Olen kohdannut elämässäni paljon ja monenlaista väkivaltaa. Aikaa on kulunut nyt vuosia viime kerrasta, että alkaisin olla valmis läpikäymään asioita jonkun terapeutin kanssa..pienten lasteni takia haluaisin myös vähän ehjemmäksi itseäni. En ole väkivaltainen lapsilleni, vaan enemmänkin jäljet on itsetunnossa ja ahdistun/masennun helposti. Sosiaaliset suhteet ei ole kovin helppoja, mutta en haluaisi antaa sellaista "esimerkkiä" lapsilleni ettei ihmisiin voi luottaa ja luoda läheisiä suhteita. Kysymys kuuluu siis, että mistä apua kannattaisi hakea? Rahaa ei todellakaan ole, että yksityiset kallonkutistajat unohdetaan. Jos marssin neuvolantädille kertomaan, että kymmenen vuotta sitten tapahtui jotain ja sitä ennen 20vuotta myös, niin onko se oikea paikka kaikvella niin vanhoja..? Vai kannattaako varata suoraan terveyskeskuslääkäri? Vai mistä hakisin apua, etten joutuisi turhaan selittämään kaikkia asioita väärille henkilöille? Että oikeasti saisin kaipaamaani apua, eikä vain tyrkättäisi pilleripurkkia käteen...vai unohdanko koko jutun..
käytännön vinkkejä?
5
446
Vastaukset
- tindio
katsoppa sellanen kuin tukinet.net. sieltä löytyy apua netitse,sekä palveluhakemisto on myös. :)
ikäviä juttuja nuo.itse kokenut myös väkivaltaa suhteissa monessa muodossa.kyllä,seksuaalisestikin.
on todella rankkoja juttuja ja viime suhteen päättymisen jälkeen en ole voinu edes kuvitella koskettavani vastakkaista sukupuolta vaikka siitä on yli 1,5v.varmaan menee muutama vielä =/ - metsäpoluilla
On parhainta ja halpaa terapiaa. Ei tarvitse kemikaaleja hyviin yöuniinkaan. Liikunta vahvistaa itsetuntoa ja on ihanaa haistella metsän tuoksuja eri vuodenaikoina niin paljon kuin mahdollista. Tietenkään liukkailla keleillä en lähde metsäpoluille, kuljen hiekotettuja reittejä ennemmin, mutta muuten aina kun kelit sallii. Siinä on ihan ilmainen terapiamuoto. Jos nyt asiasi ovat paremmin niin ei kannata mitään vanhojen asioiden taakkaa suotta kantaa harteillaan vaan ajatella tulevaisuutta mitenkä se voisi olla hyvää. Otat vain opiksesi ettet toista enään samoja virheitä mitä on joskus tullut tehtyä sillä virheitähän me teemme kaikki ihmiset etkä ole todellakaan ainoa!
Jos ei ole mahdollista liikkua päivänvalon aikaan mikä on varsin lyhyt tähän vuodenaikaan niin hanki se hälytin pilli jota on taskussa kätevä kuljettaa jos vaikka karhu vastaan tulee :) Kannattaa kulkea vain valaistuja lenkkipolkuja. Pilleripurkilla ongelmat eivät ratkea vaan lisääntyy, toisekseen joillain terapeuteillakaan ravaaminen arvelluttaa, maksat vaan eikä asiat siitä muuksi kummene.- ripirip
Kyllä kannattaa hakea kaikki mahdollinen apu. Liikunta ei auta silloin,jos täytyy hoitaa lapsia ja kaikki vaan itkettää ja tuntuu toivottomalta. Ettei saa edes lapsille vaatteita päälle että ulkoilisi niiden kanssa. Tuntuu ihan ylitsepääsemättömältä urakalta. Tiedän että jotkut edelleen sitä mieltä että kokoot vaan ittes. Toki,sitten kun on tilaisuus hoitaa vaan itseä,silloim saattaa lenkki tehdä hyvää.
Pillereitä on saatavilla myös luonnonmukaisia,ilman reseptiä. Mäkikuismatabletteja saa apteekista,tehoaa tutkimusten mukaan samanlailla kuin kemialliset,eikä ole samanlaisia sivuvaikutuksia. Jos siis arki tuntuu mahdottomalta jaksaa. Kannattaa selvittää mitä apua kunnalla on tarjota. Se kannattaa tehdä kun on helpompi hetki,kunnon syvänteessä ei jaksa välttämättä etsiä edes apua. Tsemppiä!! - åpiuyts
ripirip kirjoitti:
Kyllä kannattaa hakea kaikki mahdollinen apu. Liikunta ei auta silloin,jos täytyy hoitaa lapsia ja kaikki vaan itkettää ja tuntuu toivottomalta. Ettei saa edes lapsille vaatteita päälle että ulkoilisi niiden kanssa. Tuntuu ihan ylitsepääsemättömältä urakalta. Tiedän että jotkut edelleen sitä mieltä että kokoot vaan ittes. Toki,sitten kun on tilaisuus hoitaa vaan itseä,silloim saattaa lenkki tehdä hyvää.
Pillereitä on saatavilla myös luonnonmukaisia,ilman reseptiä. Mäkikuismatabletteja saa apteekista,tehoaa tutkimusten mukaan samanlailla kuin kemialliset,eikä ole samanlaisia sivuvaikutuksia. Jos siis arki tuntuu mahdottomalta jaksaa. Kannattaa selvittää mitä apua kunnalla on tarjota. Se kannattaa tehdä kun on helpompi hetki,kunnon syvänteessä ei jaksa välttämättä etsiä edes apua. Tsemppiä!!Aloita tie terveempään elämään ravinnosta. Katso ohjeita esim. netistä keventäjät . ulkoile/liiku jokapäivä vähintään puolituntia. Syö paljon salaattia. Vältä liiallista sokerin syöntiä ja vaalean jauhon. Jos katsot tarpeelliseksi kerrata menneisyyden tapahtumia, kertaa ne kerran jonkun kanssa, mutta senjälkeen mene eteenpäin. Menneessä rypeminen tuo vain huonon olon. Kaikilla meillä on menneisyytemme useimmilla sieltä löytyy koviakin vaikeuksia, mutta suuntaa tulevaan älä menneisyyteen.
- ....................
åpiuyts kirjoitti:
Aloita tie terveempään elämään ravinnosta. Katso ohjeita esim. netistä keventäjät . ulkoile/liiku jokapäivä vähintään puolituntia. Syö paljon salaattia. Vältä liiallista sokerin syöntiä ja vaalean jauhon. Jos katsot tarpeelliseksi kerrata menneisyyden tapahtumia, kertaa ne kerran jonkun kanssa, mutta senjälkeen mene eteenpäin. Menneessä rypeminen tuo vain huonon olon. Kaikilla meillä on menneisyytemme useimmilla sieltä löytyy koviakin vaikeuksia, mutta suuntaa tulevaan älä menneisyyteen.
Edellinen kirjoitus oli hyvä ja sopii ihmiselle, jonka elämä on sujunut normaalisti. Mutta ilmeisesti olet elämässäsi kokenut laiminlyöntejä ja seksuaalista häirintää ? Sinun kannattaa läpi käydä asiat ja koittaa unohtaa ne ja antaa näille ihmisille anteeksi. Vaikka eivät sitä olisi pyytäneetkään. Jos olet kokenut seksuaalista häirintäää tai muutenkin voit tarvita ns. ammattiapua. Terveyskeskuksen kautta pääset avun piiriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä921949Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781781Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3081584Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1851460Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em921053- 511007
- 56987
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56978- 67954
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941