Minulla on haalakka hirviliivi ja metsästysseuran johtaja sanoi että pitää hommata kirkkaampi kun näkyy niin huonosti. Mutta eikö se hirvi muka näe tällaista kirkasta räikeää liiviä vähän liiankin hyvin, kun joskus jo tuota hailakkaa miettinyt että jättäisi pois? Varmaan ihan sama ajometsästyksessä sille liivin värille, mutta jos koiran kanssa metsästelee niin luulisi olevan parasta kun ei ole mitään liiviä päällä, - tai ainakaan sellaista räiskyvän punaista/ oranssia.
Mitäs siis sanotte näkeekö hirvi sen liivin miten? No entäs jos esimerkiksi koiran kanssa jahdissa ollessa ei pidä lainkaan liiviä, kun ei tarvitse näkyä, niin onko syyllistynyt suureenkin rikokseen ja mitkä on sanktiot?
Näkyykö punainen hirviliivi hirvelle?
7
4246
Vastaukset
- hau hau
Hirvihän näkee vain musta valkoisena kaiken, näin on tutkittu.
Lakihan vaatiin punaista tai oranssia, liivi ja päähine. Paitsi jos olet koiran kanssa yksin, silloin voi
olla vaikka maastopuku, tai talvella lumipuku. Yksin ei ole seurue, mutta on syytä käyttää kääntö hattua
ja puseroa. Saa tarvittaessa väriä. Tai repussa mukana liivi ja hattu.
Mutta jos on metsällä kaksi tai
useampi, silloin pun. tai oranssi. Muuten tulee sakot myös johtajalle.
Sulan maan aikaan käytän "tumman" punaisia. Musta valkoisessa näkyy harmaana, sopeutuu maastoon
paremmin. Valkoisen maan aikaan kirkkaampi väri näkyy musta valkoisessa enemmän valkoisena. Jos haluaa
todella kikkailla hirven näön kanssa.
Eron huomaa ottamalla musta valkoisia valokuvia.- Haverisen Jokke
tai ei laki määrää että punaista takkia/liiviä ja päähinettä on käytettävä hirvi ja peura jahdissa. Vaikka olisit kuinka yksin kytiksellä tai koiran kanssa hirvijahdissa tulee kyseiset punaiset varusteet olla päällä.
- varma tieto
Haverisen Jokke kirjoitti:
tai ei laki määrää että punaista takkia/liiviä ja päähinettä on käytettävä hirvi ja peura jahdissa. Vaikka olisit kuinka yksin kytiksellä tai koiran kanssa hirvijahdissa tulee kyseiset punaiset varusteet olla päällä.
yksin ollessa ei tarvii punaisia.
- jshkshe
varma tieto kirjoitti:
yksin ollessa ei tarvii punaisia.
NÄYTÄ se varma tieto!!!
- Haverisen Jokke
varma tieto kirjoitti:
yksin ollessa ei tarvii punaisia.
varmoine tietoines metsästyslaki ja asetus sivulle niin on selvästi mustaa valkoisella että hivi ja peurajahdissa on käytettävä punaista tai oranssia liiviä ja hattua!
- 9+15
oman turvallisuuden takia käytän mahdollisimman näkyvää liiviä ja päähinettä. Uudet hälyoranssit ovat todella hyviä. Kun vertaa joidenkin käyttämiin vanhoihin tummanpunaisiin liiveihin niin ero on suuri.
Eikös se ole tutkittu ettei hirvellä ole kovin hyvä näkö ja näkee vain mustavalkoisena.- gfjtfm
totta, joskus näkee miehet mettässä ettei erota onko maasto liivi vaiko hirviliivi, on paljon turvallisempi kulkea kirkkaissa väreissä, näkeepähän kaikki ikäloputkin ettei ole hirvi kyseessä.
vaikka onhan niitäkin jotka ampuu kun puska heilahtaa eikä mitään nähdä, onneksi vähän tämän kaltaisia mettästäjiä....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672415- 661397
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww761220EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje51149- 79865
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19860- 44713
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta83682Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe26668- 30656