milloin olette kuulleet sydänäänet?

Kysyisin millä viikoilla olette kuulleet ensimmäisen kerran vauvan sydänäänet? Sovin juuri lääkäriajan rv 10 2, ja mietin kuinka mahdollista äänet on kuulla silloin. Haluaisin tietää etukäteen kuinka varmasti äänet kuuluvat, etten sitten pettyisi liikaa jos niitä ei kuulukkaan... Kiitos vastauksista!
9480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ekan kerran niskaturvotus-ultrakäynnillä rv 11. Neuvolassa kävin senkin jälkeen, mutta eivät suostuneet kuuntelemaan vedoten huonoihin laitteisiinsa. ekan kerran siis siellä kuunneltiin vasta rv 17. =D

Äänestä

kuultiin sydänäänet nt-ultrassa rv 12.

Äänestä
  • Dopplerilla voi kyllä kuulua tai sitten ei..Jos olet hoikka niin saattaa kuulua suht helpostikin ja se kohdun asento,istukan paikka ynnä muut vaikuttaa myös.Dopplerilla mulla kuului esikosta jotain rv 10, kuopuksesta rv 9 4..ja tästä joka vielä mahassa rv 10 eli hyvin mahdollistakin että kuuluu.Terkka kyllä oli ihmeissään kun saatiin kuuluviin tuolloin rv 9 4 vaikka silloin vielä istukka edessä .

    Äänestä

  • ssssssssssss kirjoitti:

    Dopplerilla voi kyllä kuulua tai sitten ei..Jos olet hoikka niin saattaa kuulua suht helpostikin ja se kohdun asento,istukan paikka ynnä muut vaikuttaa myös.Dopplerilla mulla kuului esikosta jotain rv 10, kuopuksesta rv 9 4..ja tästä joka vielä mahassa rv 10 eli hyvin mahdollistakin että kuuluu.Terkka kyllä oli ihmeissään kun saatiin kuuluviin tuolloin rv 9 4 vaikka silloin vielä istukka edessä .

    Kiitos vastauksista! Olen kyllä melko hoikka, eli periaatteessa varmaan mahdollista on. :) Olisi niiin kiva kuulla elonmerkkejä ennen joulua, kun eka ultra on vasta joulun jälkeen. On nää viikot kyllä melko pitkiä, kärsivällisyyttä tosiaan vaaditaan. Kiva olisi kuulla vielä muiltakin kokemuksia!

    Äänestä

  • ap kirjoitti:

    Kiitos vastauksista! Olen kyllä melko hoikka, eli periaatteessa varmaan mahdollista on. :) Olisi niiin kiva kuulla elonmerkkejä ennen joulua, kun eka ultra on vasta joulun jälkeen. On nää viikot kyllä melko pitkiä, kärsivällisyyttä tosiaan vaaditaan. Kiva olisi kuulla vielä muiltakin kokemuksia!

    Jos ei sitten laitteet jotain aataminaikaisia..tuskin sentään.Kyllä ne yleensäkin dopplerilla melko varhain kuuluu toki löytyy sitten niitä joilla ei kuulu niin helposti ja silti kaikki hyvin mutta siis yleisesti.

    Äänestä

Itse esikoista odottaessani sydänäänet kuunneltiin jo ekalla neuvolakäynnillä rv 8 4 ja siellä ne hyvin kuuluivat. Olin todella hoikka silloin ja terkka sanoikin, että siksi vissiin kuului jo niin aikaiseen. Varoitti kyllä ennen, että ei vielä välttämättä kuulu eikä tarvitse säikähtää. Useimmilla ei kuulu vasta kun rv 10-12 jälkeen.

Nyt toista odottaessani en muistanut ekalla käynnillä edes kysyä asiasta ja oli eri terkkakin, eikä tarjoutunut kokeilemaan..

Äänestä

varhaisultrassa. Nyt olen rv 10 ja menen huomenna kuunteluttamaan neuvolaan dopplerilla koska huolestuttaa raskausoireiden katoaminen. Neuvolahoitaja sanoi ettei välttämättä huomenna vielä kuulu koska on vasta rv 10, ja ei pidä huolestua jos ei kuulu, ja että sitten katsotaan ens viikolla uudelleen jos ei huomenna kuulu.
Silloin rv7 ultrassa sain kyllä merkinnän sykkeestä, kun kuului erittäin hyvin jo silloin.

Äänestä
  • Kävin tänään ensimmäisessä neuvolassa ja sydänäänet kuuluivat:) Viikkoja tosiaan noin vähän vasta. Neuvolatätikin oli ihan ihmeissään että äänet kuuluivat:) Olen niin iloinen. Ensimmäiseen ultraan on kuitenki vielä muutama viikko aikaa. Pyysin itse että kuuneltaisiin, vaikka näillä viikoilla se on aika epätodennäköistä että niitä kuuluu mutta kyllä kuuluikin ja kuului hienosti:) Ihanaa! Toinen lapsi tulossa.

    Äänestä

Ei kuuluneet vielä sydänäänet. :( Kaikki kai muuten kuitenkin hyvin. Parin viikon sisällä yritän käydä vielä kokeilemassa josko neuvolan täti sais äänet kuulumaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv 8+3 kirjoitti:

Kysyisin millä viikoilla olette kuulleet ensimmäisen kerran vauvan sydänäänet? Sovin juuri lääkäriajan rv 10 2, ja mietin kuinka mahdollista äänet on kuulla silloin. Haluaisin tietää etukäteen kuinka varmasti äänet kuuluvat, etten sitten pettyisi liikaa jos niitä ei kuulukkaan... Kiitos vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu