yksi pieni elefantti marssi näin

piiiiiiiiiii

aurinkoista tietä... onkohan joku erehdys jos sanon, että kaikki, jotka tunnustavat gurun ovat itse guruja. Mutta jotkut on johtajia. Mutta onko sillä väliä?

2

807

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinonxxxxx

      tosiaan kaikki jotka tunnustaa gurun ei ole itse guruja. Guruksi voi tulla vaan monen vuoden harjoituksilla ja jos totta puhutaan niin intiassa pitää myös olla oppinut hindu.
      Eli oppi monta vuotta treeniä uskonto bramiini= guru
      bramiini on intiassa ylintä luokkaa oleva ihminen , kun siellähän on ne kastit. Mitä mustempi iho, sitä alempana oot ihmisluokassa eli kastissa. Ja kastittomat on vähän niinkuin roskaa.

      Ja mikäli isäsi on ollut suuri "guru" niin lapselta odotetaan sitä samaa. Ja hindujen mukaan guru on kuin jumala, ja sitä palvotaan jumalana.

      Itseasiassa kun joogi tiedostaa korkeamman tietoisuuden, sitä voi mennä täysin tämän maailman ulkopuolelle ja jäädä sinne. Kun erään miehen isä oli guru ja joogi oli saavuttanut korkeamman tietoisuuden hän ei puhunut kenellekkään mitään kahdeksaan vuoteen, ei edes vaimolleen, pojalleen ei koskaan sanonut sanaakaan, ei huomioinut millään tavalla. Tällaista ihmistä olis länsimaissa sanottu mielisairaaksi ja pantu laitokseen. Tämä oli suuri Guru.

      Hindulaisuus on sairautta, ja pahojen henkien yksi muoto jolla pitävät ihmiset pimeydessä, ja lopulta vievät ihmiset kadotukseen.

    • HariOm

      Jos tunnustat gurun, olet OPPILAS.
      Kun olet oppinut ja oivaltanut gurun opissa, voit opettaa muita.

      Veedoissa sanotaan, että ensimmäinen guru on oma äiti, mielenkiintoinen pointti. Periaatteessa, kuka vain opettaa muuttamatta Veedojen ydintä, on guru. Veedat (pyhät kirjoitukset) tulevat Jumalalta; guru välittää nämä opetukset oppilaalle; oppilas kunnioittaa gurua kuin kunnioittaisi/kunnioittaa Jumalaa.

      Veedoissa myöskin tuomitaan perheeseen/rotuun/ihon tummuuteen perustuva kastijärjestelmä.

      Hinduismi on yhtä oikea sana kuvailla Veedojen opettamaa henkistä ja filosofista menetelmää, kuin kutsua kristinuskoa "jordanismiksi". Hindu tulee sanasta Sindhu (tai nykyisin Indus), joka on joki Pakistanissa.
      FYI :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      190
      5120
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1822
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1527
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1527
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      52
      1197
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1094
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      860
    Aihe