Kysyy eräs joka meinataan kävellä yli
Eikö Seriffilä ole enää asiaa palstalle
teu
66618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 66
Vanhimmat
Mittees se teuta? Ekkös sää ole saanut täällä vappaasti tehdä avauksia. Olet kertonut Agricolan kääntämästä Raamatusta, papin antamasta uudesta kasteesta, kahdesta ahtaasta portista, kahdesta kulmakivestä ja joulun siirtämisestä vuonna 2009.
Ja hauskaa on sulla ollut melkein 18 tuntia vuorokaudessa. Mikäs nyt on tullut esteeksi?
Sinun mielestä en ole ihminen ollutkaan , mutta muista mitta voi tulla täyteen .
Etkös tässä taannoin ollut sitä mieltä että sheriffi on ollut liian tiukkaotteinen, sellaista olin aistivinani. Eikö tämä sallivampi linja kelpaakaan?
pitää lukea viestejä , olisiko joku jäänyt väliin.
sinä,seriffi,olet huomannut,täällä panetellaan joskus tosi rumin kirjoituksin?Eihän kaikilla ole ulosanti yhtä hyvä kaikilla.Sitä ei pitäisi sietää että asiakasta moititaan jostain ulkoisesta seikasta.Eikö heidän pitäisi olla onnellisia Taivaan Isille omasta oikeinkirjoituksestaan.Muuten kyllä ihan jees että kaikki saavat tai saisivat tuoda omat näkemyksensä(ymmärryksensä)vapaasti,kunhan ottaa Kristuksen Rakkautta edes hiukkasen mukaan sekä myötäymmärrystä.lämmöllä peppiina . Minä uskon,hän ei ole ilkeämielinen(heitä täällä kyllä löytyy aika liuta,kyllä minäkin osaan)Vastausta odotan,totuuden hengessä,lämmöllä peppiina ps,vihne vastasi aina kysymyksiini,sen verran oli todella avoin ja rehellinen.
Meillä on kaksi nettiä ja yksi sähkö posti , siinä mielessä olen lapsipuolen asemassa , siksi
haluaisin että systeemi voisi olla toisen lainen , varmaan hankala voi olla etten voi toimia
sinun sääntöjen puitteissa .
Jokainen lukemaan ja kirjoittamaan kykenevä henkilö tietää mistä tässä sinun tapauksessasi on kysymys. Emme halua tuollaista fanaattisesti tuotettua sekamelskaa tänne, se häiritsee rakentavan keskustelun syntymistä. Asiaa ei helpota se ettet itse tiedosta keskustelua häiritsevää toimintaasi ollenkaan toisten kirjoittajien kannalta katsottuna.
Luuletko , että sinä olet ainoa lukutaitoinen .
Kuinka mahtaa olla omat jauhot pussissa , eikö riitä entiset näytteet ,
minä varmaan olen huono itseni puolustaja , ja siksi pyysinkin tänne
jonkun joka ei "siehota " muitten asioissa . Kirjoitukset on kyllä Rovastitasoisen ,
joka varmasti on osannut kaikki alkukielet , siis paljon enemmän kuin sinä .
Sinulla on kummallinen tarve tehdä toisesta lättänä , sitä minä en ymmärrä
voisihan , tähän maailmaan mahtua muitatakin kuin sinä .
Saada tieto Hyvästä ja pahasta HÄNEN Ilmoitussanastaan , kuten Hän sanoo siinä: "Älkää tehkö ... Jokainen sitä , mitä hänen omasta mielestään on oikein ... mitä minä Jumala käsken , noudattakaa tarkoin,"
5 Moos. 12:8 , 32 . " Sen ratkaisemisessa , mikä on hyvä , mikä paha , mikä oikeaa ja mikä väärää , ihmiset
alkoivat saatanan eksyttäminä kuvitella olevansa "niinkuin Jumala". Tämä on kaiken syntielämän ja synnin
tekemisen lähde ja syy : " Synti on laittomuus" 1 Joh. 3:4.
Jumalan lain , Hänen käskyijensä rikkomista ja omansydämmen mielihalujen noudattamista , " hän Ihmnen
luopui minusta ja kulki omansydämensä tietä ", Jos. 57:17.
Tiedän varmuudella vain yhden tällä palstalla jolla on luetun ymmärtämisessä ja kirjoittamisessa vaikeuksia.
Yritätkö kiertää sen näillä vääristelevillä hyökkäyksilläsi?
