Lyhyt Isotretinoin-kuuri?

Söin vajaa vuosi sitten 5kk pituisen Isotretinoin-kuurin, ja se auttoi erittäin hyvin. Nyt finnejä on pukannut taas jonkin verran, ei vielä erityisen häiritsevästi, mutta jonkin verran kuitenkin lähinnä leuan alueelle. Mietinkin, olisikohan mun mahdollista ottaa esim. 1-2kk mittaista kuuria, kun tilanne ei ole tosiaankaan paha. Tavallaan ennaltaehkäisevänä. Ikää 17, painoa noin 70kg, joten varmaan voisi syödä 3 nappulaa per päivä.

Onko järkeä??
2462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jännä että sulla oli vain 5 kk kuuri. Monta mg:aa sulla oli siinä? Kantsii käydä lääkärin juttusilla, ettei puhkea mahdollisesti uudestaan. Voihan se lääkäri varmaan antaa sen lyhyen kuurin mut yleensä naiset ja tytöt syö sen 4-8 kk kyseistä lääkettä ja miehet 6-9kk. Mulla itselläni on 30mg ja kuudes kuukausi menossa lääkkeen kanssa ja kohta on kuuri ilmeisesti ohi. Hyvät tulokset todellakin tulevat tällä lääkkeellä! Voi olla myös että se määrää sulle avitcid nimistä voidetta ton kuurin sijaan. Mut mahd. nopeasti tilaa se lääkärin aika niin ei tartte miettiä mistä on kysymys! E-pillerit ei ole välttämättä paras vaihtoehto aknen kannalta, koska niiden jälkeen voi puhjeta finnejä naamaan (nimimerkillä kokemusta on).

Mukavaa loppusyksyä sinulle :)

Äänestä
  • Jees, kiitti vastauksesta. Olen siis mies, joten e-pillereitä en ole harkinnutkaan... ;)

    Muistaakseni mulla oli ekat pari kuukautta 40mg/vrk ja sen jälkeen 60mg/vrk. Soittelen huomenna lääkärille ja kyselen, mitä mieltä se olisi tollasesta lyhyestä kuurista. Tuntuu, että se voisi hyvin riittääkin kun tilanne ei ole läheskään yhtä paha kuin viime talvena.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fffffffffd kirjoitti:

Söin vajaa vuosi sitten 5kk pituisen Isotretinoin-kuurin, ja se auttoi erittäin hyvin. Nyt finnejä on pukannut taas jonkin verran, ei vielä erityisen häiritsevästi, mutta jonkin verran kuitenkin lähinnä leuan alueelle. Mietinkin, olisikohan mun mahdollista ottaa esim. 1-2kk mittaista kuuria, kun tilanne ei ole tosiaankaan paha. Tavallaan ennaltaehkäisevänä. Ikää 17, painoa noin 70kg, joten varmaan voisi syödä 3 nappulaa per päivä.

Onko järkeä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu