olen sairastanut H1N1. edelleen yskä ja nuha. Vieläkö tartutan muita?
kauan tarttuu
ksynys
898
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sitä tässä olen itsekin miettinyt, että tartuttaako vielä muita kun on vielä voimakkaita yskänpuuskia ja yskökset on keltaista paksua limaa. Lukenut olen että tauti tarttuu pisaratartuntana ja maalaisjärjellä ajatellen jos on eritteistä yskää niin silloin voi olla vielä tartuttaja. En ole mikään asiantuntija mutta näin olettasin.
vain sanotaan että pitäisi olla yksi kuumeeton päivä, mutta luulisi että se tarttuu edelleen kun aivastuttaa, nuhaa ja yskää.
Taudin itämisaika on kahdesta kolmeen vuorokautta, mutta joillakin oireet voivat alkaa 1 - 7 päivän aikana tartunnan saamisesta. Sairastuneet ihmiset voivat levittää influenssavirusta jo päivää pari ennen kuin oireet alkavat ja noin viikon ajan sairastuttuaan. Sikainfluenssa voi myös aiheuttaa jälkitauteja, joista vakavin on keuhkokuume.
Ota tästä nyt selvää... siis viikko alusta lähtien. mutta mulla ainakin aivastuttaa, yskittää ja kauhea nuha. kuumetta ei enää ole. Luulisi että ne bakteerit ovat minussa edelleen..
ei ole kiva mennä töihin pärskimään ja muutenkin kaikkia varmasti epäilyttää tartuttaminen kun tietää että sikaflunssa ollut...
Saisivat antaa uutisissa selvät ohjeet koska voi palata kouluun ja tarhaan ja töihin. Meijänkin lasten koulussa ei ole vielä rokotteita annettu ja niin paha tauti tää ainakin meijän perheessä oli että toivoisin että emme tartuttaisi sitä kehenkään. Molempia lapsia piti ambulanssilla viedä ensiapuun kun tilanne oli pahimmillaan.
mutta ei anneta ohjeita jo sairastuneille
pitää varmaan aamulla soittaa jonnekin.
eihän sille mitään sitten voi
sikainfluenssa on talttumassa joten jos tartutat muita, se onkin jotain ihan muuta sitten..
niistä rokotteista. Intissä pistetään perse täyteen piikkejä kerralla ja kukaan ei sano sanaakaan niiden mahdollisuudesta haitallisuudesta ja yhteensopimattomuudesta. Ja hyvin niistäkin on selvitty.
niin kauan kuin räkä lentää. Jos on kuiva tauti niin jotain viikon sairastumisesta.