Kirjoittakaapas tähän, kun olette havainneet jossakin pääkaupunkiseudulla olevan talvilaatuista dieselpolttoainetta myynnissä! (Vain sellaiset tankkauspaikat kiinnostavat, joilla voi maksaa kuluttajien tavallisilla maksukorteilla eikä vaadita öljy-yhtiön korttia.)
Talvidieselin saatavuus pääkaupunkiseudulla
7
1473
Vastaukset
- vai väli-
Välilaatua löytynee, varsinainen talvilaatu voi olla "kiven alla".
Karjaalla myytiin viime viikolla vielä kesälaatua, Hyvinkäällä sen sijaan välilaatua n. kuun alusta.Kiinnostaisi siis tarkka tieto, mihin pitää ajaa ostamaan. Esim. Hyvinkää on liian laaja alue lähteä umpimähkään etsimään. Nesteen ja Teboilin asiakasneuvonnan mukaan heidän huoltoasemillaan ja kuluttajille tarkoitetuilla automaattiasemilla ei myydä tänä syksynä välilaatua. (Raskaan kaluston automaateissa sitä voi olla.) Talvilaatua -29/-34 aletaan kuulemma toimittaa pääkaupunkiseudulle nyt alkavalla viikolla.
- ile D4D
Timontti kirjoitti:
Kiinnostaisi siis tarkka tieto, mihin pitää ajaa ostamaan. Esim. Hyvinkää on liian laaja alue lähteä umpimähkään etsimään. Nesteen ja Teboilin asiakasneuvonnan mukaan heidän huoltoasemillaan ja kuluttajille tarkoitetuilla automaattiasemilla ei myydä tänä syksynä välilaatua. (Raskaan kaluston automaateissa sitä voi olla.) Talvilaatua -29/-34 aletaan kuulemma toimittaa pääkaupunkiseudulle nyt alkavalla viikolla.
Asolanväylän kylmä-Teboililla Vantaalla tankkasin tänään mittarista, jossa luki "talvi". Muistan lukeneeni, että Teboil on poistanut välilaadun kokonaan, joten ihka oikeaa talvilaatua pitäisi olla.
No tuhlaustahan se talvilaadun käyttö vielä on, mutta muistelen, että viime talvena samasta paikasta sai välilaatua vielä tammikuun -20-pakkasilla ja silloin hirvitti, kun mittarissa luki "kesä". ile D4D kirjoitti:
Asolanväylän kylmä-Teboililla Vantaalla tankkasin tänään mittarista, jossa luki "talvi". Muistan lukeneeni, että Teboil on poistanut välilaadun kokonaan, joten ihka oikeaa talvilaatua pitäisi olla.
No tuhlaustahan se talvilaadun käyttö vielä on, mutta muistelen, että viime talvena samasta paikasta sai välilaatua vielä tammikuun -20-pakkasilla ja silloin hirvitti, kun mittarissa luki "kesä".Tankkasin jo tänä syksynä kerran Teboil-asemalla mittarista, jossa luki "TALVI". Tarkoitukseni oli nostaa tankissa ennestään olevan kesälaadun samepistettä. Kassalla maksaessani sanoin "20 litraa talvidieseliä". Myyjä vastasi siihen: "Ei meillä tähän aikaan vuodesta mitään talvidieseliä ole". Kun kerroin mittarissa olevan sellaisen tekstin, hän kävi katsomassa ja totesi jonkun ilkivaltaisesti kääntäneen kyltin ympäri. Pois lähtiessäni siinä luki "KESÄ". Niitä kylttejä voivat siis asiakkaat ja ohikulkijat käännellä.
- hynynen
Jos vähänkään ajelet pohjosempaan päin niin ainakin Hämeenlinnassa kaikki nesteet tarjoaa talvilaatua.
Kävin eilen katsomassa Nesteen automaattiasemilta Hyrylässä, Ylä-Malmilla ja Pukinmäessä. Kaikissa niissä oli talvilaatua -29/-34 myynnissä.
- Nakupetteri
Timontti kirjoitti:
Kävin eilen katsomassa Nesteen automaattiasemilta Hyrylässä, Ylä-Malmilla ja Pukinmäessä. Kaikissa niissä oli talvilaatua -29/-34 myynnissä.
Kauniaisten TB:ltä saa ainakin Talvilaatua (-34) varmistin aseman hoitajalta asian, sitten Nesteen asemilta saa myös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13913233Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen853685Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1272999Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791410Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?371393Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1551356Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151284Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141224- 811081
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205989