Vajaatoiminta ja stressi

Onko kellään tietoa, että paljonko kiireen ja työpaineiden aiheuttama stressitila vaikuttaa thyroxinin tarvitsemiseen? Siis päivittäistä annosmäärää meinaan.
Olin viimeisen vuoden ajan poissa työelämästä mieheni ulkomaankomennuksen vuoksi, ja nyt työelämään palattuani huomaan saavani taas samanlaisia oireita kuin taudin alkuaikoina.
Eli kädet puutuu, iho kuivuu ja silmät tuntuu uppoavan turvonneisiin kasvoihin :(( Varsinaista painonnousua ei ole kuin ehkä kolmen kilon verran, mutta sekin on liikaa....viimeisen kahden vuoden aikana se on pysynyt lähes samana koko ajan ennen näiden oireiden ilmaantumista.
Pikaista apua kaivaten...
4424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

itse ainakin uskon vahvasti (ja lääkärikin myötäili tätä) että raskas stressi aiheutti oman vajaatoiminnan puhkeamisen, samalla tuli kaupanpäälle verenpainetauti ja aamusokerit koholla.. En olis uskonut miten vahingollista muutaman kuukauden jatkunut todella kova stressi voi elimistölle olla, tietty perimäkin vaikuttaa seurauksiin... Toisaalta vajaatoimintahan vaikuttaa myös stressinsietokykyyn. Millon sulla on viimeksi kontrolloitu arvot ja mikä lääkitys?

Äänestä
  • Arvot tsekattu heinäkuussa 09, jolloin kaikki oli kunnossa. Verikokeet analysoitunut lääkäri ihmetteli ottamaani päivittäistä lääkemäärää,mutta minua alunperin hoitaneen endokrinologin mukaan elimistö viestittää välittömästi liian vähäisestä annosmäärästä.
    Sanoi,että nuo edellä mainitsemani oireet kyllä ilmaantuvat samantien jos kaikki ei ole kunnossa...

    Eli kaikki oli hyvin, ja elin täysillä ilman minkäänlaisia oireita,kun en tehnyt töitä enkä ollut sen myötä stressissäkään :)
    Käsien puutuminen on ollut nyt viimeisen kolme viikkoa lähes jatkuvaa, eikä mikään muu kuin tuo työn takaisintulo ole muuttunut elämässäni...
    Väsyttää ja turvottaa, meneekö kaamoksen piikkiin, sitä en osaa sanoa.
    Olen aikanani saanut niiiiiiiiiin ammattitaidotonta kritiikkiä ja hoitoa osakseni,etten välttämättä heti ensi kättelyssä usko lääkäreiden kannanottoa asiaan,vaan uskon että saman sairauden omaavat "puhuvat samaa kieltä"... :)

    Äänestä

  • Thythyroxin kirjoitti:

    Arvot tsekattu heinäkuussa 09, jolloin kaikki oli kunnossa. Verikokeet analysoitunut lääkäri ihmetteli ottamaani päivittäistä lääkemäärää,mutta minua alunperin hoitaneen endokrinologin mukaan elimistö viestittää välittömästi liian vähäisestä annosmäärästä.
    Sanoi,että nuo edellä mainitsemani oireet kyllä ilmaantuvat samantien jos kaikki ei ole kunnossa...

    Eli kaikki oli hyvin, ja elin täysillä ilman minkäänlaisia oireita,kun en tehnyt töitä enkä ollut sen myötä stressissäkään :)
    Käsien puutuminen on ollut nyt viimeisen kolme viikkoa lähes jatkuvaa, eikä mikään muu kuin tuo työn takaisintulo ole muuttunut elämässäni...
    Väsyttää ja turvottaa, meneekö kaamoksen piikkiin, sitä en osaa sanoa.
    Olen aikanani saanut niiiiiiiiiin ammattitaidotonta kritiikkiä ja hoitoa osakseni,etten välttämättä heti ensi kättelyssä usko lääkäreiden kannanottoa asiaan,vaan uskon että saman sairauden omaavat "puhuvat samaa kieltä"... :)

    Ok - voitko kertoa mitkä sun arvot oli ja paljonko menee thyroxinia? Riippuen lääkäristä, raja-arvoissa olevat arvot voidaan katsoa olevan "hyvät", vaikka näin ei oliskaan. Itsellä on kans ollut kuukausitolkulla käsien ja sormien puutumista, olen miettinyt johtuuko vajiksesta vai jostain muusta..

    Äänestä

  • -- kirjoitti:

    Ok - voitko kertoa mitkä sun arvot oli ja paljonko menee thyroxinia? Riippuen lääkäristä, raja-arvoissa olevat arvot voidaan katsoa olevan "hyvät", vaikka näin ei oliskaan. Itsellä on kans ollut kuukausitolkulla käsien ja sormien puutumista, olen miettinyt johtuuko vajiksesta vai jostain muusta..

    Oletko aloittanut e-pillerien syönnin? Estrogeeni vaikuttaa siten, että Thyroxinia on lisättävä aavistus. Toisilla kaamosaika lisää kilpirauhaslääkityksen tarvetta. Oireet kertovat paremmin lääkitysannoksen sopivuudesta kuin labra-arvot. TSH saa painua jopa nollaan kunhan T4V on viitteissä, mieluiten sen yläkolmanneksessa.

    95% kilpirauhasen vajaatoiminnasta aiheutuu autoimmuunityreodiitista. Sen tuhoaa kilpirauhaskudosta ja annosta täytyy vuosien varrella hienosäätää ylöspäin. Eli sama annos ei riitä lopuksi ikää. Sinulla taitaa olla edessä pieni nosto.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Thythyroxin kirjoitti:

Onko kellään tietoa, että paljonko kiireen ja työpaineiden aiheuttama stressitila vaikuttaa thyroxinin tarvitsemiseen? Siis päivittäistä annosmäärää meinaan.
Olin viimeisen vuoden ajan poissa työelämästä mieheni ulkomaankomennuksen vuoksi, ja nyt työelämään palattuani huomaan saavani taas samanlaisia oireita kuin taudin alkuaikoina.
Eli kädet puutuu, iho kuivuu ja silmät tuntuu uppoavan turvonneisiin kasvoihin :(( Varsinaista painonnousua ei ole kuin ehkä kolmen kilon verran, mutta sekin on liikaa....viimeisen kahden vuoden aikana se on pysynyt lähes samana koko ajan ennen näiden oireiden ilmaantumista.
Pikaista apua kaivaten...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu