Seurakunnassamme on esintynyt viimeaikona runsaasti eriseuran henkeä.
Seurapuheissa on ilmennyt paljon erinlaisia käsityksiä ja myös eriseurojen syntymisestä on varoiteltu viime aikoina tiheään. Tuntuu, kuin puhujat haluaisivat oikein puheillaan hajoittaa tämän seurakunnan.
Ikään kuin puhujat haluaisivat lietsoa puheillaan eriseurojen syntymisiä. Vasta näiden eriseuroista varoittavien puheiden aikana ihmiset ovat taas vähitellen ruvenneet valvomaan oman uskonsa sijaan muiden uskoja. Minuakin on usein yritelty tulla puhuttelemaan milloin mistäkin asiasta. Eräs perheen isä kehoitti minun tekemään parannusta sellaisesta synnistä, mitä en ole ikinä tehnyt. Haiskahtaa jotenkin, että joku katkeroitunut ihminen on puhunut minusta takana päin pahaa. Muutenkin juoruilu ja kyräily on tuntunut lisääntyvän seurakunnassamme.
Usein itsekin kuulen, kuinka jotku puhuvat, että oletko kuullut miten sillä ja silläkin menee. Ja pitää itseään vielä uskovaisena!
Minun mielestä tällaisessa seurakunnassa ei ole kotoisaa olla. Hirveän kireä ilmapiiri ja porukkakin rupeaa olemaan jotenkin väsynyttä. Työvuoroihin ei haluta enää oikein osallistua, enkä yhtään ihmettele. Osa on niin väsyneitä, että saattavat purkaa omaa väsymystä toisiinsa. Juoruilutkaan ei ole kivaa kuultavaa.
Viimeaikoina meidän seurakunnassamme ovat ruvenneet entistä tiheämpää käymään vierailevat puhujat. En sitten tiedä, onko SRK:n taholta huomattu meidän siionimme tila. Halutaan tuoda enemmän sellaisia puhujia, jotka antaa uskoa ja luottamusta tulevaan, ettei seurakunta liikaa kyynistyisi. Väsyneenä ja masentuneena ihmiset helposti joko käpertyvät itseensä, tai rupeavat omissa pienissä kuppikunnissaan jauhaa toisista pahaa, joka on omiaan jakamaan porukkaa.. Toivon mukaan puhujat eivät liikaa toitottaisi eriseuroista. Puheet jäävät usein vaikuttaa ihmisten alitajuntaan. Ikävistäkin aiheista on hyvä puhua, mutta ne ei saisi olla koskaan seurapuheen pääsisältö! Ei koskaan. Ja turhan syyllistävät puheetkin olisi hyvä jättää kokonaan pois!
Eriseuran henkeä seurakunnassamme
9
476
Vastaukset
- avakas
Ovat seurakuntasi Puhujien saarnaaiheet !!!
- kerskaisi!
"Vasta näiden eriseuroista varoittavien puheiden aikana ihmiset ovat taas vähitellen ruvenneet valvomaan oman uskonsa sijaan muiden uskoja."
Ihan kuten hoitokokousaikoina. Silloinkin valvottiin enemmän naapurin kuin omaa uskoa! Ja saarnaajat kyselivät ensitöikseen, onko tullut ilmoituksia vääristä hengistä? No sehän tarkoitti tietenkin sitä, että piti löytämällä löytää joku ilmiannettava. - kirkkaana
kerskaisi! kirjoitti:
"Vasta näiden eriseuroista varoittavien puheiden aikana ihmiset ovat taas vähitellen ruvenneet valvomaan oman uskonsa sijaan muiden uskoja."
Ihan kuten hoitokokousaikoina. Silloinkin valvottiin enemmän naapurin kuin omaa uskoa! Ja saarnaajat kyselivät ensitöikseen, onko tullut ilmoituksia vääristä hengistä? No sehän tarkoitti tietenkin sitä, että piti löytämällä löytää joku ilmiannettava.mielessä, että kun valvomme myös naapurimme uskoa, niin tämä tarkoittaa nimenomaan tätä samaa myös meille itsellemme. "Tehkää toisillenne sitä mitä, tahtoisitte itsellenne tehtävän." Yksinkertaista.
- vapiskaaa
rytisee...
- Riettaat hoitajat
"Eräs perheen isä kehoitti minun tekemään parannusta sellaisesta synnistä, mitä en ole ikinä tehnyt. Haiskahtaa jotenkin, että joku katkeroitunut ihminen on puhunut minusta takana päin pahaa. Muutenkin juoruilu ja kyräily on tuntunut lisääntyvän seurakunnassamme."
Hoitokokouksia/-tilaisuuksia aikoinaan järjestivät mm. juoruakat/-ukot, jotka kyselivät ja puhuttelivat vain siksi,että saivat ensimmäisinä olla levittämässä "sielunhoitotilanteessa" kuulemaansa. Minulla on hyvä esimerkki parin kymmenen vuoden takaa, mihin liittyen selvitän vasta tällä hetkellä, mikä oli juoruäijän puhuttelun syy. On todella alkanut kiinnostamaan. Vastausta en ole vielä saanut. Hoitajat elävät synnneissään ja monesti varmaan hyvin riettaissa ajatuksissa ja yhdistävät ajatuksensa aina johonkin henkilöön. - Syrjäänvetäytynyt
"Eräs perheen isä kehoitti minun tekemään parannusta sellaisesta synnistä, mitä en ole ikinä tehnyt. Haiskahtaa jotenkin, että joku katkeroitunut ihminen on puhunut minusta takana päin pahaa..."
Arvaapa olenko joutunut samanlaisen terrorin kohteeksi... :-( - puhdistuksen.
Silloin niitä "vierailevia veljiä" alkaakin vasta näkyä...
Tiedän kokemuksesta. Seurakunnassamme on esintynyt viimeaikona runsaasti eriseuran henkeä.
Seurapuheissa on ilmennyt paljon erinlaisia käsityksiä ja myös eriseurojen syntymisestä on varoiteltu viime aikoina tiheään. Tuntuu, kuin puhujat haluaisivat oikein puheillaan hajoittaa tämän seurakunnan.
SRK;ssa on hätä kädessä ja kuten Raamattu sanoo, - tartutaan viimeiseen oljenkorteen, käy nyt toteen.
Kun on kysymyksessä ihmisten tekemät säännöt seurakunnassa ja Pyhä Henki pyrkii kirkastamaan Kristusta, kokee ne ”isännän ääntä” kuuntelevat olevansa pulassa ja saadun ohjeen mukaan jokaista uhkakuvaa ammutaan kovilla, seurauksista piittaamatta.
Ihmetyttää, etteikö seurakunnan vasemmisto jo herää, vai onko sitä ollenkaan.
Minuakin on usein yritelty tulla puhuttelemaan milloin mistäkin asiasta. Eräs perheen isä kehoitti minun tekemään parannusta sellaisesta synnistä, mitä en ole ikinä tehnyt. Haiskahtaa jotenkin, että joku katkeroitunut ihminen on puhunut minusta takana päin pahaa. Muutenkin juoruilu ja kyräily on tuntunut lisääntyvän seurakunnassamme. ** Kysymyksessä on suoraan saatanallinen olemus. Milloin Jeesus näin menetteli. Kohta on edessä hoitokokous- aalto, johon useat palstan, etunenässä naiset ovat joutuneet.
Usein itsekin kuulen, kuinka jotku puhuvat, että oletko kuullut miten sillä ja silläkin menee. Ja pitää itseään vielä uskovaisena! * Aika pahalla mallilla ollaan, menossa kuten kommunismissa, hyvävelijärjestelmä alkaa potkia omaan nilkkaan, kukaan ei ole turvassa.
Minun mielestä tällaisessa seurakunnassa ei ole kotoisaa olla. ** Miksi et lähde pois, olet kohta samalla sielunvihollisen nuhtelu- tasolla. Kristillisiä seurakuntia on maa väärällään.
Hirveän kireä ilmapiiri ja porukkakin rupeaa olemaan jotenkin väsynyttä. ** Kirjoittaako kukaan Raamatussa, että seurakunta ahdistaa? Sen löytäminen olisi suuri etu SRK,lle
Viimeaikoina meidän seurakunnassamme ovat ruvenneet entistä tiheämpää käymään vierailevat puhujat. * Näin käy kun ei ole paikalla pyhin, Pyhä Henki, sitä yritetään korvata vierailijoilla.
Ikävistäkin aiheista on hyvä puhua, mutta ne ei saisi olla koskaan seurapuheen pääsisältö! Ei koskaan. Ja turhan syyllistävät puheetkin olisi hyvä jättää kokonaan pois! ** Niin, seurakuunasta pitää lähteä AINA ylistäen ja iloiten. Näin tekevät kristityt.- xovl-v60
Jos on joutunut jo huomion kohteeksi, mikään ei auta. Kenestä tahansa voidaan keksiä aina uusia negatiivisia asioita. Tämä on aivan sama ilmiö kuin politiikassa. Vedetään esille kaikki tuppeen sahatut lautakasat.
Jos haluat olla kaikesta huolimatta mukana, niin pidä mahdollisimman matalaa profiilia. Paras paikka on keittiö tai siivousryhmä. Mutta jos joskus käynnistetään varsinainen hoitokokous, niin kannattaa karata pois heti. Koska epäilyttävät henkilöt erotetaan joka tapauksessa, niin pääsee helpommalla, kun tekee sen itse ilman julkisia rituaaleja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3255201Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669- 1111531
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1201420Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393