Tarviin oikeesti apua!

helpp

Olen ratsastanut paljon mutta en ole koskaan säikähtänyt niin paljon kun hevonen potkasi kun putsasin kavioita. En enää uskalla putsata niitä...Voisko joku kertoo miten putsaan ne oikein? koska pelkään että tein jotain väärin ja hevosta sattui. Saisinko apua oikeeseen tekniikkaan?

5

4794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HUI!!!!

      Mä säikähdin äsken oikeasti kun luin ton!! En tiiä miksi??...!! Nostit ehkä jalkaa liian korkealle... En nähnyt tilannetta, mutta uskon että seuraavalla kerralla onnistaa!!

    • janina v

      muakin on yks poni potkassu mutta se tapahtu silleen että menin karsinaan sisään ja suoraan tuli kavio reiteen! :D
      Tapahtumasta on kylläkin jo 6 vuotta ja koko elämän olen hevosten kanssa olluty, eikä se hetkauttanut ollenkaan vaikka reidessä olikin 3 viikkoa kavion muotoinen liila mustelma :P

    • suhe

      Pyydä seuraavaksi tallilla jotain kokeneempaa näyttämään miten kaviot putsataan ja pyydä häntä tulemaan avuksesi kun seuraavan kerran putsaat kavioita. Hevosen tasapaino on voinunut järkkyä ja jalka vääntynyt väärään asentoon, jonka seurauksena se on potkassut jalkansa vapaaksi. Harvoin hevoset potkivat ihmistä tahallaan, mutta myös tälläisiäkin yksilöitä on ja niitä todella kannattaa varoa. Seuraavaksi kun menet karsinaan nostele vaikka aluksi hevosen jalkoja ja tunnustele miltä se susta tuntuu. Jos pelottaa jätä homma siihen ja yritä toinen päivä uudestaan. Kun uskallat taas pitää jalkaa ylhäällä niin aloita kavioiden putsaus kenkää mukaillen varoen hevosen sädettä.

    • agrologi

      Näin se menee...

      Etukavio: Mene seisomaan ihan hevosen lavan viereen (olkapää saa koskettaa hevosen lapaa) selkä hevosen päätä kohti. Laske hevosen kylkeä lähempi kätesi hevosen jalan yläosalle ja liuuta kättä hevosen vuohista kohti, kun kätesi on hevosen vuohisen alapuolella nosta jalka ylös. Voit tehostaa nostoa sanomalla napakalla äänellä nosta. Jos hevonen ei nosta jalkaa toista sama uudelleen ja samalla kun nostat jalkaa nojaa olkapäälläsi hevosen lapaan, niin hevonen laskee painon pois nostettavalta jalalta. Nosta jalkaa suoraan ylöspäin, älä väännä sitä sivulle. Jalan voi nostaa niin ylös kuin se mahtuu nousemaan hevosen mahan alla (eli siis lähelle hevosen kainaloa, mutta sitä ei saa vääntää hevosen kyljelle. Sen jälkeen voit puhdistaa kavion. Puhdistuksessa oleellista on tarkistaa, ettei kavioon ole takertunut kiviä tai muita isoja roskia ja kenkä on hyvin kiinni. Kaikkia hiekanmuruja ja puruja ei tarvitse raapia irti. Sen jälkeen laske jalka maahan (älä vain päästä kaviosta irti) lopuksi kiitä hevosta. taputtamalla sitä lavalle tai sanomalla jotain mielyttävällä äänellä, tämä kertoo hevoselle, että homma on ohi ja olet tyytyväinen siihen.

      Takajalka: Mene seisomaan hevosen lautasen kohdalle (ihan kiinni lautaseen) selkä hevosen päätä kohden. liuta kättäsi hevosen jalkaa pitkin kuten etujalankin kohdalla ja nosta jalka samalla tavalla. Älä päästä hevosta työntämään jalkaa pitkälle taakse, vaan nosta jalka enemmänkin hevosen takapään alle. älä väänä jalkaa sivulle. Sopiva koekeus on hiukan matalammalla kuin etujalassa. Putsaa kavio ja laske jalka alas ja kiitä.

      Yleisimpiä virheitä: - Hevosen jalka yritetään nostaa liian korkealle tai vääntää sivulle, jolloin hevosen nykäisee jalkaa, kun siihen sattuu.
      - Hoitaja seisoo liian kaukana hevosesta, jolloin ote lipeää jo pienestäkin nykäisystä ja kaviota on hankala putsata vääntämättä jalkaa sivulle. Jos hevosen pääsee potkaisemaan hoitajaa se saa kauempana olevaan potkuu vaarallisen paljon voimaa, sen on myös helppo osua potkullaan kauempana seisovaan hoitajaan.
      - Hoitaja menee liian taakse putsatesaan takakavioita, jolloin hän on suoraan tulilinjalla, jos päättää potkaista. Hevonen ei pysty potkaisemaan suoraan sivulle, joten sivulla, ihan hevosen vieressä seisova hoitaja on turvassa potkuilta. Potkaistakseen tällätavalla sijoittunutta hoitajaa hevosen on ensin astuttava askel sivulle tai eteen, sitten tähdättävä ja sitten vasta hän voi potkaista.
      -Hoitaja ei laske kaviota alas vaan, vain päästää siitä irti. Tällöin hevonen oppii nykimään kaviota (joko on valmista, joko saa laskea...) ja toisaalta hevonen voi arkailla kavion nostamista, kun on horjahtanut hoitajan päästäessä kaviosta irti yhtä-äkkiä. Hoitajan varpaat on myös vaarassa jäädä alle, jos hevonen saa itse päättää mihin kavionsa laskee.
      -Hoitaja lannistuu ja jättää kaviot puhdistamatta, jos hevonen ei nosta jalkaa tai nykii kaviota irti puhdistettaessa. Kavion puhdistus ei ole useimpien hevosten suosikki hommaa. Siinähän hoitaja ottaa vallan heidän elintärkeän ruumiinosan terveydestä, kolmella jalalla ei pääse pakoon sapelihammastiikeriä. Jos hevonen nyhtää kaviota, siitä pidetää kiinni vaikka kahdella kädellä (jos omat taidot loppuu kannattaa pyytää apua kokeneemmalta ja puhdistaa kaviot yhdessä). Samoin kuin kavio nostetaan ylös vaikka useamman ihmisen nojatessa hevoseen, jos jalka ei vähemmällä nouse.

      Kikka takakavioiden puhdistmiseen, potkivalta tai jalkaa kovasti nykivältä hevoselta: Nosta takajalka normaalisti ja kierrä hevosen häntää tiukasti takajalan ympärille. pidä häntä tiukalla, mutta niin, että jalan paino ei lepää sen päällä. Tämä käy helpoiten kun toinen pitää jalkaa ja puhdistaa kavion ja toinen pitää kiinni hännästä, yksinkin onnistuu kun on oivaltanut tekniikan. Kun hevonen yrittää nyhtäistä tai potkaista, pidetään hännästä edelleen tiukasti kiinni ja ja nyhtäiseekin omaa häntäruotoaan kipeästi. Harva hevonen nyhtäisee paria kertaa enempää ja kavion saa puhdistettua rauhassa. Tärkeää on, että jalan painoa ei lasketa hännän päälle, koska silloin hevosesta tuntuu ikävältä koko ajan. Konsti on siitä kiva, että hevoseen ei satu silloin kun se käyttäytyy kiltisti, vaan se saa heti rangaistuksen, kun on hankala.

    • Anonyymi

      Voit pyytää joltain kokeneelta apua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      115
      8237
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      415
      7458
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4724
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4499
    5. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      7
      4039
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2849
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      118
      2714
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2645
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      23
      2284
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      2
      2147
    Aihe