Rakkauden kanssa tällä asialla ei ole merkitystä kuin sikäli, että suuttuisin tuollaisesta vääristelystä ellen ymmärtäisi mistä on kysymys.
Et voi tehdä millään konstilla tyhjäksi niitä ongelmiasi joista täällä on kirjoitettu. Tunnustamalla ensiksi itsellesi tosiasiat ja vähentämällä viestejäsi neljännekseen nykyisestä tasosta, voit parhaiten vaikuttaa.
Myöntämällä tosiasiat et menetä mitään. Asettummalla niitä vastaan ja hyökkäilemällä toisia kirjoittajia vastaan, menetät paljon.
Pyri vaikuttamaan oman elämäsi ongelmiin, äläkä teeskentele muiden opettajaa. Syntisellä ei ole muuta turvaa kuin Jumalan armo ja rakkaus, ei sinullakaan. Piste!
Oman sydämen mielihaluja! Niitähän sinäkin noudatat joka päivä, niin kuin kaikki muutkin, älä sinä ryhdy tekopyhänä täällä hurskastelemaan, petät ainoastaan itseäsi tuollaisilla.
kuka sitä SITTEN tekee ellen minä ,
___________
Aina silloin tällöin asiallinen viesti, huolellista jälkeä, se riittää.
Vaan sinun asiasi on katsoa että omat kirjoituksesi on asiallisia .
että kristityn pitää hillitä itsensä . ja olla ystävällinen , missä on ystävällisyytesi minua kohtaan .
en oikein tiedä mihin usoa , mutta satapäiseen se on vaikeaa , sinun sanonnoista voisi yhtälailla
suuttua , ja pitäisikin , sinä nimittelet , sätit , panettelet . Miksi . Siksi kun vain sinä olet jotakin,
ja et voi antaa arvoa kellekkään muille .
Pyytäisit sen kotti näkijäsi katsomaan missä mennään.
Minun viestini ovat asiaa, minä vastaan niistä.
Sinun viestisi eivät ole asiaa, siksi olisi syytä lopettaa välittömästi.
Mutta se sana oli juuri sitä , meille kaikille .
Ystävällisyydesta en ole puhunut aiemmin mitään,
Sanon nyt sen verran tähän ystävällisyydestä, että kun ihmisestä tulee tuollainen rasite palstalle kun sinusta on tullut, niin silloin tulee ystävällisesti poistua palstalta.
Ei tässä ole kysymys pahasta taikka hyvästä, vaan siitä että päästäsiin kirjoitruksistasi ja kopioistasi vihdoin eroon. Kuluu aika hukkaan.
Miksi sinä jatkat ,
Jeesus sanoo : Minä olen viini puu , te olette oksat . Se joka pysyy minussa ja jossa minä pysyn ,
tuottaa paljon hedelmää . Ilman minua te ette saa aikaan mitään .
ITSELLÄSI ON PALJON PAREMPI OLO , minusta sinä olet saanut tilanteen esille .
Etkä ole sitä kieltänytkään , mihin omasi kaatuu jos jokin kaatuu .
Kysyn , koska on sanottu . Ei kullalla , ei hopealla vaan pyhällä
kalliilla verellä , tämän sanoo Pietari .
Eikä puhu tuollaisesta kipunoinnista mitää,
jos teitä kiusaa rakkaudettomuus lähimmäisiänne kohtaan,eihän teidän pakko ole ruveta vänkäämään,ei se ole oikeata käyttäytymistä,peppiina
ei ole Jumalasta!Onpas tää nyt rakentavaa,minultakin!!!!!!!!peppiina häpeää
ihmisen,Jeesuksen oman kuin tekin,kiusaaminen.Tää on jo ihan kamalaa!!!!
lopeta
olemme tästäkin jo viikon sinua edellä .
ja ne tarinat oli minusta hyvät.
jokaisesta sensuuriin menevästä vko karenssia.
>>>>Pyri vaikuttamaan oman elämäsi ongelmiin, äläkä teeskentele muiden opettajaa. Syntisellä ei ole muuta turvaa kuin Jumalan armo ja rakkaus, ei sinullakaan. Piste! >>
Oli toinen kirjottaja minkälainen tahansa, ei sinulla ole mitään oikeutta kirjoittaa noin, ei vaikka olisit täysin jumalaton. Vaikuttaisit ensin itse oman elämäsi ongelmiin, jotka näkyvät kaikkien näyttöpäätteellä!
Minä tiedän omat asiani ja minä vastaan niistä. Osaan arvioida viestit onko niissä asiaa vai ei. Teun tapauksessa ei ollut, valitettavasti. Eiköhän se siitä.
Mutta ei tuo sinunkaan ylitsepursuavan näyttävä köyhäilysi tervettä hengellisyyttä ole, koska siinä on se toinen puoli koko ajan läsnä, sairas aikuisten ihmisten holhoaminen, ilman asianomaisten lupaa ja pyyntöä.
mistä ou kei voi tietää onko joku mielenterveysonkelmallinen , tämä
on siinä palsassa joka luetaan melko laajalti, älä jatka ellei ole ihan pakko.
Ja mistä lääkkeistä sinä puhut, et ole lääkäri, mutta tuomariksi olet
alkanut moniin asioihin, siis älä puutu toisten asioihin.
En ole koskaan sanonut olevani joku opettaja , mutta varoituksen sanoja voi aina
kirjoittaa ne otetaan sitten vastaan, joko niinkuin sinä että niihin pahennutaan ,
ja sitten alkaa toisten sättiminen, tällä kaavalla toimii joku, toisella toinen.
Et tosiaankaan ole sanonut!! :-) Mutta sitähän tuo selitysteosten jokapäiväinen kopio- pelleily on. Luulisi itselläsikin jotakin sanottavaa sentään olevan, kun kerran uskoa tunnustat? Tämä on keskusteluun tarkoitettu palsta.
Kun rehellisesti sanon mitä ajattelen, niin touhusi on sairasta. Jeesus on kutsunut opetuslapsensa julistamaan ilosanomaa hänestä. - Jeesus pelastaa.
Joko voitais aloittaa
Täällä ovat muun muassa nimimerkit "kuolleen uskon pappi" ja "Utsjoen Sammeli" tehneet hyviä avauksia.
Joku nimimerkki "teu" on vetäissyt ripeästi perään oman soolonsa, muutaman kymmenen viestin mittaisen ripulin. Ei silloin synny rakentavaa keskustelua. En sano tätä pahalla, se vaan on näin. Joku jättää viestisi huomiotta hyvä niin, minä valitettavasti en koska koen kirjoittelusi keskustelua häiritsevänä, eikä muutamat muutkaan jätä viestejäsi huomiotta, sitten päädytään joka kerta samaan loputtomaan juupas/eipäs karuselliin. Yritän olla sekaantumatta sinun omiin kopioketjuihisi.
Ei ole todellakaan yhtään kivaa , noi sättimiset .
Nythän siellä on.
Mutta aivan omsta tahdosta ...en sinun tahdosta.
Vain toisen kanssa kulkijan mollaamiseen , aivan jatkuvasti
en paremmin sano , vai petän, sen näkee Jumala /Krisrtus et. sinä
mieti sellaista se voi olla ansioksi vielä sittenkin kun minua ei enää ole :
Ei todellakaan ole kyse rauhoittumiseta , tai on sinun .
Pitää sanoa että se ei ole teuta sanaa , se on Raamatusta !
Voisiko arvon ärhentelijä korjata asiaansa, ellei voi en voi mitään .
Täällä on puurtanut 1-2 jo muutaman päivän : tee jotain
jotka häiriköi
... häiriköistä, ja tuotteliain. Ole siis mielissäs kun tätä ei kontrolloida.
Katso ettet jää alakynteen alkaa täyttyä .
itkee sheriffiä apuun. :((
___________
Saa siis heikompaa kaveria kiusata ihan vapaasti ja jos pyytää laittamaan järjestykseen sitten pilkataan. Kyynärpäillä tuuppimista ja tönimistä essujen meininki muutenkin on, et tee siinä mitään poikkeusta.
Älä kuule ala pilkkaamaan köyhän kakaraa. Kaikista vahvimmat pirut täällä sheriffiä ovat huutaneet avuksi!!!
Heikot tarvii Jeesuksen ja hän heille riittääkin. Jeesukselle on rakkaita kaikki, hän ei hylkää sheriffin rääkättäväksi ketään.
kurja!
moksi teidän pitää vielä piruja huutaa . Kyllä voidaan Huutaa Jeesustakin, mutta se ei aut teidänkanssa
se ei auta teidän kanssa yhtään mitään . Huudetaan vaan Jeesusta se sopii kyllä .
Mutta se ei voi niin kauan kuin täällä joku haluaa huvia ja sen sellaista .
Jeesuksen opetuslapset eivät huuda sheriffiä eikä ketään ihmistä lähimmäistensä kimppuun. Siitä on kysymys.
