Vahva euro hellii

Vahva euro hellii asuntolainan ottajia, mutta ajaa pois vientiteollisuuden. Aika näyttää kannattiko.
1147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei tässä ole kyse vahvasta eurosta tai heikosta dollarista, kumpikin ovat vain paperilappuja jotka liikkeellelaskija lupaa vaihtaa toiseen samanlaiseen paperilappuun.

Nyt on pistetty paljon lisärahaa liikkeeseen jolloin sen suhteellinen arvo muuhun omaisuuteen on laskenut. USA on ollut kaikkein pahin, mutta samaa on tehty joka puolella.

Kiinnostavaa nähdä aleneeko rahan arvo nopeammin kuin muut omaisuusarvot tai reaalipalkat, tätä en pysty ennustamaan paitsi että reaalipalkoille käynee huonosti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*pesuvesi kirjoitti:

Vahva euro hellii asuntolainan ottajia, mutta ajaa pois vientiteollisuuden. Aika näyttää kannattiko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu