Olen vuosia erillaisia kamppailulajeja harrastanut ja uskoisin Thainyrkkeilyn olevan se oikea laji minulle.
Meillä seurassa opetuksen taso on todella huippuluokkaa, löytyy mailmanmestaria ja Suomenmestaria- Tekniikkatreenaamista en siis kommentoi. Mutta sparraaminen, pari kertaa Thaimaassa treenanneena ihmettelen et mistä tulee Suomee se kovalla kontaktilla treeneissä hakkaaminen ja potkiminen??? Ei Thaikuissa ole treeneissä tarkoitus selvittää kuka on kuningas, se selviää kyllä kehässä... Thaikuissa ei myöskään käytetä suojia sparrissa, haluaisin samaa meninkiä myös tänne kotimaahan. Uskoisin tekniikan ja liikeratojen hallinnan parantuvan kun ei käytettäisi turhaan kovaa kontaktia. Hieman huvittuneena olen kuunnellut keskusteluja sparrissa hajonneista paikoista koska nii ei todellakaan tarvitsisi käydä (Itellä lähinnä nilkka) jos haluaa kilpailla niin sparri on tärkeää, mutta jos haluaa kilpailla ja paikat hajoaa jo turhan kovan sparrin takia niin mitäpä teet?? Itse iältäni vanhempana harrastajana ei haluaisi että aina on joku paikka hajalla. Kehässä kovuutta kyllä löytyy itseltäkin ja siellä se mies vasta punnitaan. Tää viestihän varmasti aiheuttaa vittuilua (Kovuus), mut jos painoo n 71 kg niin kehässä voidaan kokeilla, tosin yleensä nää negatiiviset kommentoijat on täysiä pellejä..
Thainyrkkeily ja sparraus.
6
1976
Vastaukset
- 123445567
Järkevästi harjoitellessa ei otetakaan kovalla kontaktilla, vaan teknisesti. Toisen mielestä tietysti kaikki kontakti on kovaa.
- mikko sa
uholoppua viestiinsä kirjoittaa.
Mutta sparraushan on parista kiinni, sanoo parille, että otetaan rauhallisesti. Varsinkin aloittelijat innostuvat liikaa. Se aiheuttaa vain usein lyöntipelkoa. Jos joku sparripari haluaa mättää lujaa yhteisestä sopimuksesta, mikäs siinä, omahan on asiansa. Mutta sparrin kyllä pitäisi olla pääsääntöisesti kevyttä, siinä olet oikeassa.
Kisaryhmät ovat erikseen, niissäkin otetaan "kovempaa" vai joskus.
Paikkojen hajottaminen on typerää.
Ja uho kuuluu mielestäni nuoruuteen tässä tapauksessa, järjelläkin voi treenata ja asiasta tosiaan sanoa treeniparille. Ei silloin mokaa itseäään, ja hyvän itsetunnon omaavan ylpeys kyllä kestää sanoa, että "otetaan nyt järkevästi".
- Tummat silmät...
Itsellä loppui alkeiskurssi ja siirryttiin vanhempien kanssa samaan ryhmään,nyt rupeaa olemaan ensimmäiset sparraus kerrat ohi..Meillä valmentajakin painottaa koko ajan että paikat ei saa hajota ja koitetaan sparrata niinkuin thaimalaiset, nopeutta mutta ei voimaa. paikat ei saa hajota sparratessa. Pitempään harrasteineiten kanssa on oikeastaan mukavampi sparrata kuin niitten jotka ovat samalta alkeiskurssilta, osaavat ottaa huomioon toisen kokemattomuuden. esim jos vaikka suojaus jää ihan auki ni sieltä tulee vaan pikku näpy eikä nyrkki täysillä. sitten nää alkeiskurssilaiset vetää melkein täysillä vaikka koittaa sanoa et iisisti ja opetellaan tekniikka, ei hyvä.
- AndyS
Jos te kerran sparraatte niin kuin thaimaalaiset, niin te varmaan sitten myös ottelette niin kuin thaimaalaiset, eli ammattilaismatsin joka toinen viikko, vai mitä? Ja olette tietenkin aloittaneet treenaamisen 8-vuotiaana ja ottelu-uran 10-vuotiaana.
- treason
AndyS kirjoitti:
Jos te kerran sparraatte niin kuin thaimaalaiset, niin te varmaan sitten myös ottelette niin kuin thaimaalaiset, eli ammattilaismatsin joka toinen viikko, vai mitä? Ja olette tietenkin aloittaneet treenaamisen 8-vuotiaana ja ottelu-uran 10-vuotiaana.
Ei meillä sparrata kuten Thaimaassa, se oli vaan minun näkökanta siitä mikä sopisi paremmin minulle, hieman vanhemmalle harrastajalle. Ehkä se kevyempi kontakti kuitenkin kehittäisi sitä tekniikkaa ja kehon hallintaa enemmän koska liikeitä joutuisi enemmän koordinoimaan.. (Ei minua juurikaan harmita jos matsin jälkeen on paikat hieman hajalle, siellä pitääkin antaa kaikkensa ja silmistä pitää loistaa tuli ja rautainen voiton tahto.. Mielellään vaan haluaisi siinä matsissa olla paikat ehjänä) Kevyemminkin pääsee toki sparraamaan kun menee Kickboxin ryhmän treeneihin, pitää vaan muistaa että käytössä ei ole kaikki mahdolliset tekniikat. Sitäkin olen treenannut, mutta Thaikuissa juuri monipuolisuus siinä mitä saa tehdä ja suoraviivaisuus minua kiehtookin. Kickboxin on myöskin hyvä laji ja siltä puolelta on monta hyvää kaveria...
- näin70
AndyS kirjoitti:
Jos te kerran sparraatte niin kuin thaimaalaiset, niin te varmaan sitten myös ottelette niin kuin thaimaalaiset, eli ammattilaismatsin joka toinen viikko, vai mitä? Ja olette tietenkin aloittaneet treenaamisen 8-vuotiaana ja ottelu-uran 10-vuotiaana.
http://www.mixedmartialarts.com/?go=forum.posts&thread=1489448&forum=23&page=1&pc=14
skip the add..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1442308
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1311578En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1521573- 631254
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1431251The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121144Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall226985- 156926
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57833Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20829