Pariisi ja sitten suoraan Istanbuliin. Pysähdellä toki kannattaa. Suunnittele yöpymiset ja varaa ne netistä hyvissä ajoin. Aikataulut ja muuta löytyy netistä. Italiaan ja Espanjaan pääsee myös hlposti.

      • Pariisin matkaaja

        Yritin selvitellä tätä vuosi sitten. Olisin halunnut Pariisiin junalla. VR:ltä sain vain DB:n nettiosoitteen. :D :D :D Lentäminen on vain niin paljon helpompaa. Eli VR:ä lainatakseni: selvitä Saksan Rautateiltä, VR ei auta.

        http://www.bahn.de/p/view/index.shtml


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      193
      11656
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5509
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2807
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2425
    5. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      14
      2019
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1891
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1885
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      30
      1803
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1526
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1498
    Aihe