sunnuntai kauppa

Hyvä asia,että laki sunnuntai aukioloista meni läpi..Saa pienipalkkainenkin myyjä vähän parempaa liksaa nyt pyhätyökorvausten muodossa.Sitä ei kovapalkkaiset Ps;n kansanedustajat varmaan ajatetteetkaan,kun äänestivät vastaan,vai pelkäsivätkö,ettei myyjät ehdi pyhänä kirkkoon,kun joutuu istumaan kassalla??

Tekopyhää sakkia olette.Kansan asialla ollaan,mutta paluu 70-luvulle olisi ilmeinen,jos pääsisitte joskun jotain päättämäänkin.
499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ja ikonin puolesta! Vastustaminen sunnuntai aukioloja vastaan osoitti ettei perussuomalaiset todellisuudessa suinkaan ajattele yhteskunnallisesti ja ihmisen näkökulmasta, vaan on pelkkä irtoleukainen rakki. Perussuomalaiset eivät olisi halunneet luoda noita lisätyöpaikkoja joita nyt syntyy,
eivät olisi halunneet suoda ihmisille valinnanvapautta ostoskäyttäymisensä suhteen, eivät ajatelleet noita veroeuroja joita kunnissa syntyy, kun työpaikat lisääntyy ja kaupanliikevaihto lisääntyy. Perussuomalaiset ajattelevat vain kuinka olla kaikessa vastaan ja kuinka suuri isä, Timo jung Soini on suuri ajattelija ja kirjoittaa kusetuksenkeltaiseen kirjaansa, eli plokiinsa.

Äänestä
  • kauppojenaukioloäänestyksestä. Tyypillistä soinismia. Toimistolta kerrottiin, että Pirkko Ruohonen-Lerner ent. kepu, ent. kok, ent, vihr, ent, sit, nyt sit perSS osallistui mieluummin Nytkiksen kokoukseen? Outoa.

    Äänestä

Olen täysin varma, että sunnuntain tuplakorvaus, lauantain korotus, sekä arki iltojen lisät poistuvat parinvuoden sisällä, joko kokonaan tai asteittain. Suuret keskusliikkeet painostavat ammattiliittoa. Laman varjolla on nyt hyvä ajaa nurkaan heikkoa liittoa. Sanon näin koska tunnen erikoistavarakaupasta yli 30 v kokemuksella. Ja varsinkin isojen tukkuliikkeiden ajattelutavan. Melkopian aletaan purkaa matalapalkkaalan vähäisiäkin etuja. Kysymys kuuluukin saadaankos työntekijötä jatkossa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joskus persu kirjoitti:

Hyvä asia,että laki sunnuntai aukioloista meni läpi..Saa pienipalkkainenkin myyjä vähän parempaa liksaa nyt pyhätyökorvausten muodossa.Sitä ei kovapalkkaiset Ps;n kansanedustajat varmaan ajatetteetkaan,kun äänestivät vastaan,vai pelkäsivätkö,ettei myyjät ehdi pyhänä kirkkoon,kun joutuu istumaan kassalla??

Tekopyhää sakkia olette.Kansan asialla ollaan,mutta paluu 70-luvulle olisi ilmeinen,jos pääsisitte joskun jotain päättämäänkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu