Ostimme omakotitalon, jossa on koneellinen ilmanvaihto lämmöntalteenotolla. Laite on merkkiä Enervent LTR-3. Laite on kylmällävintillä. Pakkasten alettuna ongelmana on epämiellyttävä vedon tunne, joka aiheuttaa lihassärkyä etenkin hartioissa. Mitä pitäisi tehdä? Olemme täysin asiantuntemattomia ja neuvojen tarpeessa.Onko järjestelmässä vikaa vai pitäisikö hankkia jälki- tai esilämmitin? Jos pitäisi millainen? Pitäisikö kutsua paikalle Enerventin edustaja vai riittääkö paikallinen ilmanvaihtofirma? Onko mahdollisesta esi- tai jälkilämmitimestä tulossa uusi riesa, jota pitää aina korjata ja joka tietää uusia huolenaiheita? Entä viekö se suhteettoman paljon sähköä?
koneellinen ilmanvaihto aiheuttaa vetoa
neuvoista kiitolline
8911
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
.
entäs jos sammutatte sen helvetinkoneen????
.
Oletko lukenut laitteen käyttöohjeen?
onkohan laite eristetyssä tilassa,jos ei ole niin varmaan lykkääkin kylmää ilmaa huoneistoon,niin ja putket kans pitäis olla eristetty,niin ja mistä se sen lämmön ottaa talteen,jos saunasta niin kerran tai kaksi lämmitys viikossa ei riittävä koska ottaa kuitenkin raitista ilmaa mukaan kierrätykseen
jälkilämmitysvastusta tms. Jopa ilto x100 on vakiona vaikka hyötysuhde on 80%.Jos hyötysuhde on 80%, niin on helppo laskea kuinka kylmää ulkona saa olla jotta 20 asteisesta sisäilmasta saataisiin 20 asteista tuloilmaa. Eli 80% * 20=16, eli kun ulkona on alle 4 astetta plussaa, niin tarvitaan jälkilämmitystä.
Taisi jäädä pari matematiikan tuntia väliin...
Jos poistoilma on +20, ulkoilma +4 ja LTO-hyötysuhde 80 % saadaan tuloilman lämpötilaksi
+ (20-4)*0,80 = 16,8 °C ja alle 16 mentäisiin vasta ulkoilma ollessa alle 0°C.
Jopa ulkolämpötilan ollessa -30 pitäisi kiekon vielä pystyä vääntämään tuloilman lämpötilaksi +10
....toki se on liian matala, mutta pesee silti kaikki PILPit ja karmiventtiilit yms. köyhäilysysteemit mennen tullen. Eli kaikissa kiekkokoneissa ei tosiaan ole jälkilämmitystä.
Kuutiokoneissa taasen jonkinlainen lisälämmitys on aina, koska LTO-hyötysuhde on heikompi ja vaikkei olisikaan, niin koneessa pitää olla jokin ratkaisu huurtumisen estoon, esim. LTO:n ohitus (jonka ollessa toiminnassa sitä jälkilämmitystä todella tarvitaan).
matikka pielessä, ensinnäkin naisväellä 16 on liian vähän, 20 pitää olla. Jos hyötysuhde on 80% niin tasan tarkkaan kennon antama lämpö on 0.8 * 20 = 16. Ulkona jos on +4, niin tämä lämpö kyllä lisätään kennon antamaan lämpöön, jolloin jos naisväki haluaa 20 asteista tuloilmaa, alle +4 keleissä pitää käyttää jälkilämmitystä.
Aivan huuhata on sun kiekkohehkutuksesi, että -30 asteisesta tuloilmasta saisi kämpän poistoilmalla edes 0 asteista. Oot keksinyt omat termodynamiikan lait ja ehkä ikiliikkujankin.
>> Aivan huuhata on sun kiekkohehkutuksesi, että -30 asteisesta tuloilmasta saisi kämpän poistoilmalla edes 0 asteista. Oot keksinyt omat termodynamiikan lait ja ehkä ikiliikkujankin.
Tämähän ei pidä paikkansa. Viime talvi kun oli leuto, niin en itse käyttänyt jälkilämmitystä ollenkaan. Sisään pukkasi kylmimmillään jotain 12-13 asteista ilmaa.
Muuten kyllä kirjoituksesi pitää paikkansa. Hella nyt vinkuu joka tapauksessa, joten aivan sama mikä on aihe. Kun ikää kertyy, niin onneksi kuulu alkaa toimia varsin selektiivisesti.
Kattoppa ensin ulkosenässä oleva tuloilma venttli onko itikkaverkko paikallaan ja tukossa. Jos suodattimissa hyönteisiä niin sitten ok .muuten tukossa. Aiheuttaa liian suuren alipaineen kun tulo ilma ei riitä ja poisto toimii,tulee vedon tunnetta varmasti.