Jo vääryys vallan saapi, Se huutaa taivaaseen.
Se turmaa ennustaapi, Vie kansat kurjuuteen.
Ken Herran oikeutta Nyt täällä julistaa,
Ja ken vanhurskautta Nyt tahtois puolustaa?
Nyt viekas vilppi täällä On noussut kunniaan,
On valhe vallan päällä Ja vääryys voimassaan.
Ei kuulla kurjan ääntä, Ja köyhää sorretaan,
Ja lainkin rikkaat vääntää Vääryyttä puoltamaan.
Kas, köyhän leivän syövät Nuo jumalattomat.
He viatonta lyövät Ja häntä vainoovat.
He kurjaa ahdistaapi Kuin käärme kiukussa,
Korvansa tukkeaapi Tuon raukan huudolta.
He armotonna veivät Osuudet orpojen.
He söivät lesken leivät, On Herra nähnyt sen.
Hän vanhurskaasti kostaa Vääryydentekijät,
Rankaisee ansiosta Nuo viekkaat ryöstäjät.
Vaan voitonpäivän kerran Vaivaiset näkevät,
Vanhurskaus kun Herran Lyö väärät väkevät.
Oi Herra, voimas näytä, Kansaasi armahda
Ja hurskaan pyynnöt täytä Ja päästä vaivasta.
Virsi 440
Vanhan virsikirjan mukaan
Tuohan on profetia tämänpäivän SRK-lestadiolaisuudesta?
Veisataanko tätä rauhanyhdistyksellä?
10
337
Vastaukset
***Nyt viekas vilppi täällä On noussut kunniaan,
On valhe vallan päällä Ja vääryys voimassaan.
Ei kuulla kurjan ääntä, Ja köyhää sorretaan,
Ja lainkin rikkaat vääntää Vääryyttä puoltamaan.***- lempivirteni. Vei-
saan sitä aamulla heti silmät avattuani, puoleltapäivin ruokatauolla ja vihov iimeiseksi illalla nukahtaESSANI.
- virttä en pit-
kään aikaan ole kuullut veisattavan. Mutta ei huolta. Jokaisella ajalla on oma kuvansa ja oma kulttuurinsa ja omat virtensä. Vanhan liiton virsinä olivat psalmit.
- poistettu tai ei,
Devoit kirjoitti:
..Että tuo virsi olisi kokonaan poistettu nykyisestä virsikirjasta.
siellä kuitenkin on virsi
"Jumala ompi linnamme", jossa sanotaan venäläisistä mm "se vanha vainooja, kavala kauhea..."
ja kun veväläiset sentään ovat meidän hyviä naapureitamme. Huomisia vallanpitäjiämme. - hoohhahoohha
poistettu tai ei, kirjoitti:
siellä kuitenkin on virsi
"Jumala ompi linnamme", jossa sanotaan venäläisistä mm "se vanha vainooja, kavala kauhea..."
ja kun veväläiset sentään ovat meidän hyviä naapureitamme. Huomisia vallanpitäjiämme.Olisiko siinä kohdassa sittenkin kysymys Sielunvihollisesta??? :o
- virsi.
hoohhahoohha kirjoitti:
Olisiko siinä kohdassa sittenkin kysymys Sielunvihollisesta??? :o
Virsi on totta joka sana, eipä paremmin voisi kuvata tämän päivän menoa tässä maassa, poistaahan tuollainen on pitänyt.
poistettu tai ei, kirjoitti:
siellä kuitenkin on virsi
"Jumala ompi linnamme", jossa sanotaan venäläisistä mm "se vanha vainooja, kavala kauhea..."
ja kun veväläiset sentään ovat meidän hyviä naapureitamme. Huomisia vallanpitäjiämme.Olet ilmeisesti aika varttunut ihminen? Olen kuullut että 20-30 luvun kiihkoisänmaallisuudessa venäläiset on sijoitettu sieluvihollisen sijaan em virressä.
Oletko koskaan ajatellut että venäläinenkin on ihminen ja LÄHIMMÄINEN sinulle?
Venäläiset ovat myös eilisiä vallanpitäjiämme Huom! Venäläiset tekivät meistä kansakunnan ja loivat tänne infrastrukstuurin. Suomen sota 1808-9 oli absurdi siinä mielessä, että suomalaiset taistelivat sortajiensa ja sortovallan puolella. Se mitä valapatto tsaari teki 1800 luvun lopussa ja 1900 luvun alussa on toinen juttu. Se kertoo petollisesta tsaarista (joka polveutui englannin kuningassuvusta), eikä venäläläisistä.
Kummallista, että venäjän kansa kokee suomalaiset kaikkein luotetuimpina ja rakastetuimpina, verrattuna muihin ulkomaalaisiin. Kummallista siinä mielessä, että täällä yhä on etnistä ryssävihaa, vaikka muille jakaa.
Sitä ryssävihaa pitää SRK ja paikalliset rauhanyhdistykset edelleenkin hyvin voimissaan. Olisiko siitä syytä tehdä raportti EU-ihmisoikeustuomioistuimeen?
- korpi -K
maailmastahan tuo tänä päivänä kertoo. Veronmaksajan selkänahasta revitään pankkiirien bonukset nykyään. Esim USA:ssa erään suuren pankin (GS) työntekijän keskipalkka vuodessa on noin 600.000 USD mukaanlukien sihteerit. Valtiohan tuonkin pelasti 2008. Liian iso päästettäväksi konkurssin.
Suomikin on nykyään tukemassa veromaksajien rahoilla Euroopan pankki-tunareita.
Mitä me tästä opimme? Ei kannata tehdä pankkiryöstöä - perusta pankki!
"Jo vääryys vallan saapi, Se huutaa taivaaseen.
Se turmaa ennustaapi, Vie kansat kurjuuteen."
Nämä kaksi riviä ovat kohta totisinta totta. Valmistaudu!Maailmassa vallitsee ryöstökapitalismi, jota vahan virsikirjan virsi 440 ennustaa. Surullillsta, että tavalliset matti- ja maijameikäläiset on saatu uskomaan riistokapitalismin autuuteen, vaikka todelliseen rikastumiseen on vain promillen osilla mahdollisuus.
Onko SRK ryöstökapitalismin puolella, vai tavallisen ihmisen puolella sitä vastaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921836- 851282
- 1101133
- 761017
- 106931
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 36762
- 47761
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48721- 33683