kannattaako rokote ottaa, jos

Minulla ei ole koskaan aikaisemmin ollut mitään influenssaa tai edes mitään poskiontelontulehdusta, korvatulehdusta yms. Minulla ei ole edes ollut vesirokkoa, vaikka olenkin jo 19v.
Olen jotenkin aina onnistunut välttämään kaikki lastentaudit, ja perheessäni on käytettyy paljon kaikenlaisia luomulääkkeitä, kuten Islannin jäkälää.
Onko tuo rokote siis ihan turvallinen, että se ei sekoita koko systeemiä?
Tuskin se lääke nyt mitään vesirokkoa aiheuttaisi, mutta haluaisin vaan varmistaa, ettei ne mun sivuoireet olisi mitään suuria, kun keho ei ole tottunut mihinkään vahvoihin lääkkeisiin.
9192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Lue THL sivut, sieltä saat luetettavaa tietoa, tottakait täytyy ottaa, koko kansa täytyy rokottaa, koska roktteet on jo tilattu ja tämä sikatautihan arvioiden mukaan tappaa juuri terveetkin ihmiset! Samoilta sivuilta saat tiedon että rokote on täysin turvallinen ja sivuoireita ei juuri laisinkaan ole :)

Äänestä

olisit kuitenkin sairastanut lapsena sen vesirokon.....aikuisiällä sairastettuna ei mikään helppo juttu. Minä makasin teholla viikon, kaiken kaikkiaan vesirokon sairastelun kanssa meni liki 8 viikkoa. Ja ikää oli 24 v.

Se ettet ole tottunut lääkkeisiin ei kerro yhtään mitään siitä miten reagoit tähän sikai.rokotteeseen. Eikö sinua ole rokotettu laisinkaan? Siis etkö ole saanut lapsena ja nuorena normirokotuksia??

Äänestä

Kuinka ihmeessä oot onnistunu piikit välttämään ?

Äänestä
  • voi vesirokkkorokotuksen ottaa..
    tuskin edes sikatautia huomaat kun sen sairastat..

    Äänestä

  • No olen joskus lapensa saanut nämä kaikki pakolliset polio-rokotteet sun muut, mutta muita lääkkeitä en ole sitten popsinutkaan... joskus harvoin olen käyttänyt aspiriinia, mutta en kyllä muuta. Olen vaan niin tottunut kaikkin yrtteihin ja sellaisiin, niin tuommoinen vahva rokote pelottaa :)

    Äänestä

  • vesirokoton kirjoitti:

    No olen joskus lapensa saanut nämä kaikki pakolliset polio-rokotteet sun muut, mutta muita lääkkeitä en ole sitten popsinutkaan... joskus harvoin olen käyttänyt aspiriinia, mutta en kyllä muuta. Olen vaan niin tottunut kaikkin yrtteihin ja sellaisiin, niin tuommoinen vahva rokote pelottaa :)

    Sehän vasta myrkky on tautiselle. Ota vaikka panadoli jos on pakko.

    Äänestä

12 ihmistä on kuollut viidestä miljoonasta, niistäkin kaikki yhtä lukuun ottamatta pitkäaikaissairaita. Mietipä sitä ja mieti myös sitä, että todennäköisemmin jäät auton alle tai karhu hyökkää päällesi kuin että kuolisit sikatautiin.

Monta kymmentä ihmistä kuolee vuosittain itsemurhaan, joten ehkä sinun tarvitsisi varmuudeksi hankkia masennuslääkkeitäkin, tai vaikka malariarokote jos hedelmälastissa sattuu tulemaan mukana malariaa kantava hyttynen.

Äänestä
  • Eää oli hyvä nimimerkki; Hmm. ...juurikin näin!!!

    Äänestä

  • Angel72 kirjoitti:

    Eää oli hyvä nimimerkki; Hmm. ...juurikin näin!!!

    räkätaudin kestää. Ja saahaan siitä sen todellisen immuniteetin, jos edes kohdalle sattuu. En mä kyllä piikkiin koske. Niin paljon on saatu negatiivista palautetta ja THL:n ylistyslauluihin en usko.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vesirokko kirjoitti:

Minulla ei ole koskaan aikaisemmin ollut mitään influenssaa tai edes mitään poskiontelontulehdusta, korvatulehdusta yms. Minulla ei ole edes ollut vesirokkoa, vaikka olenkin jo 19v.
Olen jotenkin aina onnistunut välttämään kaikki lastentaudit, ja perheessäni on käytettyy paljon kaikenlaisia luomulääkkeitä, kuten Islannin jäkälää.
Onko tuo rokote siis ihan turvallinen, että se ei sekoita koko systeemiä?
Tuskin se lääke nyt mitään vesirokkoa aiheuttaisi, mutta haluaisin vaan varmistaa, ettei ne mun sivuoireet olisi mitään suuria, kun keho ei ole tottunut mihinkään vahvoihin lääkkeisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu