Aamulehti
21.11.2009.
3141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Aamulehti uutisoi näin:
Suomi aikoo harkita uudelleen turvapaikanhakijoille myönnettäviä avustuksia. Asiasta kertoo maahanmuutto- ja eurooppaministeri Astrid Thors (rkp) Ylen Uutisille.
Aamulehti uutisoi lauantaina, että sisäasiainministeriön selvityksen mukaan Suomi maksaa EU-maista eniten tukea turvapaikanhakijoille.
Ylen mukaan uudistuksia on määrä pohtia marraskuun lopussa.
- On selvää, että tukijärjestelmissä on suuria eroja Euroopan maissa. Pohjoismaat ovat kuitenkin sellaisia, joissa ihmisistä pyritään huolehtimaan, maahanmuutto- ja eurooppaministeri Thors sanoo Ylen uutisille.
Suomen tukitaso on ollut sama vuodesta 1999 asti. Nyt järjestelmään ollaan puuttumassa ja avustusten määrää saatetaan Thorsin mukaan jopa vähentää.
Aamulehti
Nyt onkin Astridille tiukkapaikka. Puolueen perinteiset kannattajat tuskin kovin hyvällä on katsonut sosiaaliturvashoppailijoiden hyysäämistä, mutta maahanmuuttajien tukien leikkaaminen pudottaa heiltä RKP:lle tulevien äänien määrää.
Mitä tekee Astrid, puolueen perinteiset kannattaja vai maahanmuuttajien äänet.
televisiossa,,älyää että suomalaisten kusetus on pian loppu
Nävertääkö ministeri Thors Suomea sisältä päin? Onko tässä takana jokin viides kolonna?