kierukan pettäminen??

kyselisin sellaista että onko joillakin hormoonikierukka pettänyt??
itsellä on hormoonikierukka ollut nyt yhtäjaksoisesti kaks vuotta ja on iskenyt hirveä vauvakuume... toiselta osapuolelta en ole saanut yhtä innostunutta ajatusta uuden vauvan hankintaan. nyt olen huomannut että "rinnat! on yhtä arat kuin edellisissä raskauksissa. onkohan vaan niin hirveä vauvakuume että kuvittelee oireita vai voisikohan olla mahdollista että olisi raskaana??
5470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

halua todellakaan lannistaa sua, mutta mulla itselläni oli kaamea vauvakuume ennen kuin sitten n. puolen vuoden yrityksen jälkeen vasta raskauduin. Kuvittelin kaikki mahd. oireet, kuukautiset oli usein vähän myöhässä (2-6 pv noin), aina ennen olleet säännölliset. Ja kaikki muut oireet kuvittelin myös, koska jokainen testi näytti aina negaa :( Silloin aiemmin.

En halua olla negatiivinen itse sinua kohtaan, mutta suosittelen että ottaa asiat realistisesti, ja miettii vasta sitten kun on testin jo kerennyt tekemään. Se on aika ilkeää vaan itseään kohtaan, kun oikein toivoo ja sitten ei olekaan :/ Korkea pudotus tuolta pilvilinnoista!

Tsemppiä sulle kuitenkin!!

Äänestä
  • vasta kun olin jo painanut lähetä painiketta, että mun vastaus meni kysymyksen sivusta kyllä ihan totaalisesti. :D Noh, kuitenkin.. Oli ehkäisy mikä tahansa korjataan sitten niin.

    Äänestä

  • nainen0909 kirjoitti:

    vasta kun olin jo painanut lähetä painiketta, että mun vastaus meni kysymyksen sivusta kyllä ihan totaalisesti. :D Noh, kuitenkin.. Oli ehkäisy mikä tahansa korjataan sitten niin.

    Mulla oli hormonikeirukka 4 vuotta, eikä pettänyt kertaakaan. Loppupuolella tuli samanlaisia oireita, joten voihan olla, että se pitäis vahtaa. Käyttöaika kun on yksilöllistä. Otatin hormonikierukan pois toukokuun lopussa ja yhdet menkat ehti tulee, ja sitten olinkin jo raskaana...

    Äänestä

Ystävällä vasta oli kierrukka pettänyt ja sai kuulla että oli keskenmeno käynnissä kun oli oireillut.. Siis keskenmeno ei ilmeisesti liittynyt kierukkaan mitenkään.. Ystäväni vain oli ollut kierrukasta huolimatta tullut täysin tietämättään raskaaksi..
Mutta ystävälläni on kyllä jo kahden ensimmäisen lapsensa kanssa ehkäisy pettänyt, aiemmin e-pillerit.. Erittäin hedelmällinen nainen siis.. Lääkäri oli sanonut että ainoa varma ehkäisykeino hänelle lienee piuhojen katkaisu.. Mitä hän ei halua, kun on vasta reilu parikymppinen..
Mutta siis kierrukka voi pettää..

Äänestä
  • kierukka. Ja tosiaan, voi pettää, ei mikään e-keino ole 100%:n varma, ei edes sterilisaatio.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7502853 kirjoitti:

kyselisin sellaista että onko joillakin hormoonikierukka pettänyt??
itsellä on hormoonikierukka ollut nyt yhtäjaksoisesti kaks vuotta ja on iskenyt hirveä vauvakuume... toiselta osapuolelta en ole saanut yhtä innostunutta ajatusta uuden vauvan hankintaan. nyt olen huomannut että "rinnat! on yhtä arat kuin edellisissä raskauksissa. onkohan vaan niin hirveä vauvakuume että kuvittelee oireita vai voisikohan olla mahdollista että olisi raskaana??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu