Datan kirjoitus osissa

basss

Miten tehdään streamiin kirjoittaminen sitä mukaa kun dataa valmistuu?

header("Content-type: application/vnd.ms-excel");
header("Content-Disposition: attachment; filename=data.xls");
for ($i=0; $i

4

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keksa1
    • lienee hiukan

      ongelmallista Excelin käsitellä "streamina" koska ihan viimeisissäkin datoissa
      saattaa olla jotain joka ohjaa koko datan käyttäytymistä.

    • basss

      Kirjoitin alkuperäisen viestin turhan epäselvästi ja esimerkissä oli liikaa liikkuvia osia, sorry. Yritän siis saada aikaan sellaista, että kun serveri pukkaa ulos tekstiä niin se tulisi selaimelle välittömästi eikä vasta kun skripti on ajettu. Esim. taulukon ensimmäinen rivi näkyisi jo selaimessa kun toista riviä vasta generoidaan serverillä. Se, että selaimelle kerrotaan että data pitää avata Exceliin (noi header-lauseet) ei ole oleellista, ne vain sattui turhaan jäämään esimerkkiin. Sleep(1) taas on koodissa siksi, että loopin suoritus kestäisi jonkin aikaa ja ehtisi nähdä tuleeko data pätkittäin vai kerralla.

      Kiitos linkintä flushiin. Flush ei kuitenkaan auttanut. Linkin takana kyllä kerrotaan, että

      "flush() may not be able to override the buffering scheme of your web server and it has no effect on any client-side buffering in the browser. ... Several servers, especially on Win32, will still buffer the output from your script until it terminates before transmitting the results to the browser."

      Serverinä on Apache Win32-ympäristössä. Siitäköhän tässä on kyse? Mulla on Java-servletti joka tekee samaa Win32-Tomcatissa ja sieltä data tulee hienosti pätkittäin sitä mukaa kun sitä tulostetaan.

      • basss

        Löysin netistä tämmöisen. Se toimii, vaikka en ihan kokonaan tiedä miksi :-)

        function forceFlush() {
        ob_start();
        ob_end_clean();
        flush();
        @ob_end_flush();
        }


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      123
      1853
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1640
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1215
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      49
      1098
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      978
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      876
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      797
    Aihe