Rauhaa ei voi koskaan olla siellä missä armollista ja laupiasta Jeesusta julistetaan, koska tekopyhät ihmiset haluavat AINA käydä lähimmäistensä kanssa oikeutta. (Heillä on näet se luulo, että vain muut ovat viallisia ja häiritsevät näiden mielestään hyvien ihmisten saavuttamia ansioita elämän tiellä. Armo on heille myrkkyä koska armo halveksii heidän ansioitaan.)
Yritä nyt ymmärtää mistä on kysymys.
Niin kaikki muuttuvat täälläkin rakastaviksi. Luulen ettet onnistu!
Sen perusteella mitä (joka on aika vähän) asiasta tiedän, olisi kyllä hyödyllistä mutta tältä palstalta käy ilmi että ajattelutavasta riippumatta toiset puree ja syö toisia. Ja sen osaa kaikki. Tämä palsta täydentää loistavasti kuvaa mikä minulle on tullut essuista kun vielä vanhempien kanssa kävin seuroissa.
Täällä on kiva vaan käydä siksi että saa päivitettyä mistä siellä nykyisin riidellään. Tässä vaan nyt pisti silmään että kun tänne kirjoittaa aika ahkeraan kaveri jolle ei ehkä ole annettu kuin lusikalla niin sitä sitten porukalla kurmootetaan. Ei mulla enää ole huolta sen enempää Jumalasta kuin perkeleestäkään mutta tuo sydämetön toinen toisensa haukkuminen on valitettava mutta selvä todistus siitä mitä te mielessänne kannatte. En halua kuulua tuollaiseen porukkaan.
tämän voi jko lopettasa
Mä en itke ollenkaan
en mitään muuta .
tätä poistelemaan.
se saattaa osua joltisestikin .
Syytä poistella viestejä listoilta.
ENSIMMÄINEN AIKAKIRJA 1
1. Aadam, Seet, Enos,
2. Keenan, Mahalalel, Jered,
3. Hanok, Metusalah, Lemek,
4. Nooa, Seem, Haam ja Jaafet.
5. Jaafetin pojat olivat Goomer, Maagog, Maadai, Jaavan, Tuubal, Mesek ja Tiiras.
6. Ja Goomerin pojat olivat Askenas, Diifat ja Toogarma.
7. Ja Jaavanin pojat olivat Elisa ja Tarsisa, kittiläiset ja roodanilaiset.
8. Haamin pojat olivat Kuus, Misraim, Puut ja Kanaan.
9. Ja Kuusin pojat olivat Seba, Havila, Sabta, Raema ja Sabteka. Ja Raeman pojat olivat Saba ja Dedan.
10. Ja Kuusille syntyi Nimrod; hän oli ensimmäinen valtias maan päällä.
11. Ja Misraimille syntyivät luudilaiset, anamilaiset, lehabilaiset, naftuhilaiset,
12. patrokselaiset ja kasluhilaiset, joista filistealaiset ovat lähteneet, sekä kaftorilaiset.
13. Ja Kanaanille syntyivät Siidon, hänen esikoisensa, ja Heet,
14. sekä jebusilaiset, amorilaiset, girgasilaiset,
15. hivviläiset, arkilaiset, siiniläiset,
16. arvadilaiset, semarilaiset ja hamatilaiset.
17. Seemin pojat olivat Eelam, Assur, Arpaksad, Luud, Aram, Uus, Huul, Geter ja Mesek.
18. Ja Arpaksadille syntyi Selah, ja Selahille syntyi Eeber.
19. Ja Eeberille syntyi kaksi poikaa; toisen nimi oli Peleg, sillä hänen aikanansa jakaantuivat maan asukkaat, ja hänen veljensä nimi oli Joktan.
20. Ja Joktanille syntyivät Almodad, Selef, Hasarmavet, Jerah,
21. Hadoram, Uusal, Dikla,
22. Eebal, Abimael, Saba,
23. Oofir, Havila ja Joobab. Kaikki nämä olivat Joktanin poikia.
24. Seem, Arpaksad, Selah,
25. Eeber, Peleg, Regu,
26. Serug, Naahor, Terah,
27. Abram, se on Aabraham.
28. Aabrahamin pojat olivat Iisak ja Ismael.
29. Tämä on heidän sukuluettelonsa: Nebajot, Ismaelin esikoinen, Keedar, Adbeel, Mibsan,
30. Misma, Duuma, Massa, Hadad, Teema,
31. Jetur, Naafis ja Keedma. Nämä olivat Ismaelin pojat.
32. Ja Keturan, Aabrahamin sivuvaimon, pojat, jotka tämä synnytti, olivat Simran, Joksan, Medan, Midian, Jisbak ja Suuah. Joksanin pojat olivat Saba ja Dedan.
