Moccamasterin lämpölevy

mies35helsinki

Itselläni on tavallinen edullinen kahvinkeitin ja kahvista tulee pahaa, kun se seisoo pannussa vähän aikaa. Korjaantuuko tämä ongelma ostamalla Moccamaster, joissa käsittääkseni on eri lämpö vedelle ja pannulle? Pysyykö Moccamasterilla kahvi hyvänmakuisena noin puoli tuntia?

2

614

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ryystäjäinen

      Näitähän on kai eri malleja, mutta meillä sen levyn lämmön voi vielä erikseen kytkeä vajaalle, jos keittää vähemmän kahvia. Itse vaihdan vajaalämmölle aamuisin otettuani sen ensimmäisen kupin kahvia. Loppu säilyy ihan ok-makuisena lehden tavaamisen ajan, 30-45 min, jolloin vasta otan kahvia lisää. Täysi pannu on joskus seissyt pitempäänkin, ja on se kyllä parempaa kuin entisessä basic-keittimessä.

    • KaffeKisu

      Moccamasterit on vaan sellasia että jos sen kahvi ei maistu juuri sinun suussasi hyvältä, niin sillä et saa hyvää kahvia itkemälläkään.
      Itse käytän ko.konetta mutta eräs ystäväni kieltäytyy masterilla keitetystä kahvista kokonaan.

      Toinen masterin ominaisuus on se että kuumennusputkeen jää aina vettä, ihan tarkoituksella, jos sinun käyttämässäsi vedessä on paljon kalkkia, sitä pitää poistaa vähän väliä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      2997
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      70
      2447
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      174
      2324
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      2008
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      18
      1406
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1356
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1353
    8. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1239
    9. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1234
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1211
    Aihe