Osaisiko joku ystävällisesti neuvoa, miten pitää toimia silloin, kun Wordissa (2007) on automaattinen tavutus päällä, mutta en haluakaan ohjelman tavuttavan jotain sanaa? Eli miten saan estettyä automaattisen tavutuksen yksittäisen sanan kohdalla?
Automaattisen tavutuksen estäminen
3
741
Vastaukset
Tavutuksen estämiseen on useita keinoja, joista mikään ei ole kovin luonnollinen. Ks. J. Korpela, ”Työelämän asiakirjat – asettelu, tyylit & typografia”, s. 153–154.
Ehkä helpoin (!) tapa on näppäillä ongelmakohtaan (eli siihen, mistä Word haluaa tavuttaa) FEFF Alt X, joka tuottaa ohjausmerkin U FEFF (zero-width no-break space), joka estää sanan jakamisen. Jos ongelmakohtia on useita, pitää näppäillä enemmän. Haittana on mm. se, että oikeinkirjoituksen tarkistus ei toimi oikein (Word pitää sanaa kahtena tai useampana sanana) ja että siirrettäessä teksti esimerkiksi julkaisuohjelmaan voi tapahtua outoja.- aloittaja
Kiitos neuvoista. Kokeilin tuota Alt x toimintoa, mutta taisi sekin mennä pieleen, koska sen sanan keskelle, jota en halua tavutettavan, tuli nelimerkkisiä kirjain-lukuyhdistelmä, esim. 006F, 0074,0061, 0069. Täytynee hankkia tuo teos jossain vaiheessa, joten kiitokset myös vinkistä.
aloittaja kirjoitti:
Kiitos neuvoista. Kokeilin tuota Alt x toimintoa, mutta taisi sekin mennä pieleen, koska sen sanan keskelle, jota en halua tavutettavan, tuli nelimerkkisiä kirjain-lukuyhdistelmä, esim. 006F, 0074,0061, 0069. Täytynee hankkia tuo teos jossain vaiheessa, joten kiitokset myös vinkistä.
Yleisesti Alt X muuttaa (Word 2007:ssä ja joissakin muissa ohjelmissa) kirjoituskohtaa edeltävän merkkijonon siksi merkiksi, jonka Unicode-koodiarvon merkkijono ilmoittaa.
Jos edeltävä merkki on jokin kirjaimista a–f, syntyy ongelma, koska ohjelma tulkitsee senkin kuuluvan koodiarvon esitykseen. Tämä estetään kirjoittamalla koodiarvon eteen u , esimerkiksi siis
u feff Alt X
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087861
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1286264- 835267
- 1414613
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113250- 633085
- 683061
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818112492- 612457
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562096