Talvidieselin saatavuus pääkaupunkiseudulla

Kirjoittakaapas tähän, kun olette havainneet jossakin pääkaupunkiseudulla olevan talvilaatuista dieselpolttoainetta myynnissä! (Vain sellaiset tankkauspaikat kiinnostavat, joilla voi maksaa kuluttajien tavallisilla maksukorteilla eikä vaadita öljy-yhtiön korttia.)

7

1507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vai väli-

      Välilaatua löytynee, varsinainen talvilaatu voi olla "kiven alla".
      Karjaalla myytiin viime viikolla vielä kesälaatua, Hyvinkäällä sen sijaan välilaatua n. kuun alusta.

      • Kiinnostaisi siis tarkka tieto, mihin pitää ajaa ostamaan. Esim. Hyvinkää on liian laaja alue lähteä umpimähkään etsimään. Nesteen ja Teboilin asiakasneuvonnan mukaan heidän huoltoasemillaan ja kuluttajille tarkoitetuilla automaattiasemilla ei myydä tänä syksynä välilaatua. (Raskaan kaluston automaateissa sitä voi olla.) Talvilaatua -29/-34 aletaan kuulemma toimittaa pääkaupunkiseudulle nyt alkavalla viikolla.


      • ile D4D
        Timontti kirjoitti:

        Kiinnostaisi siis tarkka tieto, mihin pitää ajaa ostamaan. Esim. Hyvinkää on liian laaja alue lähteä umpimähkään etsimään. Nesteen ja Teboilin asiakasneuvonnan mukaan heidän huoltoasemillaan ja kuluttajille tarkoitetuilla automaattiasemilla ei myydä tänä syksynä välilaatua. (Raskaan kaluston automaateissa sitä voi olla.) Talvilaatua -29/-34 aletaan kuulemma toimittaa pääkaupunkiseudulle nyt alkavalla viikolla.

        Asolanväylän kylmä-Teboililla Vantaalla tankkasin tänään mittarista, jossa luki "talvi". Muistan lukeneeni, että Teboil on poistanut välilaadun kokonaan, joten ihka oikeaa talvilaatua pitäisi olla.

        No tuhlaustahan se talvilaadun käyttö vielä on, mutta muistelen, että viime talvena samasta paikasta sai välilaatua vielä tammikuun -20-pakkasilla ja silloin hirvitti, kun mittarissa luki "kesä".


      • ile D4D kirjoitti:

        Asolanväylän kylmä-Teboililla Vantaalla tankkasin tänään mittarista, jossa luki "talvi". Muistan lukeneeni, että Teboil on poistanut välilaadun kokonaan, joten ihka oikeaa talvilaatua pitäisi olla.

        No tuhlaustahan se talvilaadun käyttö vielä on, mutta muistelen, että viime talvena samasta paikasta sai välilaatua vielä tammikuun -20-pakkasilla ja silloin hirvitti, kun mittarissa luki "kesä".

        Tankkasin jo tänä syksynä kerran Teboil-asemalla mittarista, jossa luki "TALVI". Tarkoitukseni oli nostaa tankissa ennestään olevan kesälaadun samepistettä. Kassalla maksaessani sanoin "20 litraa talvidieseliä". Myyjä vastasi siihen: "Ei meillä tähän aikaan vuodesta mitään talvidieseliä ole". Kun kerroin mittarissa olevan sellaisen tekstin, hän kävi katsomassa ja totesi jonkun ilkivaltaisesti kääntäneen kyltin ympäri. Pois lähtiessäni siinä luki "KESÄ". Niitä kylttejä voivat siis asiakkaat ja ohikulkijat käännellä.


    • hynynen

      Jos vähänkään ajelet pohjosempaan päin niin ainakin Hämeenlinnassa kaikki nesteet tarjoaa talvilaatua.

      • Kävin eilen katsomassa Nesteen automaattiasemilta Hyrylässä, Ylä-Malmilla ja Pukinmäessä. Kaikissa niissä oli talvilaatua -29/-34 myynnissä.


      • Nakupetteri
        Timontti kirjoitti:

        Kävin eilen katsomassa Nesteen automaattiasemilta Hyrylässä, Ylä-Malmilla ja Pukinmäessä. Kaikissa niissä oli talvilaatua -29/-34 myynnissä.

        Kauniaisten TB:ltä saa ainakin Talvilaatua (-34) varmistin aseman hoitajalta asian, sitten Nesteen asemilta saa myös.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia

      "Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak
      Maailman menoa
      151
      4863
    2. Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei

      Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka
      Maailman menoa
      82
      3537
    3. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      71
      1668
    4. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      22
      1574
    5. Oot kaunis

      Oot kaunis nainen.
      Ikävä
      99
      1405
    6. Martina Aitolehti paljastaa ex-avoliitosta - Karu seuraus tyttärille

      Martina Aitolehti erosi luksuselämää viettäneestä liikemies Stefan Thermanista v. 2020. Aiemmin hän oli naimisissa media
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1321
    7. Kuka murhasi Anneli Auerin miehen?

      Tapaus edelleenkin selvittämättä.
      Maailman menoa
      202
      1183
    8. Pitäisikö naisen haluta "puolisomies"?

      Toivottavasti saan nyt tämän idean purettua hyvin sanoiksi? Mutta tuossa eräässä aloituksessa tuli vastaan tälläinen tek
      Sinkut
      210
      1167
    9. Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purraa jatkamaan valtiovarainministerinä!

      Ja jollei valtiovarainministerinä, niin sitten pääministerinä. Purra on nostanut Suomen talouden nyt komeaan kasvuun Ma
      Maailman menoa
      144
      1043
    10. Alkuperäinen kristillinen kaste on uskoville annettava upotuskaste

      Kreikan sana BAPTIZO merkitsee upottamista. Alkuseurakunta kastoi upottamalla Apostolien tekojen kirjan mukaan: Ap.t 2
      Kaste
      552
      989
    Aihe