kiertävätkö? Onko kellää havaintoja?
tv-lupatarkastajia?
...
12906
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Rupes urputtammaan että ee oo maksettu luppoo,näätin maksetun kuitin,sössötti että virhe atk:ssa.
Lähti häntä kopiin välissä ku vähän antelin!!!
enää häirinneet lupamaksun kyselijät kun otin ja maksoin luvan joku vuos sitten... Sitä ennen oli sekä puhelimitse, kirjeitse ja kävipä pari kertaa ovellakin kyselemässä. Rupes ottamaan päähän se jatkuva ramppaus. Pitäis varmaan nyt hommata se telkku.
Pari vuotta sitten oli käynyt....... silloin kun ei ollut ketään meillä kotona, oltiin kaupassa käymässä
ja kun tultiin kotia, niin oli maksulappu ilmestynyt olohuoneen pöydälle.
Ovi ei ollut lukossa, niinkuin maalla ei ole tapana pitää ovea lukossa.
Sen jälkeen emme ole uskaltaneet jättää maksamatta tv-maksua.
Siis oikeastiko tarkastaja omin lupineen oli tunkeutunut asuntoon? Todella törkeää!!! Ja varmasti laitontakin mennä sisälle jos ei ole ketään kotona, olipa ovi lukossa tai ei. Tarkastajat ovat vielä yleensä poliiseja jotka tekevät tätä lisähomminaan. Täytyypä muistaa ensi kerralla saunaan mennessään lukita ovi, tiedä mikä partio istuu olohuoneessa takaisin tullessa! Tämmöinen ei ainakaan yhtään tee positiivisemmaksi kuvaa televisioluvan tarkastajista saati poliisista.
Ei tv-lupatarkastajalla mitään oikeutta kotietsintään eikä könytä sisälle jos ei ketään kotona!
'Tv-ilmoituksen tarkastusta ei tarvitse tehdä sisällä asunnossa, eivätkä tarkastajat mene sisälle asuntoon ilman paikalla olevan suostumusta.'
Siinähän kiertävät, ei ole tikiboksia kun ei telkusta tule mitään muuta kuin paskaa.
Leffat katotaan dvd:ltä, kuka niitä mainosten kera viitsii enää katsoa.
Siltikään ei kyllä päästetä tarkastajaa kämppään sisään, hajotkoon aamuihinsa kun pistän oven kiinni heti kun suunsa avaa. :D
just nytte ku hankin telekkarin kiertelee sellaisia immeisiä? no men avaa ovee! :D
minä en niille saatana rahojani anna!!
...kun aletaan maksamaan kaikki mediamaksua. maksu haetaan sen jälkeen ulosoton kautta, jos ei suosiolla maksa.
Onko kellään tietoo millo tv lupa muuttuu mediamaksuksi
maksaako kaikki vaikka ei telkkaria???????