33. Ja Midianin pojat olivat Eefa, Eefer, Hanok, Abida ja Eldaa. Kaikki nämä olivat Keturan jälkeläisiä.
34. Ja Aabrahamille syntyi Iisak. Iisakin pojat olivat Eesau ja Israel.
35. Eesaun pojat olivat Elifas, Reguel, Jeus, Jaelam ja Koorah.
36. Elifaan pojat olivat Teeman, Oomar, Sefi, Gaetam, Kenas, Timna ja Amalek.
37. Reguelin pojat olivat Nahat, Serah, Samma ja Missa.
38. Seirin pojat olivat Lootan, Soobal, Sibon, Ana, Diison, Eeser ja Diisan.
39. Lootanin pojat olivat Hoori ja Hoomam; ja Lootanin sisar oli Timna.
40. Soobalin pojat olivat Aljan, Maanahat, Eebal, Sefi ja Oonan. Ja Sibonin pojat olivat Aija ja Ana.
41. Anan pojat olivat Diison. Ja Diisonin pojat olivat Hamran, Esban, Jitran ja Keran.
42. Eeserin pojat olivat Bilhan, Saavan ja Jaakan. Diisanin pojat olivat Uus ja Aran.
43. Ja nämä olivat ne kuninkaat, jotka hallitsivat Edomin maassa, ennenkuin mikään kuningas oli hallinnut israelilaisia: Bela, Beorin poika; ja hänen kaupunkinsa nimi oli Dinhaba.
44. Ja kun Bela kuoli, tuli Joobab, Serahin poika, Bosrasta, kuninkaaksi hänen sijaansa.
45. Kun Joobab kuoli, tuli Huusam, teemanilaisten maasta, kuninkaaksi hänen sijaansa.
46. Kun Huusam kuoli, tuli Hadad, Bedadin poika, kuninkaaksi hänen sijaansa, hän, joka voitti midianilaiset Mooabin maassa; ja hänen kaupunkinsa nimi oli Avit.
47. Kun Hadad kuoli, tuli Samla, Masrekasta, kuninkaaksi hänen sijaansa.
48. Kun Samla kuoli, tuli Saul, virran rannalla olevasta Rehobotista, kuninkaaksi hänen sijaansa.
49. Kun Saul kuoli, tuli Baal-Haanan, Akborin poika, kuninkaaksi hänen sijaansa.
50. Kun Baal-Haanan kuoli, tuli Hadad kuninkaaksi hänen sijaansa, ja hänen kaupunkinsa nimi oli Paagi; ja hänen vaimonsa nimi oli Mehetabel, Matredin tytär, joka oli Mee-Saahabin tytär.
51. Ja Hadad kuoli; ja Edomin sukuruhtinaat olivat: ruhtinas Timna, ruhtinas Alva, ruhtinas Jetet,
52. ruhtinas Oholibama, ruhtinas Eela, ruhtinas Piinon,
53. ruhtinas Kenas, ruhtinas Teeman, ruhtinas Mibsar,
54. ruhtinas Magdiel, ruhtinas Iiram. Nämä olivat Edomin sukuruhtinaat.
Luther sanoo: SIUNATKAA VAINOOJIANNE .
50. Näin juuri muistellessansa pyhien tarpeita apostoli johdattaa mieliin, että on kristillisellä tavalla suhtauduttava vainoojiin , joiden ansiosta pyhille suurimmaksi osaksi tarpeita ilmestyy .
Huomaa että tässä ei anneta neuvoa , vaan että tässä on hengen käsky ja hedelmä : rakastetaan vihollista , tehdään heille hyvää ja puhutaan hyvää . Älä luulekkaan tätä täydellisille annetuksi käskyksi siunatata
vainoojia , kuin meille tähän asti on opetettu , koskapa Kristuskin ,Matt. 5:44. opettaa sitä välttämättömäksi kaikille kristityille. -- Mitä sitten siunaanmiseen tulee, tietää se kaiken hengellisen ja ulkonaisen hyvän toivottamista vainoojille . Kun vihamiehesi esimerkiksi käy käsiksi kunniaasi , on sinun sanominen: Jumala
kunnioittakoon sinua ja varjelkoon sinua kaikesta häpeästä ; kun hän koskee omaisuuteesi , on sinun sanominen : Jumala antakoon sinulle onnea ja autuutta ; ja niin edespäin .