Elikkä tajusin tossa äsken että olen monen kuukauden ajan käyttänyt symbicort 400mg tämmösellä annostuksella 2 2 aamuisin (800mg) 2 2 päivällä (taas 800mg) ja illalla 2 2 annosta... siis eikö se ole liikaa?? Tajusin sen siis nyt siksi kun hain uuden symbicortin minkä lääkäri oli kirjottanut ja annos oli siinä 200mg ja sitä sain ottaa sen 2 2,2 2,2 2....Johtuukohan mun huonovointisuus liialisesta astmalääkkeestä? Minulla on viimesten viikojen aikana ollut heittohuimausta ja muutenkin outo olo!!
Symbicort yliannostus?
stupid girl
1869
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hoitavaa olet ottanut kerralla 400mikrogrammaa eli 1200 kortisonai oli liikaa ja siinä on se avaavakin mutta poistuu elimistöstä pikkuhiljaa se kortisoni.
Eli se päivälääke oli liikaa, on tuttu lääke ja olen käyttänyt samalla annoksella aamulla ja illalla, se huimaus johtuu siitä avaavasta, oireet poistuu pian jo päivässä kun lopetat liikakäytön.
Miksi otit liikaa?